Domů » Články » Souboj 7″ tabletů: Obstojí iPad mini proti tvrdé konkurenci?

Souboj 7″ tabletů: Obstojí iPad mini proti tvrdé konkurenci?

Pokud se stále nemůžete rozhodnout, který tablet si letos nadělíte pod stromeček, a vyhlížíte spíše sedmipacový displej, připravili jsme právě pro vás souboj čtyř titánů lehké váhy.

Když Tim Cook představoval iPad mini, dával důraz především na displej, který je v uhlopříčce o 0,9 palců větší než ostatní sedmipalcové tablety a předváděl o kolik více obsahu se na něj vejde v porovnání s konkurenčním Google Nexus 7. Co však zapomněl zmínit je jeho rozlišení, nové dítko od Applu totiž nejen že nezdědilo ultrajemnou Retinu z velkého iPadu, má dokonce menší rozlšení než většina jeho konkurentů.

 

Náskok iPadu mini ve velikosti displeje se rázem stává hlavním záporem, po roztažení už tak podprůměrného rozlišení ze sedmi palců na 7,9 se zmenší denzita pixelů na pouhých 163 ppi, z tohoto pohledu se mini dostává na poslední místo. Holá čísla samozřejmě ještě nemusí nutně znamenat, že na displeji jablečného tabletu uvidíte pixely jako ve videohře z devadesátých let, v reálu není tento nedostatek na první pohled viditelný. Prohlédněte si ale i další vlastnosti, pro lepší přehled jsme pro vás připravili tabulku hlavních parametrů čtyř sedmipalcových tabletů. Kromě iPadu v ní najdete i populární Nexus 7 od Googlu, dále Kindle Fire HD od Amazonu a často opomíjený BlackBerry PlayBook kanadského výrobce Research In Motion.

Apple iPad mini Google Nexus 7 Kindle Fire HD BB PlayBook
Operační systém iOS 6 Android 4.1 Android (upravený) PlayBook OS 2.1
Procesor Apple A5 1000 MHz Tegra 3 1300 MHz TI OMAP 1200 MHz TI OMAP 1000 MHz
Paměť RAM 512 MB 1 GB 1 GB 1 GB
Uhlopříčka displeje 7,9″ 7″ 7″ 7″
Rozlišení displeje 1024×768 (163 ppi)  1280×800 (216 ppi) 1280×800 (216 ppi) 1024×600 (170 ppi)
Rozměry (mm) 200 x 134,7 x 7,2 198,5 x 120 x 10,45 195 x 137 x 10,3 194 x 130 x 9,7
Váha 312 g 340 g 395 g 425 g
Fotoaparát (zadní/přední) 5 Mpix / 1,2 Mpix není / 1,2 Mpix 1 Mpix / není 5 Mpix / 3 Mpix
Záznam videa 1080p / 720p — / 480p 720p / — 1080p / 1080p
Úložiště 16 / 32 / 64 GB 16 / 32 GB 16 / 32 GB 16 / 32 / 64 GB
Baterie 4440 mAh 4325 mAh 4440 mAh 5300 mAh
Konektory Lightning microUSB microUSB, HDMI microUSB, HDMI, rapid charging
NFC NE ANO NE pouze u 4G verze
Reproduktory 1x stereo 1x stereo 2x stereo (Dolby) 2x stereo

Mikrofón

mono stereo mono stereo

Jak si můžete všimnout, konkurence rozdrtila iPad mini i ve velikosti paměti RAM a v konektorové výbavě; zatímco většina současných tabletů i smartphonů je osazena standardním microUSB konektorem, Apple dále používá svůj vlastní. Nedávnou změnou z 30-pinového konektoru na takzvaný Lightning naštval i nemalou skupinu vlastních příznivců, kteří si za léta užívání jablečných produktů nakoupili množství příslušenství, jako jsou různé dokovací stanice nebo reproduktory a zdaleka ne všude situaci zachrání adapter, který Apple oficiálně prodává za 749 Kč. Abychom se ale nesoustředili jen na zápory – iPad mini vede především v tloušťce (pouhých 7,2 milimetrů), váze (312 g) a nelze mu zapřít i kvalitní hliníkovou konstrukci a perfektní dílenské zpracování, díky čemuž se můžete do iPadu snadno zamilovat na první pohled, respektive dotek.

    
Hlavní konkurenti iPadu mini: zleva Kindle Fire HD, Nexus 7 a PlayBook

Nevelkou roli v rozhodování hraje také operační systém, každý z velkých hráčů na trhu chytrých zařízení se snaží kolem své značky vytvořit ekosystém, který naláka uživatele ke koupi dalších a dalších „křemíkových hraček“. Pokud tedy léta používáte Mac, iPhone a na App Store už jste utratili jmění, je celkem logickým krokem sáhnout po tabletu se stejným operačním systémem. Na druhou stranu to není podmínka, tablet je především multimediální zařízení, které není napevno vázano na telefon, pokud se tedy na zádi vašeho telefonu leskne jablíčko, ale padl vám do oka Nexus 7, nemusíte se obávat omezené funkčnosti nebo divných pohledů svého okolí.

 

Pozoruhodným zařízením v kategorii sedmipalcových tabletů je BlackBerry PlayBook. Tablet, na který se v různých porovnávacích článcích často zapomíná, se dostal na trh před více než rokem (konkrétně v dubnu 2011), pokud si však prohlídnete jeho hardwarové parametry, zjistíte, že zdaleka neztrácí ani na nejmodernější konkurenci. Stejně jako současné telefony s ostružinou ve znaku trpí na relativní nedostatek aplikací, jeho kanadskému výrobci RIM se ale poslední dobou daří celkem úspěšně lákat pozornost vývojářů na chystaný operační systém BlackBerry 10. PlayBook, který se dá na zahraničních e-shopech sehnat v občasných slevách již od zhruba 3 000 Kč, tak dostane v příštím roce novou krev do žil a stává se potenciálně lákavou volbou.

Pokud jste čekali na konci tohoto článku jednoznačnou odpověď, který ze zmíněných tabletů si máte pořídit, asi vás zklamu. Takové rozhodnutí záleží na mnoha subjektivních prioritách, doufám však, že vám takový přehled alespoň pomůže v rozhodování.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

42 komentářů

 1. No nevím, ty parametry jsou dost zavádějící, pamatuji tak rok a půl zpátky kdy mi aplikace CT24 na HTC Desire přehrála houby (tehdy se jednalo o jedno z nejlepších Android zařízení) a zprávy jsem na chatě sledoval na dceřině iPodu.

 2. GN7 nemá skutečně reálné rozlišení 1280×800 a na druhou stranu ani reálnou 7″ obrazovku. To je jen taková reklamní lež. Nějaký ten pixel si vždy ukousne spodní lišta s tlačítky. Ať už při poloze na výšku anebo na šířku.

  • Yegor (neregistrovaný)

   Ta nejsi Rejpal, ale Mimoň

  • A zkoušel jsi to v praxi?

   Vidíš nezkoušel, takže kdo z nás dvou je mimomoň?

   Praxe a ne teorie… Katalog snese vše.

  • Ale Rejpal má pravdu. Když máme tablet, který je min. z 50% určený pro prohlížení webu, proč tam rvou 16:9 displej? Když si vezmu svou Auroru II, tak mi dole překáží funkční lišta a nahoře ještě jedna, která je tam taky na dvě věci. Když to otočím na výšku, tak mám nudli.

  • Nevím co je to Aurora II, ale u GN7 jsou tlačítka součástí displeje, takže reálně to není 7″ ani uváděné rozlišení. Tak to prostě je a bohužel ani tisíc příspěvků v této diskuzi s tím nic neudělá. Je to prostě evidentní lež výrobce/prodejce.

  • Ale co je to za blbost, displej má 7″ a rozlišení je 1280×800 a pak ať se na něm zobrazuje co chce, to ale rozlišení, nebo velikost nezmenšuje, lišta je součástí systému.

  • Geary: TJ, ale má na mysli, kolik dostupných pixelů se použije v aplikaci. V iOS je horní notifikační lišta skryta a vyvolává se tahem, spodní se pak zobrazí jen po dvojkliku Home tlačítka. Tedy je celé rozlišení využito pro aplikaci. Zato na Androidu zvláště s telefonním layloutem se mrhá místem prakticky prázdnými lištami, zvláště na landscape pak zabírají dost plochy.

  • Horní lištu mám u iPadu v aplikacích pořád, mizí třeba jen při přehrávání videa, jinak je tam ale na pevno, dále má každá aplikace jakousi svojí lištu, kde je tlačítko zpět a další ovládcí prvky, takže nějká lišta tam vždycky je, jen je součástí aplikace, navíc jednou je nahoře, jednou dole, někdy trochu guláš.

