Domů » Bleskovky » Standard HDMI se dočkal vylepšení, nově si poradí i s 10K rozlišením

Standard HDMI se dočkal vylepšení, nově si poradí i s 10K rozlišením

High-Definition Multimedia Interface, zkráceně HDMI, se po čtyřech letech dočkala zásadnějšího vylepšení. Organizace HDMI Forum oblíbený standard pro přenos nekomprimovaných dat povýšila na verzi 2.1, čímž se snaží držet krok s dobou.

Hlavní předností je propustnost 48 Gb/s, což je značné zrychlení oproti verzi 2.0 a překonává tak například Thunderbolt 3. Podpora rozlišení je až 10K, nicméně zajímavější je podpora 8K na 60 Hz a 4K na 120 Hz. Novinkou je také podpora dynamického HDR.

Nová verze standardu je zpětně kompatibilní, takže uživatelé nemusí kupovat nové příslušenství. Upgrade je zaměřen především na budoucnost, neboť obsahu s rozlišením 10K je jako šafránu. O popularitu prozatím zápasí rozlišení 4K, které zdaleka není v domácnostech běžnou věcí. Změnit se to snaží především výrobci televizorů, kteří na loňském veletrhu CES představili televize s rozlišením 8K, nicméně cesta do běžné domácnosti je dlouhá a trnitá.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

5 komentářů

  1. Ten srovnávací obrázek je dle mě nadčasový, u SD-HD, HD-FHD, FHD-UHD, UHD-UHD+,….:D Furt ta samá nedokonalost:)

  2. Jenom blbnete hlavy,nadela se 4K,pořadně se nevysílá ani v HD,a spušteni dvbt-2 ty obrazy katastrfa,rozmazany ještě vice nez dvb-t,hlavne ze jsou nove kably hdmi,jen tak dal,Rakouska tv i sd dvbt-2 ostra,ceske radiokomunikace stydte se co jste to zase pustily za mazanici do eteru,zlaty analog.

    • Tak dneska TV už hlavně není o sledování vysílání, kde je obsah nula nula nic, ale o sledování filmů, kde je 4K už standard.

  3. Mali by zrušiť všetky koncovky a celosvetovo by mal byt len standard s koncovkou usb-C .

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).