Domů » Články » Souhrn prodejních výsledků za třetí čtvrtletí: Největší výrobci, podíly systémů

Souhrn prodejních výsledků za třetí čtvrtletí: Největší výrobci, podíly systémů

Většina výrobců chytrých telefonů již zveřejnila své prodejní a finanční výsledky, proto je možné sestavit přehled prodejů a žebříček deseti největších společností. Kdo je ve vedení?

Většina velkých výrobců chytrých telefonů již zveřejnila finanční a prodejní výsledky za třetí kvartál. Údaje od společností, které data oficiálně neuvádí naopak dopočítaly analytické a výzkumné firmy. To nám dohromady dává dobrý přehled o tom, jak se kterému výrobci dařilo a máme možnost sestavit žebříček deseti největších výrobců za třetí kvartál letošního roku.

Čtyři největší analytické domy ve svých odhadech uvedly počet prodaných chytrých telefonů přes čtvrt miliardy, v průměru je to 254,3 milionu kusů a jsme na dobré cestě dosáhnout jedené miliardy prodaných smartphonů za rok. Průměrná cena za prodaný chytrý telefon (ASP) ve třetím čtvrtletí byla podle IDC 317 dolarů (6 405 Kč). Nad tímto číslem výrazně vystupuje Apple s průměrnou cenou 577 dolarů (11 660 Kč). Naopak v poklesu ASP pokračuje Nokia, která úspěšně zvyšuje objem prodaných zařízení s Windows Phone, ale jejich průměrná cena je 192 dolarů (3 880 Kč).

Třetí čtvrtletí bylo náročné pro menší výrobce, jelikož v zisku skončil pouze Apple a Samsung. Dále došlo k rozuzlení problémů Nokie a BlackBerry, obě společnosti se již delší čas trápily a bylo nutné najít jiný způsob fungování. Nokia prodá divizi výroby telefonů Microsoftu, pokud příslušné orgány dohodu schválí. BlackBerry dostalo finanční injekci ve výši jedné miliardy dolarů, ale novou strategii teprve bude muset najít. Problémy HTC zatím na další řešení čekají, ale společnost se poprvé propadla do ztráty, zaměstnanci kradou informace i peníze, příští rok bude pro HTC nejspíše rozhodující. 

Další společnosti tak zajímavý vývoj nemají, probíhá tvrdý souboj o třetí příčku mezi LG, Lenovem, Huawei a ZTE. Sony na tuto pozici také dříve aspirovala, ale během Q3 lehce propadla. Samsung si nadále drží první pozici a Apple mírně ztrácí tržní podíl. Apple pravděpodobně dosahuje vrcholu a růst v segmentu drahých telefonů bude nadále zpomalovat. iPhone 5c je příliš drahý aby tento trend zvrátil a tržní podíl bude výhledově dále klesat. Největší propad zaznamenalo BlackBerry, které jasně vypadlo z první desítky.

Android nadále dominuje a jeho tržní podíl již překročil 80 %, na druhém místě je slábnoucí iOS s 13 %. Windows Phone se pevně usadil na třetím místě a jeho tržní podíl se blíží ke čtyřem procentům. Ostatní soupeři zatím nestojí příliš za zmínku, BlackBerry hledá novou strategii, Tizen od Samsungu je stále v plenkách, Firefox šel teprve nedávno na trh a Jolla se pořádně nezačala prodávat.

Pokud chcete k jednotlivým společnostem více informací, zde je přehled článků z podzimní výsledkové sezony:

David Podzimek

21 komentářů

 1. vlada (neregistrovaný)

  Zda se mi to nebo Windows Phone za posledni ctvrt rok klesl podil?

  • Ano, celkový trh rostl rychleji, než prodeje WP.

  • Naředění trhu.

  • bite (neregistrovaný)

   Myslím si, že podíl WP bude padat i nadále…

  • David Podzimek

   Přesně tak, ono se často uvádí meziroční porovnání, ale brát Q3 2012 jako vážné srovnání nelze, vzhledem k propadu kvůli očekávání telefonů s WP8 a oznámení nekompatibility WP7 s plánovaným OS.

   Očekával bych, že WP ve čtvrtém čtvrtletí ztratí trošičku tržní podíl, ale pak opět půjde pomalu nahoru. Záleží samozřejmě na tom, co který výrobce představí, hlavně na tom, jak Nokia aktualizuje řadu levnějších telefonů a jestli přijde nějaký plnohodnotný nástupce Lumie 920(5). Jelikož 1020 je spíše pro nadšence a 1520 je příliš velká.

  • Nokia řadu zcela jistě nezaktualizuje:-)

  • Martin II (neregistrovaný)

   UNI: Nokia este celkom urcite zauktualizuje niekolko starsich modelov. Lumia 929 + internacionalna verzia, Lumia 525/526. Este Nokia vyda zopar telefonov, kym dojde k predaju.

