Domů » Bleskovky » SpaceX za poslední tři týdny startovalo čtyřikrát. Na oběžné dráze je o 240 satelitů více

SpaceX za poslední tři týdny startovalo čtyřikrát. Na oběžné dráze je o 240 satelitů více

SpaceX v posledních měsících rapidně navyšuje počet satelitů na nízké oběžné dráze, které připojují zákazníky firmy k internetu. Jen v březnu společnost odstartovala čtyřikrát, přičemž pokaždé nesla raketa Falcon 9 na palubě 60 satelitů. Celkový počet se tedy zvýšil o 240 zařízení.

Vizualizace satelitů Starlinku od SpaceX. AST & Science vyvíjí trochu jiný systém, na nízké orbitě bude ale každopádně brzy dost těsno.

Cílem první fáze projektu je dostat na oběžnou dráhu celkem 1500 satelitů, po výše uvedených startech se jich nad námi nachází již 1385. SpaceX tedy potřebuje ještě zhruba dva starty, aby tohoto počtu dosáhla.

spacex falcon 9 booster nahled

Satelitní internetové připojení Starlink, jak jej SpaceX nazývá, je aktuálně ve fázi beta testování, počet zákazníků však neustále roste. Pro Českou republiku by měla být služba dostupná během roku 2022, prozatím je možné objednat si přijímač za 99 dolarů (2 200 Kč), aktuálně je ale dostupné jen omezené množství kusů.

Starlink Mission

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

5 komentářů

 1. Nechapu, jak to muze nekdo povolit, takhle zasvinit obeznou drahu. A kdo vi co tam je za sledovaci zarizeni, ktery nas smiruje. :/

  • Je to jen na nízké oběžné dráze. Satelity časem klesnou a shoří v atmosféře, takže žádné zasvinění. Spekulovat o sledovacím zařízení je zábavné v době, kdy je nad námi už mraky družic různých zemí mnoho let, včetně těch od režimů, jako je Rusko nebo Čína. Zatím je to tak, že v Rusku se možnosti celoplanetárního internetu tak bojí, že využívání Starlinku zakázali (připravují nebo zavedli zákon) a hrozí pokuta až milion rublů ;) Zároveň Rusko směřuje k odstřižení své země od běžné internetové sítě, protože v tom Putin oprávněně vidí nebezpečí jeho odstřižení od moci…

  • Můj bože za co … Rusko se možnosti celoplanetárního internetu tak bojí, že Ruské rakety Sojuz 2.1b z fungl nového kosmodromu Vostočnyj na oběžnou dráhu vynášejí konkurenční družice systému OneWeb. Naposledy byl úspěšný start doslova pře pár dny to jest 25.03.2021, kdy bylo vyneseno 36 satelitů :) :)
   [odkaz]

   Co se týče od toho odstřižení Ruska od světového internetu opět absolutní nepochopení či neznalost … jde totiž primárně o bezpečností opatření, které má zajistit funkčnost Ruského internetu v případě v případě odepření přístupu k zahraničním kořenovým serverům nebo útoku z venku. Samozřejmě je tam i možnost blokace v případě hybridního informačního útoku.

   Jinak Tade americký Bloomberg předpovídá růst Čínské ekonomiky v letošním roce takto:
   Předpokládá se, že tempo růstu HDP v 1. čtvrtletí dosáhne 20,1%
   Prognóza růstu HDP ve 2. čtvrtletí dosáhne 8,0%
   Prognóza růstu HDP ve 3. čtvrtletí dosáhne 6,5%
   Prognóza růstu HDP ve 4. čtvrtletí dosáhne 5,9%
   To zvyšuje kumulativní roční míru růstu za FY2021 dosahující 9,3%

  • Anonym: A co dokazuje to, že Rusko vynáší cizí satelity do vesmíru? Dělá to pro prachy a kdyby jim za to zaplatilo SpaceX, vynesou to pro ně. Očividně jsi nepochopil rozdíl mezi vynášením satelitu a cenzurou služby… Především – pokud by to Rusku nevadilo, nezavádělo by tak drastické pokuty a nestavělo Starlink mimo zákon. Zkus to promyslet ještě trochu do hloubky ;)

   Absolutní nepochopení a neznalost je na tvojí straně. Ochrana proti útokům zvenku je zástěrkou cenzury. Putin má strach z narůstajících počtů a velikostí demonstrací, kterým daly sociální sítě a internet větší možnosti než kdy dříve. Izolacionismus je jeho novou mantrou. Nařídil instalovat aplikace ruských vývojářů do všech TV, PC a telefonů prodávaných v Rusku. Buduje ruskou wikipedii. [odkaz]
   Rusko vždy prezentovalo západ jako horší místo k životu. V době, kdy Rusové vidí realitu za hranicemi přes svůj prohlížeč, to začíná být problém. Není náhodou, že podstatná část mladých Rusů vidí svoji budoucnost v emigraci na západ.

   Nechápu, co má společného zrůdnost čínského režimu s HDP. Tedy pokud nemyslíš využívání koncentračních táborů pro jeho navyšování :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).