Domů » Články » Speciální kryt AliveCor ECG pro iPhone: Malý zázrak nebo velký podvod?

Speciální kryt AliveCor ECG pro iPhone: Malý zázrak nebo velký podvod?

Na serveru Engadget se objevila zmínka o nezvyklém příslušenství pro iPhone; jedná se o speciální kryt, který má z vašeho jablečného telefonu udělat přenosný elektrokardiograf. Na zadní straně se nachází elektrody, software pak zobrazuje snímané hodnoty na displeji. Na oficiálních stránkách společnosti AliveCor bohužel nejsou žádné odborné informace o produktu, pouze krátká prezentace, ve které americký lékař demonstruje, jak toto příslušenství měří tep a snímá výkyvy potenciálu na povrchu kůže, které vykresluje do křivky EKG. Něco však nesedí.

Tohle zajímavé příslušenství by se prý mělo dočkat premiéry na veletrhu spotřební elektroniky CES, který už za několik dní začne v Las Vegas.Při prvním prohlédnutí jsem si říkal, že je to zajímavá orientační pomůcka, ale když jsem si pouštěl video opakovaně, začal jsem si všímat více detailů, které nenechaly mou medickou duši v klidu. Stručně řečeno, klasický elektrokardiograf funguje tak, že se pomocí elektrod přilepených na přesně stanovené body snímá elektrický potenciál z kůže, který se mění podle různých fází stahu srdeční svaloviny. Vzhledem k tomu, že srdce není nijak výrazný elektrický generátor, musí signál z elektrod projít nejdříve zesilovačem a až pak se zobrazuje na křivce zvané elektrokardiogram. A z této křivky už lékař dokáže vyhodnotit různé údaje. Kryt na videu je ale tak tenký, že by do něj stěží dali i ten sebemenší zesilovač. Dále nás pán na videu upozorňuje, že před každým použitím musíme elektrody očistit, abychom nepřenášeli bakterie, co ale zapomene udělat, je zvlhčit elektrody a kůži vodivým elektrolytem nebo alespoň obyčejnou vodou.

Suché elektrody jen tak přiložené na suchou kůži vám kvůli velkému odporu EKG nezměří, osobně ověřeno. Dalším nezanedbatelným faktem je až podezřele čistý EKG graf. Když se měřená osoba hýbe nebo mluví, na grafu se v praxi objevují hodně velké výkyvy, takzvané artefakty, zatímco muž na videu s přiloženým iPhonem na hrudníku vesele mluví, aniž by to bylo jakkoliv znát na EKG. Křivka se odchýlí, jen pokud naklání s telefonem, což by mohl zajišťovat gyroskop, který je v iPhone 4 integrovaný. Navíc jak jsem se zmínil na začátku, elektrody nelze přikládat kamkoliv vás napadne. Při první ukázce bych ještě uznal, že elektrody umístěné na pravou a levou paži tvoří první Einthovenův svod, na hrudníku se ale snímá EKG šesti svody podle Wilsona, které jsou rozmístěny v anatomicky přesně definovaných bodech. Přiložením dvou elektrod na hrudník možná získáte křivku, ale zcela irelevantní. No a poslední perličku jsem si schoval na závěr. Pán v bílém plášti říká v čase 1:45 „You can see the P waves“, jenže si to zřejmě plete s QRS komplexem, což je ta velká na první pohled viditelná vlna způsobená stahem komorové svaloviny. P-vlna je malá vlnka, která QRS komplex předchází a na tak malém displeji nejde zřetelně identifikovat.

-   -

Běžné EKG se šesti elektrodami zapojenými podle Wilsona;   Popis elektrokardiogramu; 

iPhonECG je tak podle všeho šikovně řešený a promyšlený podvrh, který dokáže měřit tep (to umí i některé tachometry na kolo) a podle něj si dokresluje fiktivní EKG křivku, která se vychyluje, když s telefonem otáčí. A to postačí, aby mu někteří laici uvěřili.

Zdroj: Engadget

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

26 komentářů

 1. Bude to animované a bude se to spouštět okamžitě? Pak je úspěch zajištěn bez ohledu na jakékoli jiné vlastností… :-D

 2. Libi se mi jak je mistni smartmaniak medicinsky vzdelany :) to je opravdu luxusni analyza jak ma byt:) clovek by to necekal a asi to necekali ani pani autori aplikace:)) chvalim, chvalim:) jinak tedy pokud jsou infomrace pravdive, tak App ztraci jakoukoliv hodnotu:)

 3. Je to podvrh ako svina :) som tiež študentom medicíny a takto zaznamenat ekg je úplne vylúčené. Tá krivka ktorú to ukazuje je ako vystrihnuta z učebnice. Málokedy sa takto podarí zaznamenat ekg aj v nemocnici pomocou tych najspickovejsich pritrojov. Vždy je tam mensi či väčší artefakt.

 4. Jiří Hálek

  EKG u pacienta, ktery mluvi a haze sebou sem tam sice zmerit jde, ale tezko by ty vlnky byly porad stejne, tady je jasne videt, ze QRS komplex nikterak nemeni svou vysku, je porad jak podle pravitka. Pri tom kdyby to melo nejak relevantne fungovat, tak pri kazdem pohybu toho cloveka by to litalo az do nebes, i vzdalenost RR se mi jevi porad stejna, zmeni se jen kdyz se mu zmeni tep, takze musim souhlasit s Ruslanem, ze je to jen takova srandicka reagujici pravdepodobne na tep a zatahli do toho G senzor, coz bych typnul podle toho jak se mu krivka pekne vlni podle jeho tresoucich se rukou. Jeste se mi nezda, ze by i zazracny iPhone dokazal v realnem case prenaset, zesilovat a cistit pomerne slozity EKG signa, ktery by byl z tech nesmyslnych mist, kde se ho snazi natocit, ziskan. Tenhle klucina na videu nam pekne ukazuje artefakty, ktere malym pohybem vznikaji [odkaz]

 5. ja jsem nekde cetl o tom, ze to ma dokonce jen 2 elektrody :D takz si myslim, ze jedine co to bude umet je prizpusobeni animace ekg k aktualni akce srdecni, na ktere nebude mozno rozeznat jakoukoliv arytmii, protoze animace vykresli pouze sinusovy rytmus, ktery se bude zrychlovat, nebo zpomalovat. Ale kdyz clovek bude mit fibrilaci sini s rychlou odpovedi komor, tak iphone mu ukaze krasny pravidelny sinus s vlnami p (jejichz nepritomnost u nepravidelne akce svedci pro fibrilaci sini).
  A i kdyby to nejakym zpusobem z tech dvou elektrod nejakym zpusobem delalo elektrod vice (pro zakladni ekg lze elektrody lepit i jinak nez na stanovena mista, napr pri ruznych vykonech, nebo pri ekg praveho srdce se svody davaji zrcadlove na pravou stranu apod.), tak ten zaznam bude tak nekvalitni, ze ta aplikace nema zadny smysl…

 6. Ahoj,

  V podstatě se již prodává kapesní EKG, funguje a má taktéž pouze 2 elektrody. Dává pouze základní info a následnou analýzu křivky. Na displeji průběh podobným způsobem, jako je vidět v této animaci. Není důvod, aby bylo prezentované zařízen fake. Detail viz link. Jo a elektrody se taktéž nevlhčí…

  [odkaz]

 7. Otázka je, co tímto produktem společnost AliveCor (pravděpodobně založená jen pro tento produkt) sleduje. Pokud to je blamáž, tak se to stejně brzo každý dozví, potom co se toto zařízení dostane do rukou skutečnému lékaři (ne tomu z reklamy :-)). Pokud bylo cílem zviditelnění se, tak se jim to celkem povedlo. Každopádně také záleží na definici pojmu „cardiac event recorder“, což v podání společnosti AliveCor může znamenat např. zařízení, ktreré dokáže zachytit jen a pouze zástavu srdce :-) a kreslené grafy jsou jen pro ilustraci (proto pravděpodobně nebude dostupná možnost tyto průběhy nikam exportovat a tisknout).

 8. No, kazdopadne, pokud to doopravdy nejak funguje, tak to doktorum do ruky urcite neprijde, ale bude to pouze pro obyc lidi aby si mohli doma sledovat „ekg“, stejne jako si doma nektri meri tlak digitalnim tonometrem…kazdopadne jestli zaznam nepujde ulozit, pro pozdejsi shlednutim lekarem, tak je to vylozene na nic, protoze laik se na ekg dozvi jen to ze zije a jak rychle mu bije srdce.

 9. Musím nesouhlasit, pracuji na ARU už 13 let a podle mne ten přístroj EKG skutečně zobrazuje, vlna P je jasně vidět, při nasazení na hrudník se mění úroveň voltáže, je tam vidět respirační arytmie a hlavně EKG je v podstatě velice primitivní, takže znáznozrnit křivku není podle mne přiliš těžké, stačí omezit přechodový odpor velkými elektrodami a tlakem na telefon a signál zesílit. Praktické využití zas tak moc nevidím, možná arytmie u pacientů co vlastní iPhone, diagnostika infarktu, ale pouze malé části levé komory, takže se takhle na dálku infarkt vyloučit nedá, tudíž využítí omezené. Howg.

 10. samozřejmě, že toto zařízení nedokáže nahradit profesionální EKG…. ale pro domácí použití a například pro první pomoc to určitě použitelné je. Pokud máte nějaké zkušenosti s AED (automatický externí defibrilátor) tak jistě víte, že dnes jsou běžně dostupné AED, které též zobrazují orientační EKG křivku a dokáží sami vyhodnotit, zda-li je potřeba dát výboj nebo ne. A tyto defibrilátory mají také pouze 2 nalepovací elektrody… Ten kdo zde tvrdí, že není možné pomocí 2 elektrod určit přibližný EKG, tak zároveň tvrdí, že dnes běžně prodávané AED fungují pouze tak, že změří, jestli člověk má tep a pokud ho nemá, tak doporučí výboj… A to prostě není pravda, protože AED skutečně dokáže určit, zda-li člověk fibriluje, či nefibriluje.

 11. mozno mimo temu, ale tak je to stale rovnaka tema telefonov v medicine :)
  [odkaz]

 12. Jiří Hálek

  AED jen musi poznat defibrilovatelny rytmus, coz snadno zvladne, kdyz elektrody nalepis kam mas. Dve elektrody jsou na mereni EKG dost… Ja mam ke kardiologovi dost daleko, takze bych potreboval vysvetlit, jak je mozne, ze kdyz drzi elektrody v ruce, cili by mely fungovat jako svody koncetinove a pak kdyz si to dava na hrudnik, cili by se mely chovat jako svody hrudni, tak jak to ze ma krivka EKG stejny tvar, jen v rukou je trosku zubatejsi (jo vazne ma stejny prubeh). V kazdem svodu ma krivka jiny tvar, ma to jasny duvod, vzhledem k pevne dane elektricke ose srdecni nelze elektrodami na ruznych mistech ziskat stejny prubeh krivky…

 13. Ruslan Botsyurko

  Jasně, EKG se dá pořídit i v relativně malých rozměrech a AED jsem si taky ohmatal, ale pořád uniká zásadní fakt: srovnejte velikost toho nejmenšího dostupného elektrokardiografu nebo velikost AED a pak se podívejte znovu na ten teňounký kryt, na který jsou namonotvány dvě ekektrody. I kdybych vynechal všechny odborné aspekty, tak zbývá jedná otázka: Jak to napájí? Předzesilovač signálu i nějaký ten BlueTooth modul, který přenáší signál mají nějakou spotřebu a nikde není vidět ani akumulátor, ani nějaký konektor na nabíjení nebo poklička na výměnu baterie, je to prostě tenký kryt. Jinak plně souhlasím s Jirkou Hálkem, to co tam předvádí na displeji je utopie. Jestli se v nejbližší době dostanu k EKG, tak vám klidně udělám video jak vypadá křivka při tom všem co tam vyvádí.

 14. Jo…a nakonec jeste pichnu do jacku kozni stimulacni elektrody a muzu rovnou zastimulovat ne? i kdyby to opravdu fungovalo a dokazalo to poznat komorovu fibrilaci, tak k cemu to je? pokud by doslo k tomu, ze ma clovek komorovou fibrilaci a ztratil by vedomi, tak posledni co bych delal ze bych bezel pro iphone a hledal kam jsem schoval ten spesl kryt, nez by se spustila aplikace a pak natocit asystolii…vyboj by to stejne nedalo… Tohle je proste neco, co si uplatneni nenajde nikde.

 15. Ruslan Botsyurko

  Tak tak, když ne mně, tak věřte Qwertsovi, dělá na JIPce, tudíž ví o čem mluví :)

 16. Jezis :D neverte mi, nejsem doktor, ale sestra, ostatni tomu rozumi vic, i kdyz delam na kardiochirurgicke jip :D

 17. Jiří Hálek

  Ja si myslim, ze ve verzi 2.0 to uz bude mit i zabudovany defibrilator a kardiostimulator a bude s tim mozne provadet kardioverzi. Mozna i vysokofrekvencni ablaci. A jak by rekl pa doktor z reklamy, to vse bezdratove a s minimalni spotrebou baterie! Hlavne nezapomente ocistit elektrody at neprenasite bacily na jine pacienty :).

 18. @Qwerts: Presne toto iste aj mna napadlo. Ak by to aj čisto teoreticky dokázalo zaznamenat defibrilovatelny rytmus, tak uz sa úplne vidím, ako v situácii ked sa nikto predomnou zlozi na zem namiesto urýchlenej KPR začnem hľadať svoj iPhone, nasadim naň ten special kryt a budem sa snažiť mu zaznamenat fibrilaciu komor :) Myslím, že by som o diplom veľmi rýchlo prišiel:)

 19. Mě to příjde jako realná aplikace. Dělám v oboru kardiologie už nějaký ten rok a podobná zařízení fungující jenom přiložením 2 elektrod na kůži opravdu fungují a dokonce se používají. Jinak námitka že je vidět jenom QRS – je zřejmé že autor viděl EKG jen z rychlíku, protože tam opravdu P vlna vidět je. Někteří tady namítají že jsou tam malé nebo žádné artefakty, podle mě jsou artefakty které vidím naprosto odpovídající tomu co dokor s přístrojem dělá. Námitka že telefon nestihne zpracovat EKG je mylná, opravdu se nejedná o velmí náročné operace, právě bych rekl že přímo naopak. Pokud tato aplikace opravdu neni fake tak mohu řící že se mi jeví jako realné použitelná alespoň pro částečnou diferenciální diagnostiku arytmi jak komorových tak supraventrikulárních.

 20. Musím souhlasit s Shimim. Mám za sebou 15 let v kardiologii jako technik. Existuje několik záznamníků velkých jako kreditní karta nebo „zipak“, které poskytují takovéhle EKG. Pod krytem zevnitř příslušenství je jistě nějaká baterie a komunikace s ip probíhá nejspíš bezdrátově, nevšiml jsem si totiž, že by kryt „navlékal“ do konektoru. Morfologie QRS a P vln se mění podle toho, jestli má přístroj v rukách nebo na hrudníku. A co se týká výpočetního výkonu, náročnost odhaduju tak na 10% náročnosti obsluhy GUI té hračky. Ale to holt má náš národ v povaze primárně nevěřit a raději vše nové zatratit a odmítnout, protože porozumět a pochopit je daleko těžší :-(

 21. Jiří Hálek

  O velikost pristroje tady nejde. Implantovane defibrilatory a kardiostimulatory jsou velke jak krabicka od sirek a jak pekne dokazi poznat problem a nakopnout cloveka… Ale to, ze iPhone kresli porad stejnou krivku, jen v zavislosti na situaci rozklepanejsi, za tim si musim stat. Tady jsou screeny z toho videa [odkaz] … Pri tom svody z hrudniku a koncetinove se lisi takhle [odkaz] , to, ze se jedna o patologicky stav neni dulezite… Tohle jedine me nuti pochybovat o realne funkci…

 22. Právě to že jsou roztřesenější mě spíš přesvědčuje o tom že se jedná o realtime, ono na hrudníku jsou ty myopotencíály řádově nižší než co vygenerují svaly na předpažených rukou. Vaše srovnání tvarů EKG svodů je sice normálně v pořádku ale ne zrovna v tomto případě. v obou případech (ruce, hrudník) ke kterým jste přiložil screeny se jedná o velmi podobný vektor šíření a Iphone přiloženy na hrudníku nelze považovat za hrudní svod, nýbrž se velice blízí právě svodu I, jen je položen trochu níže čemuž i u screenu odpovída mírně odlíšná osa QRS takže z tohohle hlediska je to určitě v pořádku. Jediné čeho by se dalo trochu „chytit“ je občasná odchylka v ST useku některých komplexů, ale vzhledem k tomu že toto vídáváme i u intrakardialních signálů ICD celkem běžně, tak tento jev spíše přisuzuji funkci zesilovače a použitých filtrů než o pokus o ralistický fake záznam.

 23. Tahle diskuse je super, člověk se aspoň něco nového dozví:). Ať už je příslušenství i s aplikací k něčemu nebo ne, ať už ukazuje správnou křivku nebo jen nějaký výmysl, není tohle spíše demonstrací směru, jakým se může takové kapesní zařízení také ubírat? Jistě, momentálně to může být fake a je to vlastně k ničemu – laikovi naprd, protože z toho nic nevyčte, lékaři naprd, protože má k dispozici lepší zařízení, ale co za rok, dva, tři? Za deset let? Budeme mít všichni svoje osobní počítače, které nám změří teplotu/tlak/EKG atd. a výsledky odešlou lékaři do jeho PC právě v okamžiku, kdy budeme vcházet do ordinace?

  Užitečnost podobných zařízení je v současné době spíše v tom, ukázat, jakým směrem se může ubírat využití podobných mobilních zařízení, které, alespoň z mého laického pohledu, mají i v tomto odvětví místo…

 24. Me spise zarazi ten kryt.. Rika ze to je bezdratove.. cili ten kryt musi mit nekde baterii(asi vymenou kdyz to nema konektor pro dobiti) a streva.. prijde mi moc tenky na tydle dve veci..

 25. [odkaz]
  bezdrotovo , cez tricko? ako to sa mi uz naozaj nezda :D

 26. kalbert (neregistrovaný)

  Sorry for the poor grammar, google translate. I work for this company, in fact, that’s my father in the video. Some of you may accuse me of lying or having a bias, but here are facts: We just finished submitting the last of our paperwork for our CE mark MDD. We are doing statistical analysis on the last of three studies for FDA clinical – not consumer – device approval. This device (and the new preproduction versions are thinner and prettier than the prototype in the video) is in the hands of real doctors. Dr. Eric Topol, the world’s most famous cardiologist loves this device. He saved a man’s life with it on an airplane by using it to diagnose an acute MI when the man was only having nausea and minor chest pain. The patient thought is was heartburn. Francis Collins M.D. Ph.D. Head of the NIH and Leader of the Human Genome Project is shown talking about the device and demonstrating it in this youtube video – [odkaz] . This is real, but I understand why you think it’s not. „Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.“ A.C. Clarke. The AliveCor ECG is indistinguishable from magic. It’s the scifi future. And it works perfectly dry on dry skin, though you get less noise when using ethanol hand sanitizer on people with small R peaks. The sanitizer also cleans in between patients in a hospital setting.

  On a side note. Biscuit84, My 57th birthday present to my Dad was a t-shirt with a picture of the iPhone ECG on it and the caption „Je to podvrh ako svina :)“ We love you in the office. The phrase „it’s fake as bitch“ has come to mean something is so cool, no one thinks it is real. It’s spread to my brothers‘ school where teenagers use it who don’t even know about the iphone ECG or this page. Thank you.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).