Domů » Bleskovky » Standard HDMI se dočkal vylepšení, nově si poradí i s 10K rozlišením

Standard HDMI se dočkal vylepšení, nově si poradí i s 10K rozlišením

High-Definition Multimedia Interface, zkráceně HDMI, se po čtyřech letech dočkala zásadnějšího vylepšení. Organizace HDMI Forum oblíbený standard pro přenos nekomprimovaných dat povýšila na verzi 2.1, čímž se snaží držet krok s dobou.

Hlavní předností je propustnost 48 Gb/s, což je značné zrychlení oproti verzi 2.0 a překonává tak například Thunderbolt 3. Podpora rozlišení je až 10K, nicméně zajímavější je podpora 8K na 60 Hz a 4K na 120 Hz. Novinkou je také podpora dynamického HDR.

Nová verze standardu je zpětně kompatibilní, takže uživatelé nemusí kupovat nové příslušenství. Upgrade je zaměřen především na budoucnost, neboť obsahu s rozlišením 10K je jako šafránu. O popularitu prozatím zápasí rozlišení 4K, které zdaleka není v domácnostech běžnou věcí. Změnit se to snaží především výrobci televizorů, kteří na loňském veletrhu CES představili televize s rozlišením 8K, nicméně cesta do běžné domácnosti je dlouhá a trnitá.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments