TOPlist

Souboj: Honor 8X vs. Xiaomi Mi 8 Lite

Souboj: Honor 8X vs. Xiaomi Mi 8 Lite

Blíží se Vánoce a řada z nás momentálně přemýšlí, co koupit pod stromeček za smartphone a přitom finančně nezkrachovat. I proto jsou velmi oblíbené telefony střední třídy, které nabízejí zajímavou hardwarovou výbavu za rozumnou cenu. Téměř všichni výrobci tak před Vánocemi přicházejí na trh s telefony do 10 tisíc a právě pod tuto hranici se zařadila i dnešní dvojice Honor 8X a Xiaomi Mi 8 Lite.

Oficiální cena za shodnou konfiguraci 4 GB RAM a 64 GB vnitřního úložiště je 6 990 Kč. Na našem trhu jsou i další varianty, a to 4 GB/128 GB u modelu Honor 8X (7 990 Kč) a 6 GB/128 GB u Xiaomi Mi 8 Lite (7 990 Kč). V době vytváření tohoto souboje však bylo možné obě varianty Xiaomi koupit ještě o několik set levněji. My jsme měli na testování základní varianty modelů.

Souboj: Honor 8X vs. Xiaomi Mi 8 Lite
Kdo se stane králem střední třídy? Xiaomi nebo Honor?

Tip: Podívejte se na porovnání hardwarových parametrů obou smartphonů přímo v našem katalogu.

Honor 8X vs. Xiaomi Mi 8 Lite: konstrukce a design

Honor se se svým modelem 8X vydal stejnou cestou, jako většina dnešních výrobců. Kombinace hliníkové konstrukce a skleněných zad se stala standardem téměř všech dnešních smartphonů. Když k tomu přidáme i displej s širším poměrem stran 19,5:9, tak je tento model součástí trendů v mobilním světě. Dávno již pominuly doby, kdy telefony s takovou cenovkou bojovaly s vrzající konstrukcí a tak je tedy jasné, že dílenské zpracování je na vynikající úrovni a nelze mít žádné výhrady.

Design každého telefonu je čistě subjektivní záležitost, ale Honor 8X lze označit za hezký telefon, za který se nebudete stydět. Modrá a černá barva potěší konzervativní část populace, zatímco mírně křiklavě červená se bude líbit těm odvážným, co se nebojí se odlišit. Oblast fotoaparátu je jediná, ke které mám výhrady. Tím, že vystupující čočky fotoaparátu jsou odděleny do jednotlivých částí, se zde zachytává prach a nečistoty a není to tedy úplně praktické.

Design Honor 8X se povedl

Honor 8X je díky svému 6,5 palcovému displeji velký telefon a hodí se spíše pro větší ruce. Honor se však díky zaoblenému sklu na zadní straně drží velmi příjemně a do ruky rozhodně řezat nebude. Přibalené pouzdro ještě přidává jistotu úchopu. Všechna tlačítka po stranách jsou umístěna na pravé straně a kvůli tomu budete muset občas přehmátnout, abyste se dostali ke kolébce hlasitosti. Čtečka na zadní straně je však dostupná naprosto skvěle a stejnou chválu si zaslouží její spolehlivost a rychlost. Všechny barevné varianty mají na svých skleněných zádech zajímavý prvek v podobě odlesků, které připomínají tvar písmene V.

Hardwarové parametry Honor 8X

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 9.0, čipset: Hisilicon Kirin 710, octa-core, 4× 2,2 GHz Cortex-A73 + 4× 1,7 GHz Cortex-A53, GPU: Mali-G51 MP4, RAM: 4 GB, interní paměť: 64/128 GB, pam. karta:
Rozměry: 160,4 × 76,6 × 7,8 mm, hmotnost: 175 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,5", IPS LCD, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2340 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 4.2, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: microUSB
Baterie: 3750 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 20 Mpx, f/1.8, 27mm, PDAF, druhý: 2 Mpx, portrétový, selfie kamera: 16 Mpx, f/2.0, 26mm, 1/3.06", 1.0µm, Full HD video, HDR

Xiaomi Mi 8 Lite se také drží trendů a kovové rámečky ve spojení se skleněnými zády a protáhlému displeji jsou v souladu s normou pro rok 2018. Už podle názvu Mi 8 Lite lze pochopit, že tento model vychází z vlajkové lodi výrobce Xiaomi a v oblasti konstrukce je se svým sourozencem na stejné úrovni. Nikde se nic nehýbe ani nekroutí, vše je příkladně slícováno a lze tedy jen chválit. V oblasti designu si dovolím tvrdit, že tato odlehčená verze svůj vzor překonává. Námi testovaná varianta s gradientními zády vypadá velmi působivě a určitě nezapadne mezi zbytek telefonů na trhu.