  • David Podzimek

   @UNI je dost možné, že je představí MS, nebo společně, každopádně v tom bude pěkný zmatek příští rok:) Ale řekl bych, že na nich pracovala Nokia. Divím se, že nástupce L920 nepustila už na vánoční trh, ale asi mají jiné starosti.

  • Martin II (neregistrovaný)

   David: CO som cital, tak nebude ziaden zmatok. Co predstavi Nokia do datumu oficialneho predaja (co sa tyka smartphonov), to bude Nokia Lumia (az do konca vyroby daneho zariadenia). Po tomto datume kazdy novo vydany model bude bude uz len Lumia. Napr. Nokia Lumia 1520 sa bude volat/vyrabat nadalej ako Nokia Lumia 1520 az do konca produkcie. To iste sa tyka radu Asha. Nokia Asha 503 sa bude vyrabat aj po predaji ako Nokia Asha 503. Neskorsie modely uz len Asha.

  • David Podzimek

   @MartinII nemyslel jsem ani tak zmatek v pojmenování, je to přesně jak píšete. Šlo mi spíše o integraci Nokie, plány produktů, změny ve vedení. To bude z kraje zmatek, zvlášť ve spojení s novým CEO a probíhající reorganizací. Přeci jen je to hodně náročných procesů na zvládnutí, k tomu si řada lidí bude chtít urvat dobré pozice atd.

  • Nokie se Microsoftu rozpadne pod rukama a za par let prijde miliardovy odpis. S tim uz MS nejake zkusenosti ma :-)

 2. a kde su informacie ktora spolocnost zorobila najviac?? to nie je pdostatne? hlavne tieto skreslene ifnormacie o tom ako android rastie a ios klesa…vacsinu penazi na mobilnom trhu ma apple, ako to ze to tam nie je spomenute?

  • Velda (neregistrovaný)

   Většinu a všechen zisk.

  • David Podzimek

   Finanční výsledky jsme psali u každé společnosti a jak vypadá trh, kdo nejvíce prodal apod. je trochu jiné téma. O tom, že za Q3 byl v zisku pouze Apple a Samsung jsme psali minulý týden: [odkaz]

   Jednoduše se do porovnání zisků, příjmů apod. nechceme pouštět, jelikož dostatečné informace na podobný rozbor veřejně publikuje pouze Apple, Nokia a BlackBerry. U ostatních jsme rádi, že získáme počet prodaných telefonů a ASP. Další data zpracovávají analytické domy, které něco publikují, ale většina dat je neveřejných a nejsme v pozici, abychom si platili přístup.

   Jinak zisk Applu byl 8,2 mld. USD a u Samsungu 9,56 mld. USD. Takže to s většinou nebude tak horké. Chápu jasnou námitku, že divize Samsung Electronics dělá více produktů, ale Apple taky a jednoduše nemáme data na to, abychom z zisku Samsungu vyčlenili tablety, telefony, příslušenství apod. To samé bude dalších firem…

 3. Velda (neregistrovaný)

  Myslím si, že je nešťastné, že se zanedbává kategorie ostatní, kam patří 3- a 2miliónový výrobci jako jsou TCL (zn. Alcatel), BlackBerry, Motorola, Xiaomi, Oppo, Meizu, Prestigio, Sharp, Panasonic, Pantech, Kyocera, Karbonn, Micromax, Lava mobile (Xolo), CECT (zn. Philips) a možná ještě nějaké další. Dohromady je to ještě pěkný počet dalších desítek miliónů.

  • Velda (neregistrovaný)

   Acer a Gigabyte jsem ještě zapomněl. Gigabyte samozřejmě i s brandovanýma verzema ;-)

  • David Podzimek

   Přidal jsem číslo pro kategorii ostatní – 52.6 mil. :) Ale sledovat každého menšího výrobce samostatně bohužel nezvládám časově, byť jsou někteří velmi zajímavý a mají dobré výhledy. Snažíme se jim věnovat alespoň v samostatných článcích.

  • Velda (neregistrovaný)

   Díky. Je to dost, co říkáte? ;-) Se nedivím, že potom každá menší čínská firma vidí možnost se uplatnit. :-)

 4. Mě nevadí když se chlastá u počítače, podle výběru barev v grafu bych to tipoval tak na jednu lahev kontušovky, ale nebylo by možné udržet třeba u Nokie stejnou barvu u dvou grafu jdoucí bezprostředně za sebou :-)?

  Redakce: Jinak mi nejde u aktualizovaného IE(verze11) v diskusi REAGOVAT, za což dodatečně děkuji, protože ti tradiční pitomci pod článkem o Nokii bez Nokie za to opravdu nestojí.

  • David Podzimek

   Díky za připomínku, na barvách zapracujeme, ale infogram je volí automaticky podle pořadí a zvoleného tématu, takže TOP10 je jinak, než dlouhodobá data, která nahrávám z excelu přímo. Jde to změnit ručně, takže se na barvy určitě podívám. BTW: K psaní byl jen černý čaj s pomerančovou kůrou, takže nic tvrdého.

   Předal jsem informaci o problému s IE dál.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).