TOPlist

Speciální kryt AliveCor ECG pro iPhone: Malý zázrak nebo velký podvod?

Na serveru Engadget se objevila zmínka o nezvyklém příslušenství pro iPhone; jedná se o speciální kryt, který má z vašeho jablečného telefonu udělat přenosný elektrokardiograf. Na zadní straně se nachází elektrody, software pak zobrazuje snímané hodnoty na displeji. Na oficiálních stránkách společnosti AliveCor bohužel nejsou žádné odborné informace o produktu, pouze krátká prezentace, ve které americký lékař demonstruje, jak toto příslušenství měří tep a snímá výkyvy potenciálu na povrchu kůže, které vykresluje do křivky EKG. Něco však nesedí.

Tohle zajímavé příslušenství by se prý mělo dočkat premiéry na veletrhu spotřební elektroniky CES, který už za několik dní začne v Las Vegas.Při prvním prohlédnutí jsem si říkal, že je to zajímavá orientační pomůcka, ale když jsem si pouštěl video opakovaně, začal jsem si všímat více detailů, které nenechaly mou medickou duši v klidu. Stručně řečeno, klasický elektrokardiograf funguje tak, že se pomocí elektrod přilepených na přesně stanovené body snímá elektrický potenciál z kůže, který se mění podle různých fází stahu srdeční svaloviny. Vzhledem k tomu, že srdce není nijak výrazný elektrický generátor, musí signál z elektrod projít nejdříve zesilovačem a až pak se zobrazuje na křivce zvané elektrokardiogram. A z této křivky už lékař dokáže vyhodnotit různé údaje. Kryt na videu je ale tak tenký, že by do něj stěží dali i ten sebemenší zesilovač. Dále nás pán na videu upozorňuje, že před každým použitím musíme elektrody očistit, abychom nepřenášeli bakterie, co ale zapomene udělat, je zvlhčit elektrody a kůži vodivým elektrolytem nebo alespoň obyčejnou vodou.

Suché elektrody jen tak přiložené na suchou kůži vám kvůli velkému odporu EKG nezměří, osobně ověřeno. Dalším nezanedbatelným faktem je až podezřele čistý EKG graf. Když se měřená osoba hýbe nebo mluví, na grafu se v praxi objevují hodně velké výkyvy, takzvané artefakty, zatímco muž na videu s přiloženým iPhonem na hrudníku vesele mluví, aniž by to bylo jakkoliv znát na EKG. Křivka se odchýlí, jen pokud naklání s telefonem, což by mohl zajišťovat gyroskop, který je v iPhone 4 integrovaný.

Navíc jak jsem se zmínil na začátku, elektrody nelze přikládat kamkoliv vás napadne. Při první ukázce bych ještě uznal, že elektrody umístěné na pravou a levou paži tvoří první Einthovenův svod, na hrudníku se ale snímá EKG šesti svody podle Wilsona, které jsou rozmístěny v anatomicky přesně definovaných bodech. Přiložením dvou elektrod na hrudník možná získáte křivku, ale zcela irelevantní. No a poslední perličku jsem si schoval na závěr. Pán v bílém plášti říká v čase 1:45 “You can see the P waves”, jenže si to zřejmě plete s QRS komplexem, což je ta velká na první pohled viditelná vlna způsobená stahem komorové svaloviny. P-vlna je malá vlnka, která QRS komplex předchází a na tak malém displeji nejde zřetelně identifikovat.

-   -

Běžné EKG se šesti elektrodami zapojenými podle Wilsona;   Popis elektrokardiogramu; 

iPhonECG je tak podle všeho šikovně řešený a promyšlený podvrh, který dokáže měřit tep (to umí i některé tachometry na kolo) a podle něj si dokresluje fiktivní EKG křivku, která se vychyluje, když s telefonem otáčí. A to postačí, aby mu někteří laici uvěřili.

Zdroj: Engadget

Autor článku Ruslan Botsyurko
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

Kapitoly článku