Zadní část Xiaomi Mi 8 Lite díky přechodu působí atraktivním dojmem

I zde vystupuje fotoaparát, ale čočky jsou alespoň ukryty v jednom modulu. Zadní sklo však není zaobleno a občas může dojít k vyklouznutí z rukou. Stejně jako Honor, i Xiaomi má veškerá tlačítka na pravé straně. Mi 8 Lite je však díky svému 6,26 palcovému displeji o poznání menší a dosah tlačítek hlasitosti je tak lepší než u soupeře. Xiaomi je po každé stránce menší telefon a na své si tak přijde i něžnější pohlaví.

Hardwarové parametry Xiaomi Mi 8 Lite

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 8.1, čipset: Qualcomm Snapdragon 660, octa-core, 4× 2,2 GHz Kryo 260 + 4× 1,8 GHz Kryo 260, GPU: Adreno 512, RAM: 4/6 GB, interní paměť: 64/128 GB, pam. karta:
Rozměry: 156,4 × 75,8 × 7,5 mm, hmotnost: 169 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,26", IPS LCD, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2280 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 3350 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12 Mpx, f/1.9, 1/2.55", 1.4µm, PDAF, druhý: 5 Mpx, portrétový, f/2.0, selfie kamera: 24 Mpx, f/2.0, Full HD video

Čtečka otisku prstů je skvěle umístěna a prokazuje velmi dobrou spolehlivost i rychlost. Je však téměř sjednocena se zády telefonu a občas ji tak nemusíte na první pokus nahmatat. Po chvíli si však ruce na umístění zvyknou. Jak již bylo zmíněno, Xiaomi je oproti soupeři o poznání menší telefon a stejně jako Honor, i v balení Mi 8 Lite naleznete přibalené průhledné silikonové pouzdro, které je příjemným bonusem.

Hardware a software

Honor 8X

Model 8X přichází v několika verzích, které se odlišují velikostí vnitřní paměti. My jsme měli na test variantu s 4 GB operační paměti RAM a 64 GB vnitřního úložiště, které se dá rozšířit pomocí paměťové karty. Jako procesor byl vybrán Kirin 710 z vlastní produkce, který nabízí osm jader. Čtyři jádra architektury Cortex A-73 pracuje na frekvenci 2,2 GHz, další čtveřici tvoří jádra Cortex A-53 s taktem 1,7 GHz. Grafický výkon obstarává Mali-G51 MP4.

Benchmark AnTuTu byl na telefonech proveden ve stejný čas a ve stavu, v jakém byl vybalen z krabičky. Žádné aplikace nebyly doinstalovány a mezipaměť byla vyčištěna, aby nic proces testování neovlivnilo. Svým výkonem Honor 8X zapadá do lepšího průměru, ale grafika je trošku slabší. I při benchmarku šlo jasně rozeznat záškuby a animace měla daleko do aspoň rozumné plynulosti. Test výkonu je jedna věc a reálný zážitek z používání telefonu věc druhá. Naštěstí byl čas strávený s 8X příjemný a nesetkal jsem se s žádnými problémy, které by negativně ovlivnily dojem z tohoto modelu.

Android ve verzi 8.1.0 Oreo a grafická nadstavba EMUI 8.2.0 si navzájem rozumí a uživateli tak nabízí plynulé prostředí a dobrou stabilitu. Občas přijde drobná prodleva, než se stane požadovaná akce, ale nestává se to často a může to opravit aktualizace. Systém můžete odemykat již zmíněnou čtečkou otisku prstu nebo pomocí svého obličeje. Doporučujeme používat první variantu, je mnohem spolehlivější a rychlejší.

Domovská obrazovka Honor 8X

Potěší také kompletní bezdrátová konektivita. Nechybí zde samozřejmě LTE ve všech podstatných frekvencích, NFC čip pro bezkontaktní platby a spojení s dalšími periferiemi. Bluetooth ve verzi 4.2 budete moct použít například pro bezdrátová sluchátka. Není to však nutnost, jelikož 8X má 3,5mm jack pro připojení audia. Jediné, co mě zamrzelo, je použití staršího konektoru microUSB. Moderní USB-C by doplnilo výbavu k dokonalosti.

Xiaomi Mi 8 Lite

Xiaomi zatím neprorazilo se svými procesory a ve svém modelu Mi 8 Lite je tedy použit čip z produkce společnosti Qualcomm. Konkrétně jde o osmijádrový Snapdragon 660 s vlastní architekturou Kryo 260. První čtveřice jader pracuje na frekvenci 2,2 GHz a zbylé čtyři jádra mají takt 1,8 GHz. Čip Adreno 512 zajišťuje grafický výkon pro potřebné operace. Paměť RAM nabízí širší možnosti než Honor a vybrat si tedy můžete mezi 4 a 6 GB operační paměti. Vnitřní úložiště je dostupné ve verzích 64 a 128 GB a i zde je možnost rozšíření paměťovou kartou.

Xiaomi Mi 8 Lite má nepatrně lepší výsledek v AnTuTu. I zde jsem zaznamenal problémy s grafikou v benchmarku, ale byly nepatrně menší než na 8X. Potěší však, že stabilita a optimalizace operačního systému Android 8.1. Oreo je příkladná a nemám k ní žádné výhrady. Vlastní nadstavba MIUI 9.6.3 je dobře odladěná a na nic se nečeká, prostředí je velmi plynulé a v tomto ohledu můžeme Xiaomi jen chválit. Potěší také možnost využívat chytrá gesta, jako je tomu u mnoha dalších smartphonů tohoto roku.

K autentizaci máte na výběr z více možností. Běžným standardem je čtečka otisku prstů, která je spolehlivá, velmi rychlá a kromě občasného přehmátnutí k ní nemám výhrady. Druhou možností je využít snímání obličeje. K aktivaci této funkce je však nutné přepnout region telefonu na Hong Kong, což pro někoho může představovat nepříjemnost. Pokud ale využijete jednoduchý návod v naší dřívější recenzi, budete moct využívat odemykání obličejem, které funguje spolehlivě, rychle a celkově je lepší než na Honoru 8X.

Domovská obrazovka Xiaomi Mi 8 Lite

Z bezdrátových sítí se můžete spolehnout na kompletní LTE, samozřejmostí je WiFi a Bluetooth ve verzi 5.0. Bezdrátová sluchátka zřejmě potřebovat budete, jelikož sluchátkový výstup zde chybí. V balení sice nechybí redukce, ale i tak se jedná o ústupek, se kterým budete muset počítat. Štěstí, že Xiaomi i zde zvolilo jako primární konektor USB-C, za což jednoznačně chválíme. Naše největší výtka tak směřuje k absenci NFC; bezkontaktních plateb si s Xiaomi Mi 8 Lite bohužel neužijete.

Displej

Honor 8X

Přední stranu telefonu tvoří z 84 % 6,5 palcový displej a jako zobrazovací technologii zvolil Honor panel typu LTPS IPS, což je ve střední třídě naprosto běžné a jedná se o velmi kvalitní podívanou. Displej má poměr stran 19,5:9 a rozlišení Full HD+ (2340 × 1080 px) je při svých 396 pixelech na palec naprosto dostačující a rastr není možno zpozorovat ani při bližším zkoumání. Na horní straně displeje se nachází výřez, který ukrývá přední kameru, reproduktor a potřebné senzory.

Přední straně Honor 8X dominuje velký displej

Z výroby je aplikovaná ochranná folie, pod kterou se nachází odolné sklo Gorilla Glass třetí generace, takže odolá běžným předmětům jako jsou klíče a mince. Senzory světla jsou velmi přesné, minimální jas v noci nevypaluje oči a za dne potěší dobrou čitelností. Barevné podání i kontrast je v normách a displej se tak dá označit za povedený.

Xiaomi Mi 8 Lite

Stejně jako Honor, i Xiaomi Mi 8 Lite vsadilo na IPS displej s výřezem v horní části. Velikost se zmenšila na 6,26 palce a využití přední plochy pokleslo o nepatrný rozdíl na 82,5 %. Poměr stran 19:9 je také odlišný a kvůli tomu se změnilo rozlišení na 2280 × 1080 px (403 ppi). V již zmíněném výřezu se nachází přední fotoaparát, reproduktor a senzory.

Displej Xiaomi Mi 8 Lite podá za všech podmínek skvělou podívanou

Na přední straně potěší přítomnost odolného skla Gorilla Glass 5. generace, které by oproti třetí generaci mělo lépe obstát při pádech, rozhodně to ale nezkoušejte. Kvalita displeje je na vysoké úrovni a dočkáte se tedy vynikajících pozorovacích úhlů, skvělé čitelnosti na slunci, vynikající úrovni minimálního jasu v noci a přirozeného barevného podání.

Baterie a výdrž

Honor 8X

Právě tento telefon si získá kladné body mnoha uživatelů svou výdrží baterie, která má kapacitu 3750 mAh. Bezdrátové nabíjení chybí, ale na to rychlé se nezapomnělo. V balení naleznete 10W zdroj (5v/2A), který však nepatří mezi nejrychlejší a můžete tak sáhnout po jiných nabíječkách. Při vypnutých bezdrátových sítích se Honor 8X nabil za 20 minut na 23 %, po půlhodině svítila hodnota 32 % a na plnou kapacitu se dostal za 2 hodiny a 16 minut.

Rychlost nabíjení sice nepatří mezi silné stránky 8X, ale samotná výdrž zcela jistě ano. Při střídmém použití není problém dostat se na dva dny v provozu a večer vám ještě zbude nějaká rezerva. Při hraní her nebo větší zátěži však není problém Honor vybít za pár hodin. To ale nic nemění na tom, že výdrž je jednou z nejsilnějších stránek modelu 8X.

Xiaomi Mi 8 Lite

U Xiaomi ustoupila výdrž tenké konstrukci a tak zde nalezneme baterii s kapacitou 3350 mAh. I to je slušná kapacita a energie vám akutně chybět nebude. I zde je v balení 10W zdroj (5V/2A) a díky podpoře Quick Charge 3.0 můžete využít různých nabíječek jiných výrobců a dosáhnete tak rychlejšího nabíjení. Díky menší kapacitě baterie trvalo nabíjení kratší čas než soupeři. Za prvních 20 minut byl model Mi 8 Lite na 27 %, po půl hodině byl stav 39 % a plný stav hlásil telefon za 1 hodinu a 49 minut.

Při běžném používání se jedná o zcela běžný jednodenní telefon, kdy vám večer zbude ještě nějakých 30 % baterie k dobru. Pro dvoudenní výdrž by bylo potřeba hodně ústupků, ale úplně nereálné to není. Ani Mi 8 Lite nepodporuje bezdrátové nabíjení, ale večerní hledání správné polohy nabíjecího konektoru urychlí oboustranné USB-C. Výdrž je tedy dostačující, na Honor však nestačí.

Fotoaparát

V minulém týdnu jsme vám přinesli kompletní FotoDuel, ve kterém jsme podrobně porovnali právě Honor 8X a Xiaomi Mi 8 Lite. Oba smartphony mají velmi dobrou aplikaci fotoaparátu, ve které najdete i umělou inteligenci. Důležité je, že orientace v aplikacích je jednoduchá, vše je přehledné a pokud chcete, můžete přejít do manuálního nastavení.

Ve střední třídě nelze očekávat takové technologie jako například optickou stabilizaci obrazu, ale i tak se podařilo Xiaomi Mi 8 Lite podat velmi dobré výsledky za všech podmínek a vysloužil si od nás titul krále střední třídy v oblasti fotoaparátu. Honor se potýkal s problémy za zhoršených světelných podmínek, zatímco Xiaomi si udrželo vedení po celou dobu testu. Přikládáme několik vybraných snímků z obou telefonů.

Který si vybrat? Záleží na prioritách

Ano, je na každém, co považuje za více důležité a jakému telefonu tak dá přednost. Pokud někdo požaduje co nejdelší výdrž baterie, kvalitní konstrukci, chce používat bezkontaktní platby a poslouchat hudbu pouze skrze 3,5mm jack, v tom případě je jasnou volbou Honor 8X, který tyto požadavky splní na výbornou. Budete mu ale muset odpustit zastaralý konektor microUSB, o poznání horší fotoaparát a také trochu horší výkon a s tím spojené pomalejší reakce systému. Pokud tyto jmenované vlastnosti pro vás nejsou tak podstatné, pak budete s modelem Honor 8X více než spokojeni.

Samozřejmě se zde najde druhá skupina, ke které se svými prioritami řadím i já, které vyhovuje menší tělo telefonu, zajímavý design zadní části telefonu, skvělé dílenské zpracování, USB-C konektor, novější Bluetooth 5.0, vynikající fotoaparát a velmi rychlé a spolehlivé možnosti autentizace. Pokud Xiaomi Mi 8 Lite odpustíte chybějící NFC, 3,5mm výstup pro sluchátka a nepatrně horší výdrž na baterii, pak vás tento model bude bavit a bude vám sympatickým společníkem.

Dejte nám vědět v komentářích, nad jakými telefony se rozmýšlíte a my se pokusíme vám v některém z dílů v našem seriálu Souboj smartphonů pomoci s rozhodováním.

Autor článku David Skopal
David Skopal
Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

Kapitoly článku