Srovnání: Motorola Moto G vs. Moto X

Motorola před pár dny zařadila do svého portfolia novinku v podobě modelu Moto G. Jak si vede ve srovnání s týmovým rivalem Motorolou Moto X?

Motorola před pár dny na speciální akci v Brazílii představila dlouho očekávaný model Moto G, o kterém jsme díky únikům věděli takřka vše ještě před oficiálním odhalením. Nevytvořil tím ale americký výrobce současně konkurenta pro model Moto X? Podívejme se podrobněji, jak si telefony vedou ve srovnání specifikací.

 

Hardware: Rozdíl není nijak propastný

Nová Moto G se chlubí operačním systémem Android 4.3 “Jelly Bean“, 4,5palcovým HD displejem s rozlišením 720 x 1280 px a čtyřjádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon 400 taktovaným na 1,2 GHz. Oproti tomu starší brácha Moto X disponuje 4,7 palcovým HD panelem takzvaným „Motorola X8 Mobile Computing“ řešením, který v sobě ve skutečnosti skrývá mírně modifikovaný procesor Qualcomm Snapdragon S4 Pro (dual-core, MSM8960) a grafický čip Adreno 320.

Další rozdíl najdeme v termínu obdržení aktualizace na Android 4.4. Motorola Moto X se může na nový systém těšit během několika týdnů, předpokládaným termínem u Moto G je leden 2014.

Motorola Moto G

Nějaké shody ale mezi oběma rivaly najdeme. Ani jeden telefon nemá slot na paměťové karty a oba nabízejí dvě velikosti interního úložiště. Moto G nabízí 8 GB a 16 GB, Moto X 16 GB a 32 GB. Moto G však ukrývá v rukávu jeden trumf, kterým je 50 GB volného místa na cloudovém úložišti Google Drive. Novinka se prvenství jen tak nevzdává a láká na svoji baterii s kapacitou 2070 mAh, která by měla údajně zajistit solidní výdrž. Starší model však okamžitě dotahuje, jelikož disponuje 2200mAh akumulátorem.

Funkce a fotoaparát: Najděte X rozdílů

Oba telefony mají Bluetooth 4.0 a GPS, Moto X však láká na dual-band Wi-Fi, zatímco Moto G nabídne pouze Wi-Fi 802.11 b/g/n. V otázce fotoaparátu je na tom pro změnu lépe Moto X, která nabízí snímač s rozlišením 10 Mpx a 2 Mpx přední kameru, oproti čemuž je Moto G vybavena pouze 5Mpx snímačem vzadu a 1,3Mpx vpředu.

Motorola Moto X

Cena: Vše není tak, jak se na první pohled zdá

O porovnání hardwaru si potencionální zájemce stejně udělá svůj obrázek, protože každý má své specifické požadavky a pro každého jsou tak důležité jíné parametry. U mnohých zájemců však rozhoduje cena. U modelu Moto X nedávno klesla na částku 99,99 dolarů s podmínkou dvouletého závazku (u amerického operátora). V Evropě se tento kousek zatím neprodává.

U Motoroly Moto G je cena bez dotace operátorů nastavena na 179 dolarů (asi 4 400 Kč s DPH)  za 8GB verzi, za tu 16GB pak zákazníci zaplatí 199 dolarů (cca 4 850 Kč s daní). Informace o dostupnosti v České republice zatím nemáme k dispozici, nicméně Moto G je plánována primárně právě pro Evropu a na vybraných trzích se začne prodávat v nejbližších dnech, v USA se objeví až v lednu příštího roku.


Motorola G vs. Motorola X: Který kousek byste si vybrali vy?

Pokud pomineme dostupnost, byla by pravděpodobně lákavější právě Motorola X, u které má navíc zákazník na výběr z celé řady pestrých krytů (až 18 barev předního rámečku, zadního krytu či drobných doplňků včetně dřevěného povrchu), jenže ta se v ČR oficiálně prodávat nebude. Proto z tohoto duelu vychází jako jasný vítěž právě Moto G, a to i ve srovnání s dalšími podobně vybavenými smartphony, které bude válcovat především nízkou cenou. K předobjednání už je například na německém Amazonu a doufejme, že to s cenou nepřestřelí ani čeští prodejci.

Autor článku Michael Krahulec
Michael Krahulec

Kapitoly článku