Společnost Japan Display představila extrémně úsporné reflexivní displeje

Každý majitel smartphonu a tabletu již dávno zjistil, že zobrazovací schopnosti konvenčních displejů jsou na přímém slunečním světle doslova žalostné. Samozřemě zde ještě existují displeje typu E-Ink, u kterých je čitelnost na slunci více než dostačující, nicméně díky jejich ostatním vlastnostem jsou pro osazení v chytrých telefonech naprosto nevhodné. To si uvědomují i samotní výrobci hardwaru, kteří neustále pracují na nových metodách a postupech za účelem tyto neduhy maximálně eliminovat. Vyjímku netvoří ani konsorcium Japan Display (Sony, Hitachi, Toshiba), které před nedávnem představilo nový typ reflexního LCD displeje. Ten se od současných LCD panelů odlišuje v tom, že nepotřebuje žádné zdroje podsvícení a je velice nenáročný na přísun elektrické energie.

Pod tekutými krystaly reflexního LCD panelu, které zobrazují pouze monochromatický obsah, se nachází speciální vrstva, jenž při dopadu světla paprsky odrazí zpět k očím uživatele skrze barevné filtry. Výsledkem je barevný obraz s čitelností podobnou klasickému papíru. Představený prototyp displeje disponuje úhlopříčkou 7,03“, rozlišením 768 x 1024 pixelů, 5% pokrytím gamutu NTSC a kontrastním poměrem 30:1. Další nespornou výhodou reflexního panelu je velice nízká energetická náročnost při zobrazování statických snímků, která je srovnatelná s displeji typu E-Ink. Ono kouzlo tkví v elektronických obvodech ovládájící pixely. Ty v sobě totiž dokáží uchovávat data a pokud se na panelu zobrazuje například fotografie, spotřeba elektrické energie se pohybuje na hranici pouhých 3 mW.

Japan Display dále představilo i druhou verzi prototypu reflexního LCD displeje s vyšší barevnou čistotou a 36% pokrytím gamutu NTSC. U něho se však stále vyskytují blíže neurčené problémy, které brání jeho nasazení do sériové výroby. Co se týče první varianty, tak ta je v současné době připravena pro komerční využití a je velmi pravděpodobné, že v brzké době se na území Japonska začnou objevovat první čtečky a tablety vybavené touto technologií.

Zdroj

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

3 komentáře

  1. mino (neregistrovaný)

    No tak to uz nasadte do nejakeho tabletu

  2. mimonaut (neregistrovaný)

    „Ono kouzlo tkví v elektronických obvodech ovládájící pixely“ je dost nešťastná a nepřesná formulace. Jde o to, že když se zpolarizuje tekutý krystal, zůstane tak až do další změny. Za tím není žádná elektronika..

  3. Kuba (neregistrovaný)

    Tak pokud to vylepší tak že venku za světla to bude fungovat takto, a pokud přejdeme do tmy tak se automaticky aktivuje podsvícení, v tom bych viděl úsporu minimálně 50% …za další se jim to video celkem kousalo tak mohlo to být tím že to mají píchnutý na lowend tablet jako většina levných tabletů se sekají, nebo to je celkově odezvou v tom případě by se to hodilo jen třeba do foto rámečkům ale jak říkám pokud to sekání je způsobeno jen levnými součástky/přehrávačem a dá se to pak ve tmě podsvítit tak v tomto je velká budoucnost :)

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *