Statistiky úmrtí kvůli selfie jsou děsivé: nejvíc obětí pochází z Indie a Ruska

Touha po co nejlepší selfie se stala osudnou už mnoha lidem. Někteří z nich spadli ze skály. Jiní zemřeli po zásahu elektrickým proudem, když se snažili vyšplhat na střechu vlaku. Další se utopili při skákání do vody během nebezpečného přílivu. Podobných nehod přitom stále přibývá a psychologové si nad tímto fenoménem čím dál víc lámou hlavu. Stírají se snad hranice mezi virtuálním a skutečným světem? Dokážeme je od sebe ještě vůbec odlišit? Stojí patnáct minut internetové slávy za celoživotní následky?

Zdroj fotografie: Unsplash

První hazardéři se objevili v Rusku

Módní vlna nebezpečných selfie odstartovala zřejmě v Rusku, kde děti šplhaly na telefonní a televizní věže, na mosty a další podobně extrémně vysoká místa. Tam pak zkoušely různé kousky, při kterých se pochopitelně natáčely. Ostatně, že takový trend přišel zrovna z Ruska, asi nikoho příliš nepřekvapí. Internet je plný videí o ruských obyvatelích, kteří předvádí téměř nadlidské činy, přičemž velmi často hazardují s vlastním životem. Ruské úřady sice před podobným chováním už před nějakou dobou své občany varovaly, trend se nicméně začal rozmáhat po celém světě.

Mezi lety 2011 – 2017 zemřelo při pořizování selfie nejméně 259 lidí. Informaci přinesli výzkumníci z All India Institute of Medical Sciences. Vědci pečlivě prohledali místní i zahraniční zprávy. Výsledkem jejich pátrání je výše zmíněné číslo. Skutečný počet úmrtí kvůli selfie je přitom nejspíš ještě vyšší, protože výzkumníci pracovali pouze s případy, které byly oficiálně uveřejněny v médiích.

Zřejmě se jednalo primárně o indické zpravodajské zdroje, neboť právě Indie zaujímá v nelichotivém žebříčku první místo se 159 případy úmrtí. Následuje již zmíněné Rusko, pak USA a Pákistán. Nejčastěji umírali muži pod třicet let (72 %). Přirozeně se tak nabízí otázka, kam se v současnosti posunují naše životní priority.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

3 komentáře

  1. Whippy (neregistrovaný)

    Opravdu se Vam zda cislo 259 desive? Myslim si, ze lide umiraji pri ruznych cinnostech mnohem vice. Lide proste umiraji pri jakekoliv cinnosti. Takze pokud se zveda obliba selfie, je jiste, ze i u teto cinnosti budou umirat.

  2. Pavel (neregistrovaný)

    259 lidí za 7 let na celém světě je nic. Víc lidí zemře na následky pokousání psem… A ještě mnohem mnohem víc lidí zemře při dopravní nehodě… Jen za rok 2017 zemřelo na českých silnicích 507 lidí a to se radovali, že to bylo nejméně od roku 1961, v 90. letech sahaly počty mrtvých až k 1500 za rok! Jinak to, že na předních příčkách se umístily státy s nejvíce obyvateli mě nepřekvapuje, když to ani nepřepočítali na počet obyvatel… statistika k ničemu…

  3. bob (neregistrovaný)

    desive je kdyz nejakej ne*gr zarizne cloveka a ne to ze nejakej mag*or z vlastni vule spadne ze skaly

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *