Španělsko chce dozor nad kryptoměnami, začíná u influencerů na sociálních sítích

bitcoin

Zda jsou kryptoměny platidlem a uchovatelem hodnoty budoucnosti, to ukáže až čas. Jisté však již dnes je, že ani kryptoměnám se nevyhnulo množství chytráků, kteří se na aktuální vlně pouze snaží vydělat peníze.

cryptocurrencies

Pokud odhlédneme od takzvaných „meme coinů“, tedy měn, které vznikly pouze jako legrace a satira tvůrců, ale paradoxně se v crypto světě uchytily, objevuje se i hromada mincí, které nemají žádnou hodnotu. Tu se jim však snaží dodat influenceři, kteří mají desetitisíce sledujících a které chtějí donutit k nákupu měny, čímž by mohli zvýšit její nominální cenu, a influenceři by pak mohli své zásoby prodat za vysokou cenu, přičemž další vývoj a užitná hodnota mince je nezajímá.

crypto buy

Vzhledem k množství důvěřivých fanoušků, kteří již přišli o velké množství peněz, se španělská vláda rozhodla k ráznému kroku. Lidé a společnosti, jež mají více než 100 000 sledujících, budou muset vládu informovat alespoň 10 dní dopředu o tom, že se chystají doporučit svým fanouškům některou z kryptoměn. Reklamní spoty musejí obsahovat varování o riziku, které obchodování přináší, a influenceři musejí zároveň poslat obsah ke schválení španělské Národní komisi pro trh s cennými papíry, než se spoty dostanou k veřejnosti.

Cílem Komise je udržet si přehled nad kryptoměnovým ekosystémem a ujistit se, že si případní zájemci o nákup plně uvědomují riziko, které podstupují. Komise však také sklízí kritiku vzhledem k tomu, že vývojáři kryptoměn se snaží navrhovat své měny tak, aby žádný státní dohled nebyl potřeba, naopak se snaží od státního vlivu co nejvíce distancovat.

Autor článku
David Preiss
image/svg+xml
+

Kapitoly článku