Domů » Bleskovky » Spektrometr SCiO: Šestý smysl pro váš smartphone

Spektrometr SCiO: Šestý smysl pro váš smartphone

Technologický pokrok se nezadržitelně dere vpřed a to, co jsme mohli před několika lety považovat za nereálné sci-fi, se nyní stává skutečností. Zdárným příkladem je produktový start-up SCiO, za kterým stojí tým inženýrů a vědeckých pracovníků z izraelské společnosti Consumer Physics. Ta byla založena v roce 2011 a jejím primárním cílem bylo vyvinout běžně dostupný spektrometr, který by disponoval kapesními rozměry a byl zároveň jednoduchý na obsluhu.

  

To se jim nakonec povedlo a na komunitním serveru Kickstarter nyní sbírají potřebné finanční prostředky, které jim umožní zahájit komerční produkci. Prezentovaný prototyp spektrometru SCiO, je svými tvary a hmotností (20 gramů) srovnatelný s přívěskem na klíče, což z něj podle tvůrců projektu tvoří skvělého pomocníka pro každodenní použití. Princip všech konvenčních spektrometrů je založen na bázi měření chemického složení látek z odrazu vlnových délek světla a jeho následné absorbci.

SCiO komunikuje s chytrým telefonem, který skrze mobilní aplikace vyšle naměřené hodnoty na servery, které se postarají o analýzu a odeslání výsledků zpět na displej smartphonu. Uživatel si tak může ve srozumitelné formě zjistit složení potravin, nápojů a dalších látek či objektů, které ho zajímají. Přesnost a míra využití samozřejmě bude záležet na databázi, jenž má být podle dostupných informací neustále rozšiřována. Ve finální fázi by nemělo být žádným problémem identifikovat jakékoliv látky a to včetně farmaceutických preparátů.

  

Měření trvá pouhé dvě vteřiny a integrovaný akumulátor má vydržet kolem dvou stovek identifikací. Pokud máte na toto neobvyklé příslušenství zálusk, můžete si SCiO za částku 200 USD (zhruba 4000 Kč) předobjednat. S dodáním první várky produktů se počítá do konce letošního roku.

 

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

14 komentářů

 1. Zajímavý! Už vidím další integrovanou novinku vlajkových lodí pro příští rok :)

  • Richard Streit

   Ano, pokud se podaří zařízení ještě více miniaturizovat, lze s nejvyšší pravděpodobností očekávat jeho integraci do mobilních zařízení.

 2. no mohli taky blíže specifikovat o jaký sektrometr se jedná:) A s měřením složením potrravy….no…no comment:) To jen v americkych filmech daj do nejakeho spektrometru vzorek a vyjede jim presne slozeni…:)

  • Richard Streit

   Zřejmě se bude jednat o infračervený spektrometr, ale to pouze dedukuji z dostupných materiálů. :-)

  • jj koukam na ten obrazek a tam je NIR takze blizkej IR … ale zjistit slozeni smesi latek to bude jak vesteni z koule…jedna dve latky v sobe ano ale jidlo s 150 ruznejma latkama to asi tezko:)….nekritizuji jen konstatuji:)

 3. xxx (neregistrovaný)

  Umí to identifikovat metyl?

 4. RTFM (neregistrovaný)

  Koukám, že se nikdo na video nepodíval, ani si nepřečetl materiály. Z dostupných materiálů neni potřeba nic dedukovat, jelikož je tam vše popsáno. Jedná se o [odkaz] .

  V první řadě, to co naskenujete se posílá do jejich cloudu a od nich jde výsledek ([odkaz] – „To deliver relevant information in real time, SCiO communicates the spectrum of the sample to a smartphone via Bluetooth, which in turn forwards it to a cloud-based service for review“ ). Něco podobného, jako když jsme se před lety na základní škole učili, jakou barvou plamene má určitý prvek.

  jirxu: je jedno kolik „látek“ je v jídle. Jestli 1, 150, 1500000. Princip je stále stejný. Jediný rozdíl je v tom, že výsledek nebude tak přesný, jako s profesionálním přístrojem, protože ani vstup nebude tak přesný.

  • Ono to s tou přesností bude asi jako se všema udělátkama v mobilním světě.. třeba za takovej samsungáckej měřič tepový frekvence bych ruku do ohně nedal co se přesnosti týče :) To samý novější mobily s teploměrem ukazují někdy dost hrubě nepřesně, nebo kompas se často chová jak praštěnej…. uvidíme

  • neni jedno kolik je latek kdyz tam bude vic latek spektra se začnou prekryvat(už od par podobnych latek) a system dle databaze vyhodnoti prd a nebo urci nespravnou latku…

  • Kedarito (neregistrovaný)

   Ta presnost bude velmi mala co se celkoveho obsahu merene latky tyce. Ja si myslim, ze vam to kvalitativne zjisti jednu maximalne dve latky. Kvantitativne vam to urcite nezjisti nic.

  • Hornisseman (neregistrovaný)

   Je to gadget první generace, tak to musíte brát. Výborný výsledek bude, když dosáhne 20% úspěšnosti. Na druhou stranu, ukáže, jestli je o něco takového zájem a jestli jo, tak může vzniknout druhá, přesnější (a řádově dražší na vývoj) generace

 5. dana (neregistrovaný)

  prosím poraďte mi, kde si ho můžu předobjednat. Díky.

 6. Daseto koupit

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).