Domů » Bleskovky » Specifikace Bluetooth 4.2 je hotová: Vyšší rychlost a nižší spotřeba pro internet věcí

Specifikace Bluetooth 4.2 je hotová: Vyšší rychlost a nižší spotřeba pro internet věcí

Sdružení Bluetooth Special Interest Group (SIG) na svých stránkách informuje, že standard pro bezdrátovou komunikaci Bluetooth povýšil na novou verzi nesoucí číslovku 4.2. Z nové verze má profitovat zejména chytrá elektronika kolem nás, tzv. internet věcí a to díky podpoře protokolu IPv6/6LoWPAN, snížené spotřebě a zvýšené rychlosti přenosu.

  

Standard 4.2 má podporovat až 2,5× vyšší rychlost a 10× vyšší kapacitu přenosů. Chytrá zařízení s Bluetooth mají být více imunní vůči sledování a díky šifrování mají být veškerá přenášená data dostatečně zabezpečena.  SIG předpovídá, že v roce 2020 bude k internetu připojeno 28 miliard „věcí“, první zařízení s novou specifikací Bluetooth mají přijít v průběhu příštího roku.

   

Bohužel na rozdíl od specifikace 4.1, která byla aktualizována softwarově, není zajištěna zpětná kompatibilita se všemi staršími čipy.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

4 komentářů

 1. Tomáš (neregistrovaný)

  Znamená to tedy musíme si koupit všichni nová zařízení s 4.2?

 2. sat.an (neregistrovaný)

  Vyšší rychlost bych uvítal ale byl bych raději, kdyby BT v chytrych telefonech fungovalo jako na starých, hloupých.

  Nechci nadávat na všechny chytré founy ale konkrétně one v a i spousta jiných má problém po skončení odesílání něco znovu odeslat a často se stává, že musím na obou zařízeních bt restartovat.

  Další zvláštností u one v je i to, že bt je jinými zařízeními (rozuměj NTB, hloupý telefon) nevyhledatelný. Opačně vše funguje včetně spárování.

  A ještě mě občas dokáže vytočit, že bt ftp funguje podle nálady. Jednou to službu obex najde a podruhé ne…

  Nejlepší v tom byly sonny ericssony, tam dokonce fungovalo i dálkové ovládání PC bez nutnosti instalovat jakoukoli app. A největší úlet je, že tím jde ovládat i android…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).