Spoluzakladatel Tesly pomůže Toyotě s recyklací starých baterií z elektromobilů

black toyota car steering wheel

Toyota oznámila partnerství se společností Redwood Materials, kterou vede J. B. Straubel, spoluzakladatel Tesly. Jejím cílem je shromažďování starých baterií z elektromobilů a následná recyklace pro použití v nových vozech. Pomyslný kruh by se tedy měl uzavřít a udržitelnost elektromobility nabyde nových rozměrů.

Projekt se zatím netýká novějších modelů, ale soustředí se především na starší kousky, jako je Toyota Prius první generace. Elektromobily tohoto typu mají za sebou i dvacet let provozu a tím pádem už jsou často za hranicí životnosti.

Toyotě Mirai to rozhodně sluší.
Toyota Mirai jako průkopník vodíkové alternativy

Ohledně postupů a konkrétních úspěchů při recyklaci baterií společností Redwood Materials ale zatím mnoho nevíme. První spolupráce s automobilkami Ford a Volvo byla oznámena teprve v únoru letošního roku. Aktuálně lze tímto způsobem zpracovat baterie s kapacitou asi 6 GWh za rok. Plány do budoucna jsou ale velké. V roce 2025 se má jednat o 100 GWh a o pět let později dokonce o 500 GWh.

Realita je ale samozřejmě složitější. Výroba nových baterií je finančně náročná a mnoho automobilek s touto fází produkce bojuje, čímž se prodlužují dodávky elektromobilů. I proto ale recyklace může dávat do budoucna značný smysl.

Autor článku
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit v bikeparcích a trailcentrech na svém kole nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a moc rád cestuji.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku