Starlink míří do Česka. Satelitní internet od Elona Muska přijde draho – SMARTmania.cz

Starlink míří do Česka. Satelitní internet od Elona Muska přijde draho

starlink

Satelitní internet společnosti SpaceX míří do České republiky. Na konci minulého měsíce firma Elona Muska nahlásila zahájení činnosti Českému telekomunikačnímu úřadu a nyní na svém webu zveřejnila oficiální české ceny svých služeb. Nutno podotknout, že na běžné „domácí“ surfování pravděpodobně mnoho zájemců nenaláká.

Starlink v ČR: na začátku zaplatíte přes 17 tisíc korun

Abyste mohli satelitní internet od SpaceX využívat, potřebujete k tomu speciální hardware v podobě paraboly a modemu. Toto příslušenství vás přijde na 12 999 korun plus 1 599 korun za dopravu. K tomu si navíc ještě musíte připočíst počáteční zálohu 2 579 korun, která je zároveň první platbou; tu poté budete platit každý měsíc.

starlink

Satelitní internet Elona Muska tak cenou rozhodně nemůže konkurovat pevným či mobilním tarifům českých poskytovatelů, jeho největším benefitem má být dostupnost na jakémkoliv místě. Ale ani to zatím neplatí stoprocentně, neboť SpaceX nemá v současnosti na oběžné dráze dostatečné množství potřebných satelitů, po nebi jich aktuálně krouží něco okolo 1800 z plánovaného počtu 12 tisíc. I z tohoto důvodu bude rychlost internetu zpočátku omezena na 50 až 150 Mb/s.

Kdy bude Starlink na našem území spuštěn do ostrého provozu, zatím nevíme, hovoří se o začátku roku 2022.

Autor článku blank
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku