Domů » Bleskovky » Spor Elona Muska dospěl k urovnání. Za vše mohl jediný tweet

Spor Elona Muska dospěl k urovnání. Za vše mohl jediný tweet

Soud schválil urovnání sporu mezi Elonem Muskem a Komisí pro kontrolu cenných papírů Spojených států. Soud řešil podezření ze zločinu, jehož podstatou bylo porušení práva a povinností při investování s cennými papíry, kterého se měl CEO Tesly dopustit v letošním srpnu.

Vše spustil Elonův nerozvážný tweet

Došlo k tomu jediným nešťastným tweetem, přičemž zmínka o zvažování odkupu vlastních akcií a stáhnutí firmy z burzy nyní vyšla na bezmála 20 milionů dolarů, jež musí zaplatit on sám a dalších 20 milionů dolarů, které bude muset uhradit jeho firma. Mimojiné se též bude muset smířit s opuštěním křesla předsedy správní rady po dobu minimálně tří let, ač si bude moci nadále ponechat funkci výkonného ředitele.

V inkriminované zprávě na sociální síti Twitter tehdy uvedl, že má vyčleněny prostředky k odkupu akcií (420 dolarů za jednu akcii). Toto tvrzení shledal soud jako lživé a zavádějící. Mluvčí společnosti odmítl případ dále komentovat, přičemž akcie postupně navzdory prvotnímu razantnímu propadu rostou.

Současných 276,59 dolaru není ovšem zdaleka jako oněch 341,99 dolaru před Muskovým původním tweetem. Součástí urovnání je také příslib utvoření nezávislé komise, jež by kontrolovala a usměrňovala Muskovy projevy na sociálních sítích ve snaze o minimalizaci případného negativního dopadu na chod firmy.

Matěj Valošek

Zarytý fanoušek sci-fi, starého i nového, seriálového i filmového, knižního či hraného. Ve zbytku času holduje asijské kuchyni a snaží se vzdělávat v korejštině.

7 komentářů

 1. To je co za demokracia, že si človek nemoze napisat to co chce. Aj keby to myslel len ako vtip.

  • Nesmíš říkat mj. to, co poškozuje druhé, aneb základní kámen demokracie, moje svoboda končí tam, kde začíná svoboda druhého.

  • Ok, chápu. Nicméně pokud jsem poškozený, jelikož jsem na základě „tweetu“ prodal nebo nakoupil akcie aniž bych si jakkoliv ověřil informace, tak je to moje chyba jakožto spekulanta se kterou musím počítat. Chápu že to poškození vidí jinak.

  • Problém je, že sama Tesla podala před lety žádost aby tweety Muska byly považovány za oficiální zprávy investorům. Spíš se divím, že Musk nedomyslel důsledky toho tweetu.

  • Pokud je to výkonný ředitel, zakladatel a významný akcionář, tyhle informace ven pouštět prostě nemůže.

  • Přesné znění je: „I am considering…“. Co může a nemůže je jen na tom co si společnost zvolí za přijatelné nebo nepřijatelné. Za mě je „veřejná úvaha“ přijatelná. Dle aktuálního práva očividně ne. Case closed.

  • no hlavně věděl co dělá a jaké to může mít následky..zas takový hlupáček to není

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).