- 40letá Lauren Bannon tvrdí, že díky umělé inteligenci přišla na to, že má rakovinu
- Doktoři jí navzdory výsledkům testů nejprve diagnostikovali jiný problém, s tím se ale žena odmítala smířit
- Obrátila se proto na ChatGPT, jehož poznatky ji přivedly až k ultrazvuku štítné žlázy
- Výsledek? Dvě malé bulky v krku a bezodkladná operace
Generativní umělá inteligence si obstojně poradí s celou řadou úkolů – to je dnes už téměř obecně přijímaný fakt. Chatboti založení na velkých jazykových modelem (LLMs) umí základně programovat, napsat draft e-mailu nebo naplánovat itinerář vytoužené dovolené. Dokáže ale AI odhalit rakovinu? Svým způsobem ano. Svědčí o tom příběh 40leté pacientky ze Spojených států, která se od poznatků oblíbeného chatbota ChatGPT dopracovala až k diagnóze, která jí zachránila život.
Nesprávná diagnóza
Začátkem loňského roku začala Lauren Bannon pociťovat obtíže s ohýbáním prstů. Po čtyřech měsících si navzdory negativním výsledkům testů vyslechla od doktorů diagnózu – revmatoidní artritida! Krátce poté ale 40letá majitelka reklamní agentury začala pociťovat nesnesitelné bolesti žaludku a během jediného měsíce zhubla téměř o 6,5 kilogramu. V tu chvíli se zoufalá a nespokojená Bannon rozhodla obrátit na chatbota od OpenAI, se kterým měla dřívější pracovní zkušenosti.
ChatGPT od ženy dostal za úkol najít informace o nemocích, které mají podobné příznaky jako zmíněná revmatoidní artritida. V návaznosti na to ji chatbot upozornil na tzv. Hashimotovu nemoc a doporučil kontrolu hladiny protilátek zaměřených proti enzymu, který se podílí na tvorbě hormonů štítné žlázy. Hashimotova nemoc je totiž autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém těla napadá štítnou žlázu, způsobuje zánět a v konečném důsledku snižuje její funkci.
Ultrazvuk odhalil rakovinu
Přes výhrady svého lékaře podstoupila Bannon v září 2024 test, který návrh chatbota překvapivě potvrdil, a to navzdory rodinné anamnéze. Lékaři na základě výsledků testů provedli ženě ultrazvuk štítné žlázy, který v jejím krku odhalil dvě malé bulky. O měsíc později jí lékaři diagnostikovali rakovinu.
Matka dvou dětí se domnívá, že bez asistence ChatuGPT by utajenou rakovinu nikdy neobjevila, protože se u ní neprojevovaly typické příznaky Hashimotovy nemoci. Letos v lednu podstoupila operaci, při níž jí lékaři odstranili štítnou žlázu a dvě lymfatické uzliny na krku. „Kdybych se nepodívala na ChatGPT, brala bych dál léky na revmatoidní artritidu a rakovina by se mi mohla rozšířit od dalších částí těla,“ domnívá se Bannon.
Odborníci nicméně varují, že umělá inteligence by neměla nahrazovat lidské lékařské znalosti. Jde o užitečný nástroj, který ale rozhodně nemůže diagnostikovat, vyšetřovat ani léčit.