Souboj titánů: Může HTC One (M7) porazit Samsung Galaxy S4?

Na poli high-end smartphonů s Androidem se po roce schyluje k další bitvě. Favorit je předem daný, může ale David nakonec zaskočit Goliáše?

Na nedávné konferenci CES v Las Vegas byla představena hezká řádka nadupaných telefonů s mnohajádrovými procesory a superjemnými displeji, největšímu zájmu technofilské veřejnosti se ve stáji Android ale stejně těší dva borci, kteří na své oficiální odhalení teprve čekají. HTC M7 (respektive HTC One) se sice ocitne v záři reflektorů už za týden a naše redakce bude u toho, ani s měsíčním náskokem to ale proti svému největšímu rivalovi, Samsungu Galaxy S4, nebude mít vůbec lehké.


HTC One X vs. Samsung Galaxy S III: Dva velcí rivalové loňského roku

HTC si na poli telefonů se zeleným robotem na zádech získalo dobré renomé už v roce 2010 díky modelu Nexus One a od té doby pro mnohé uživatele stále představuje prestižní a spolehlivou značku vyrábějící kvalitní zařízení. I přesto se ale musí tchajwanský výrobce v poslední době potýkat s klesajícími prodeji, díky kterým v posledním čtvrtletí minulého roku „dosáhl“ nejnižších zisků za posledních osm let.

Zcela jiný příběh ale platí o konkurenčním Samsungu, kterému se v poslední době náramně daří a ne náhodou kraluje žebříčkům prodejů nejen v oblasti smartphonů, ale mobilních telefonů obecně. Své zákazníky láká nejen na kvalitní zpracování a široký výběr napříč cenovým spektrem, ale také na kvalitní podporu, díky které dostávají jeho zařízení aktualizace na nové verze systému velmi záhy po referenčních Nexusech.

Není tedy žádným překvapením, že se pozornost technologických nadšenců upírá na obě vlajkové lodě těchto dvou firem. Co se týká již mnohokrát omílané výbavy, vezmeme-li v potaz zatím neoficiální informace, nebudou si moci HTC One (M7) ani Samsung Galaxy S4 mnoho co vyčítat. Velké displeje s fullHD rozlišením, výkonné procesory, 2 GB RAM, zřejmě 32 GB vnitřní paměti a 13Mpx fotoaparáty. Pro mnoho lidí tak budou rozhodujícími faktory design, výdrž baterie, kvalita pořizovaných fotografií a možná i určité citové pouto k té či oné značce.

O vzhledu se asi nemá smysl příliš rozepisovat. Jednak má každý člověk jiný vkus a jednak se u žádného z dosud uniklých obrázků obou modelů zatím nedá stoprocentně potvrdit jejich pravost. Co se kvality fotoaparátů týče, očekává se v obou případech zařazení na přední příčky pomyslného žebříčku. U Samsungu toho bohužel kromě zavádějícího počtu megapixelů moc nevíme, zajímavě ale působí údajně použitá technologie u HTC, kdy má být za pomocí tři senzorových vrstev dosaženo ostrých výsledků s kvalitním podáním barev.

 
Jedna z možných podob Samsungu Galaxy S4

Co se týče samotné značky, Samsung může určitě těžit ze své popularity i mimo svět mobilních telefonů. Lidé ho zkrátka znají a věří mu. HTC na druhou stranu stále zůstává pro širší veřejnost poměrně neznámou firmou. Zřejmě si je toho vědom i její šéf, Peter Chou, který slíbil až dvojnásobné zvýšení investic do marketingu.

Tchajwanský výrobce ale podle názorů analytiků a novinářů naráží ještě na jeden problém, a tím je přílišná segmentace. Jednoduše řečeno, vyrábí zbytečně mnoho podobných telefonů, které navíc prodává na různých světových trzích pod jinými názvy. Vzpomeňme například na model HTC Deluxe alias J Butterfly alias Droid DNA. V porovnání se Samsungem, který prodává Galaxy S III na celém světě pod jedním názvem navzdory rozdílům v chipsetu (americká verze má kvůli podpoře LTE pouze dvoujádrový procesor), působí podobný „systém“ opravdu komplikovaně.

  
HTC One (M7) bude představen dříve, premiéra je naplánována už na 19. února v Londýně

Pokud se ale HTC ze svých chyb poučí, investuje do propagace a zjednoduší porfolio, má s M7 rozhodně šanci na úspěch. Zda však dokáže v souboji titánů ohrozit silnou pozici Samsungu, bude ve výsledku záviset na konečném rozhodnutí uživatelů. Jaké bude to vaše?

Autor článku
Miroslav Havlíček
image/svg+xml
+

Kapitoly článku