Souhrn prodejních výsledků za třetí čtvrtletí: Největší výrobci, podíly systémů

Většina výrobců chytrých telefonů již zveřejnila své prodejní a finanční výsledky, proto je možné sestavit přehled prodejů a žebříček deseti největších společností. Kdo je ve vedení?

Většina velkých výrobců chytrých telefonů již zveřejnila finanční a prodejní výsledky za třetí kvartál. Údaje od společností, které data oficiálně neuvádí naopak dopočítaly analytické a výzkumné firmy. To nám dohromady dává dobrý přehled o tom, jak se kterému výrobci dařilo a máme možnost sestavit žebříček deseti největších výrobců za třetí kvartál letošního roku.

Čtyři největší analytické domy ve svých odhadech uvedly počet prodaných chytrých telefonů přes čtvrt miliardy, v průměru je to 254,3 milionu kusů a jsme na dobré cestě dosáhnout jedené miliardy prodaných smartphonů za rok. Průměrná cena za prodaný chytrý telefon (ASP) ve třetím čtvrtletí byla podle IDC 317 dolarů (6 405 Kč). Nad tímto číslem výrazně vystupuje Apple s průměrnou cenou 577 dolarů (11 660 Kč). Naopak v poklesu ASP pokračuje Nokia, která úspěšně zvyšuje objem prodaných zařízení s Windows Phone, ale jejich průměrná cena je 192 dolarů (3 880 Kč).

Třetí čtvrtletí bylo náročné pro menší výrobce, jelikož v zisku skončil pouze Apple a Samsung. Dále došlo k rozuzlení problémů Nokie a BlackBerry, obě společnosti se již delší čas trápily a bylo nutné najít jiný způsob fungování. Nokia prodá divizi výroby telefonů Microsoftu, pokud příslušné orgány dohodu schválí. BlackBerry dostalo finanční injekci ve výši jedné miliardy dolarů, ale novou strategii teprve bude muset najít. Problémy HTC zatím na další řešení čekají, ale společnost se poprvé propadla do ztráty, zaměstnanci kradou informace i peníze, příští rok bude pro HTC nejspíše rozhodující. 

Další společnosti tak zajímavý vývoj nemají, probíhá tvrdý souboj o třetí příčku mezi LG, Lenovem, Huawei a ZTE. Sony na tuto pozici také dříve aspirovala, ale během Q3 lehce propadla. Samsung si nadále drží první pozici a Apple mírně ztrácí tržní podíl. Apple pravděpodobně dosahuje vrcholu a růst v segmentu drahých telefonů bude nadále zpomalovat. iPhone 5c je příliš drahý aby tento trend zvrátil a tržní podíl bude výhledově dále klesat. Největší propad zaznamenalo BlackBerry, které jasně vypadlo z první desítky.

Android nadále dominuje a jeho tržní podíl již překročil 80 %, na druhém místě je slábnoucí iOS s 13 %. Windows Phone se pevně usadil na třetím místě a jeho tržní podíl se blíží ke čtyřem procentům. Ostatní soupeři zatím nestojí příliš za zmínku, BlackBerry hledá novou strategii, Tizen od Samsungu je stále v plenkách, Firefox šel teprve nedávno na trh a Jolla se pořádně nezačala prodávat.

Pokud chcete k jednotlivým společnostem více informací, zde je přehled článků z podzimní výsledkové sezony:

Autor článku
David Podzimek

Kapitoly článku