Domů » Bleskovky » Spotify HiFi: už brzy budeme moci streamovat hudbu v bezztrátové kvalitě

Spotify HiFi: už brzy budeme moci streamovat hudbu v bezztrátové kvalitě

Spotify chystá poměrně zásadní novinky pro všechny, kteří si potrpí na kvalitní zvuk a hudbu v bezztrátových formátech. Služba Spotify HiFi umožní přehrávání hudby v CD kvalitě. K dispozici bude již během letošního roku pro všechny uživatele Spotify Premium.

Bohužel zatím nevíme, kolik za HiFi zaplatíme, ani v kterých zemích se novinky dočkáme jako první. Mělo by se ale jednat o jakousi příplatkovou nadstavbu klasického placeného účtu Premium. Ačkoliv i nyní je možné zvolit kvalitu streamování (až 320 kbps), poptávka po bezztrátovém formátu prý byla mezi stávajícími uživateli Spotify velmi častá.

spotify unsplash
Bezztrátový přenos bude k dispozici i v rámci Spotify Connect

Kromě uspokojení audiofilních zákazníků ale kvalitnější zvuk přinese také zásadní výhodu oproti Apple Music. Konkurenční služba od Applu aktuálně používá svůj formát AAC s datovým tokem 256 kbps. Bezztrátový formát s datovým tokem 1411 kbps by tak mohl ze Spotify udělat jasného favorita na trhu kvalitního hudebního streamingu.

spotify
Kromě hudby se na Spotify množí také podcasty

Spotify ale oznámilo i několik dalších novinek. V databázi aktuálně přibylo 76 000 nových interpretů a populární hudební platforma se rozrůstá do dalších zemí. Brzy překoná hranici jedné miliardy uživatelů. Stále probíhají vylepšení v oblasti podcastů, konkrétně se jedná o lepší doporučování a vyhledávání, přítomnost videa nebo interaktivní funkce v podobě otázek od uživatelů.

Adam Bělunek

Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

19 komentářů

 1. Super. Pohraval som sa s myslienkou prejst na Tidal, ale toto by mohla byt fajn alternativa.

  UI mi o nieco viac vyhovuje na Spotify.

 2. Nazývat CD-DA technologii z roku 1979 „bezztrátovou“, to chce hodně odvahy. Když už, tak Tidal Studio MQA… :-P

  • Jenže pro MQA je třeba certifikovaný HW D/A převodník, který umí rozbalit oba sklady MQA. Pokud se použije softwarový (např Tidal v telefonu), tak se rozbalí jen první a kvalita odpovídá přibližně CD. Hi-Res tak v principu s příchodem MQA pro spoustu lidí skončilo….

   Ale ano, doufal bych v možnost Hi-Res Flac streamingu, pak bych mohl Tidal zrušit a ponechat si jen Spotify…To ale bohužel Spotify neslibuje :(

  • Samozřejmě to tak je. Ovšem tento „převodník“ není jenom D/A převodník ale i velice kvalitní sluchátkový a linkový zesilovač, takže ho používám jak s mobilem, tak jako excelentní externí zvukovou kartu „na všechno“… Konkrétně EarMen TR-Amp [odkaz] ;-)

  • Clovece, rekli ti uz, ze je rok 2021 a vsude se pouziva bezdrat? Neni jednodussi si koupit kvalitni bezdratova sluchatka jako treba AirPods Max a neresit pit choviny s externi krabickou ?

  • Za 249 dolaru to ani byt kvalitni nemuze

  • @Anonym napsat takovouhle volovinu to chce kuráž… Za a) bezdrát se opravdu kabelu rovnou nemůže (ani LDAC) a vytáhnout zrovna AirPods Max, které ani nemají žádný pokročilejší kodek, to je prostě blbost.

  • @Eli.Wallace: ono je totiž taky otázkou, jestli mít od mobilu očekávání vyšší než to, co ti dodá bluetooth. Já třeba hudbu na mobilu poslouchám když jsem někde venku a někde se pohybuju (proto se to jmenuje mobil).

  • @Johny A co otázka, když někdo chce streamovat hudbu doma na kvalitním stereu?

  • EarMen je moc pěkná mašinka. Pak dává MQA samozřejmě smysl. Kdo by chtěl kompaktnější řešení, tak tam se nabízí Audiquest Dragonfly Cobalt. Luxusní sluchátkáč s pořádným DAC o rozměrech USB flash disku. To je zase můj kůň. Ale pak to chce jednoduše Tidal no.

   Mě trápí, že s Tidalem mám náladu se otravovat akorát doma u sterea (Spotify má výrazně lepší aplikaci a integraci s asistenty), takže asi dál zůstanu u poslechu Spotify venku a Tidalu doma. Jen bude fajn, že mě nebude limitovat ten 320 kbps OGG. V tramvaji stejně pravděpodobně hi-res od CD nepoznám….

  • DragonFly Red je také velmi dobrá varianta :)

 3. Já bych chtěl aby to hlavně umělo využívat soundstage (třeba 360RA) právě podobně, jako třeba v komentářích zmiňovaný Tidal. Současná kvalita je ve většině případů pro mě dostačující. Pokud chci kvalitnější výstup u velmi omezeného množství skladeb, nepotřebuji k tomu Spotify.

 4. Vypadá to nadějně, ale jako obvykle řada otazníků. Za prvé: jaká sluchátka ( popř zařízení) to zvládnou, jaké kodeky bude třeba mít k dispozici , za druhé: co znamená vybrané trhy, které to jsou, za třetí: jaká bude cena, současné ceny u konkurence jsou dost vysoké, za poslední: kvalita CD to je16 bit hloubka, při 44,1 kHz, to známe již desítky let, bude to za ty peníze adekvátní? Příklad: mám sluchátka galaxy buds od Samsungu, budou vhodná, nebo je to jen záležitost hifi a příslušného zařízení?

 5. Kvalita hudby není jen o tom, jestli je to HiRes nebo není. Základem je kvalitní mastering. Dobře namasterované CD bude hrát skvěle. Loudness-warem políbený HiRes nebude stát za nic vždycky. Samotná CD kvalita není vůbec žádný problém.

  • A abych dodal – ani MQA není řešením nebo jistotou kvalitního zvuku.

  • Základem je kvalitní skladba :)))) Většina TUC TUC joudů tady se bude do krve hádat o úřasnosti „bezztrátového“ přenosu :)))))

  • No jo, no. Ideálně poslouchající skrze svá BT sluchátka z Číny využívající SBC kodek :))

  • JELIMAN X, už i tady?

  • Souhlas. A nejlepší jsou takoví zastánci bezdratu, kteří začnou poučovat, že člověk má mít od mobilu menší očekávání.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).