Domů » Bleskovky » Specifikace UFS 3.0: úložiště v telefonech budou dvakrát rychlejší

Specifikace UFS 3.0: úložiště v telefonech budou dvakrát rychlejší

Asociace JEDEC Solid State Technology představila novou generaci standardu UFS, který je hojně využíván u flashových úložišť ve smartphonech a tabletech. Nová specifikace přináší zejména výrazně vyšší rychlosti a také nižší spotřebu energie.

UFS 3.0 lze využívat v jednolinkové nebo dvoulinkové podobě, v prvním případě může datový tok dosáhnout rychlostí až 11,6 Gbps, v druhém případě až 23,2 Gbps. Snížilo se i napětí nutné pro práci, a to z 2,7 – 3,6 V na jednotných 2,5 V. Jedec také zvýšil rozsah provozních teplot na -40°C až 105°C, díky čemuž mohou být paměti typu UFS 3.0 nasazovány i v automobilovém průmyslu. Pro spolehlivost datových toků byly přidány funkce pro logování chyb.

UFS 1.0 1.1 2.0 2.1 3
Zavedení 24.02.2011 25.06.2012 18.09.2013 04.04.2016 30.01.2018
Šířka pásma na dráhu 300 MB / s 600 MB / s 1450 MB / s
Max. počet linek 1 2
Max. celková šířka pásma 300 MB / s 1200 MB / s 2900 MB / s
M-PHY verze 3.0 4.1
Verze UniPro 1.6 1.8

Technologie UFS 3.0 by se mohla objevit v koncových zařízeních již v druhé polovině tohoto roku.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

9 komentářů

 1. Kvalita a rychlost storage je jeden z nejvíce podceňovaných a ze strany výrobců zatajovaný a vlastně i šizený parametr. Markatntní je astronomický rozdíl mezi Apple a zbytkem Androidích výrobců, kdy Apple s NVMe při velikostech storage 128GB a víc nechává konkurenci za sebou dál než v případě výkonu SoC (CPU).

  iPhone 8 Plus, 256 GB:

  DiskBench:

  Write: 350.9 MB/sec
  Read: 1.25 GB/sec

  „PerformanceTest“:

  Write: 318.0 MB/sec
  Read: 1.20 GB/sec

 2. No rychlost nás až tak moc netrápí (tak kde je kvalitní úložiště), ale kapacita, resp. cena za ni. Ony ty 10bit 4k videa něco papaj. Byť se s tím výrobci snaží popadovat, viz např. HEVC v iPhone.

  • Major Motoko

   „Byť se s tím výrobci snaží popadovat, viz např. HEVC v iPhone.“
   HEVC není výsledkem pasování se Applu je 4K videem, ale standardní kodek pro 4K video ja na UHD BR, tak pro streaming, který podporují také výrobci mobilních chipsetů, které umožňují nahrávání 4K videa.

  • Jistě, nicméně je fajn, že iOS to má jako nativní funkci. Jinak se to prostě neprosadí.

  • Major Motoko

   Jakože se HEVC bez Applu neprosadí? :c) Qualcomm podporuje HEVC od Spadragonu 810, HEVC pro 4K video používala už Xperia Z5.

  • Jako že nějaká Z5 prodaná sotva v milionu kusů nikoho netankuje. Stovky milionů iOS/OSX zařízení je rozhodně jiná váha pro progresi nějaké technologie. Co je na tom nepochopitelného? Pátek, krize?

  • Major Motoko

   Xperia Z5 byl příklad. Drtivá většina telefonů se SoC, které HEVC podporují, 4K video do HEVC natáčí. HEVC se rozšiřuje bez ohledu na Apple, je to de-facto standard pro ukládání, vysílání i streamování 4K videa. Podporují ho televize, mediaboxy, fotoaparáty, videokamery, BR přehravače,… Na tohle nemá Apple žádný vliv.
   Ale jestli chceš, žij si klidně dál v tom, že HEVC vymyslel Apple, klidně i to, že Apple přišel s prvním smartphonem, mobilní sítí a vlastně ani internet by bez Apple nebyl.

  • Aha, už jsme u překrucování, zdejší klasika. Ach jo. Díky, over.

  • Uni, opet jsi se krasne picnul do kolena, jak je tvym dobrym zvykem.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).