Domů » Články » Souhrn prodejních výsledků za třetí čtvrtletí: Největší výrobci, podíly systémů

Souhrn prodejních výsledků za třetí čtvrtletí: Největší výrobci, podíly systémů

Většina výrobců chytrých telefonů již zveřejnila své prodejní a finanční výsledky, proto je možné sestavit přehled prodejů a žebříček deseti největších společností. Kdo je ve vedení?

Většina velkých výrobců chytrých telefonů již zveřejnila finanční a prodejní výsledky za třetí kvartál. Údaje od společností, které data oficiálně neuvádí naopak dopočítaly analytické a výzkumné firmy. To nám dohromady dává dobrý přehled o tom, jak se kterému výrobci dařilo a máme možnost sestavit žebříček deseti největších výrobců za třetí kvartál letošního roku.


Čtyři největší analytické domy ve svých odhadech uvedly počet prodaných chytrých telefonů přes čtvrt miliardy, v průměru je to 254,3 milionu kusů a jsme na dobré cestě dosáhnout jedené miliardy prodaných smartphonů za rok. Průměrná cena za prodaný chytrý telefon (ASP) ve třetím čtvrtletí byla podle IDC 317 dolarů (6 405 Kč). Nad tímto číslem výrazně vystupuje Apple s průměrnou cenou 577 dolarů (11 660 Kč). Naopak v poklesu ASP pokračuje Nokia, která úspěšně zvyšuje objem prodaných zařízení s Windows Phone, ale jejich průměrná cena je 192 dolarů (3 880 Kč).

Třetí čtvrtletí bylo náročné pro menší výrobce, jelikož v zisku skončil pouze Apple a Samsung. Dále došlo k rozuzlení problémů Nokie a BlackBerry, obě společnosti se již delší čas trápily a bylo nutné najít jiný způsob fungování. Nokia prodá divizi výroby telefonů Microsoftu, pokud příslušné orgány dohodu schválí. BlackBerry dostalo finanční injekci ve výši jedné miliardy dolarů, ale novou strategii teprve bude muset najít. Problémy HTC zatím na další řešení čekají, ale společnost se poprvé propadla do ztráty, zaměstnanci kradou informace i peníze, příští rok bude pro HTC nejspíše rozhodující. 

Další společnosti tak zajímavý vývoj nemají, probíhá tvrdý souboj o třetí příčku mezi LG, Lenovem, Huawei a ZTE. Sony na tuto pozici také dříve aspirovala, ale během Q3 lehce propadla. Samsung si nadále drží první pozici a Apple mírně ztrácí tržní podíl. Apple pravděpodobně dosahuje vrcholu a růst v segmentu drahých telefonů bude nadále zpomalovat. iPhone 5c je příliš drahý aby tento trend zvrátil a tržní podíl bude výhledově dále klesat. Největší propad zaznamenalo BlackBerry, které jasně vypadlo z první desítky.

Android nadále dominuje a jeho tržní podíl již překročil 80 %, na druhém místě je slábnoucí iOS s 13 %. Windows Phone se pevně usadil na třetím místě a jeho tržní podíl se blíží ke čtyřem procentům. Ostatní soupeři zatím nestojí příliš za zmínku, BlackBerry hledá novou strategii, Tizen od Samsungu je stále v plenkách, Firefox šel teprve nedávno na trh a Jolla se pořádně nezačala prodávat.

Pokud chcete k jednotlivým společnostem více informací, zde je přehled článků z podzimní výsledkové sezony:

David Podzimek

avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
vlada (neregistrovaný)
Anonym
vlada (neregistrovaný)

Zda se mi to nebo Windows Phone za posledni ctvrt rok klesl podil?

uni
Uživatel
uni

Ano, celkový trh rostl rychleji, než prodeje WP.

HonzaBRR
Uživatel
HonzaBRR

Naředění trhu.

bite (neregistrovaný)
Anonym
bite (neregistrovaný)

Myslím si, že podíl WP bude padat i nadále…

uni
Uživatel
uni

Nokia řadu zcela jistě nezaktualizuje:-)

Martin II (neregistrovaný)
Anonym
Martin II (neregistrovaný)

UNI: Nokia este celkom urcite zauktualizuje niekolko starsich modelov. Lumia 929 + internacionalna verzia, Lumia 525/526. Este Nokia vyda zopar telefonov, kym dojde k predaju.

Martin II (neregistrovaný)
Anonym
Martin II (neregistrovaný)

David: CO som cital, tak nebude ziaden zmatok. Co predstavi Nokia do datumu oficialneho predaja (co sa tyka smartphonov), to bude Nokia Lumia (az do konca vyroby daneho zariadenia). Po tomto datume kazdy novo vydany model bude bude uz len Lumia. Napr. Nokia Lumia 1520 sa bude volat/vyrabat nadalej ako Nokia Lumia 1520 az do konca produkcie. To iste sa tyka radu Asha. Nokia Asha 503 sa bude vyrabat aj po predaji ako Nokia Asha 503. Neskorsie modely uz len Asha.

Aaron
Uživatel
Aaron

Nokie se Microsoftu rozpadne pod rukama a za par let prijde miliardovy odpis. S tim uz MS nejake zkusenosti ma :-)

Peete
Uživatel
Peete

No hezké :-)

_iNTERFACE
Uživatel
_iNTERFACE

a kde su informacie ktora spolocnost zorobila najviac?? to nie je pdostatne? hlavne tieto skreslene ifnormacie o tom ako android rastie a ios klesa…vacsinu penazi na mobilnom trhu ma apple, ako to ze to tam nie je spomenute?

Velda
Uživatel
Velda

Většinu a všechen zisk.