  • uni: lisa na iPad je prakticky furt + v aplikaciach byva este zvlast estra lista pre back, menu a podobne

 3. Táák určitě.. :D

 4. A nemá Ipad mini 2x Stereo reproduktory?

  • Neměl jsem možnost iPad mini rozebrat a přesvědčit se osobně, ale dohledával jsem tuto informaci na Engadget a iFixit a pravděpodobně se spíš jedná o dva oddělené kanály jednoho stereo reproduktoru. Apple tuhle informaci na oficiálním webu neuvádí.

  • Vzhledem k tomu, jak je článek napsaný, jste evidentně neměl chuť hledat nějaké výhody iPadu.

  • O výhodách iPadu jsem se zmínil také (viz konstrukce, zpracování), rád bych toho napsal víc (především jde o celkovou UX), ale to by se pak zas někdo ozval, že jsem nenapsal dost výhod Nexusu a pak by si někdo stěžoval na Kindle, jenže se obávám, že tak dlouhý text by ve výsledku nečetl ani jeden z nich. Nicméně připomínku zcela chápu a osobně proti iPadu mini nic nemám, byť to tak může vyznít.

 5. WhiteR (neregistrovaný)

  Ve článku to nebylo napsáno jasně, tak bych rád upřesnil – BlackBerry PlayBook, tablet starý víc než jeden a půl roku, se svými parametry nejenže vyrovná dnešním konkurentům, ale v mnohých je i překonává a svou cenou je na některých trzích přímo deklasuje. A co víc – BlackBerry PlayBook není rozhodně investice bez budoucnosti, neboť i tento tablet obdrží udpate na plnohodnotnou verzi nové generace operačního systému BlackBerry 10, tudíž bude žít ještě několik let…

  • no parametrami ani cenou(staci pozriet kolko stoji teraz predstavena verzia s 4G) ich neprekonava

  • WhiteR (neregistrovaný)

   Prosímvás, koukal jste vůbec na ty ceny? :D

  • Niko (neregistrovaný)

   Ještě by se také musel prodávat že? :)

  • BB je mimo realitu – to už vědí všichni. A trh na to reaguje naprosto jasně. A ty ceny: chachá.

   Je už nezachrání VUBEC nic. Prostě jsou mimo. Čím dříve si to u BB uvědomí tím lépe pro ně.

   Další: celý systém přestože se tváří super bezpečně, tak je svojí podstatou naprosto nebezpečný: všechna data na „jednom“ (třech) místě. A ve chvíli jak tento „most“ vypadne tak co? Nic; prostě půlce planety nefungují emaily. Ale no ták.

  • A jéje, další internetový rozumbrada :-) Tyhle kváky čtu už rok a kdybych jim měl věřit, nebyl bych dnes dlouhodobě spokojeným uživatelem PlayBooku. A jestli RIM za další rok opravdu skončí? No a co, to budu mít PlayBook zrovna 2 roky a stejně bych ho měnil.

   Smiř se Rejpale s tím, že ne každý je ovce bulváru a občas někdo uvažuje vlastní hlavou. Odměnou mi (a dalším) zato je nejlépe propracovaný a nejergonomičtější tabletový OS na trhu. Kváky internetových kecálistů na tom nezmění zhola nic :-)

  • Standa: „Nejergonomictejsi tablet na trhu“ zabiji nedostatek vlastnich aplikaci a par ergonomickych nedoladenosti (surfovani na iOS je proste stale nejlepsi).

  • Weth: co se aplikací týče, mně osobně nabízí PB 90% toho, co bych chtěl, proto mi tato starost odpadá a můžu soudit ergonomii OS jako takového zcela samostatně bez dalších závislostí – a tady je PlayBook nedostižný. Ne že by to ostatní výrobci neuměli/nechtěli, ale mají své důvody, proč netlačí ergonomii dopředu.

   No a surfování, PlayBook má výhodu např. oproti Applu (který to dle svých vlastních slov neumí implementovat) a kterou já vyžaduju, takže i kdyby byl jinak iOSovský prohlížeč dál, nemá pro mě význam.

 6. W8 (neregistrovaný)

  to je zase recenzia,kde tabulky vyhrávajú

 7. v tych tablkach niesu ceny

 8. Co furt roti němu máte?

 9. Souhlasím, že iPad Mini parametry, ani konektory neoslní. Ale na druhou stranu tu máme odladěný systém, spoustu app dělaných na tablet, lidí kteří mají více zájem o platformu iOS a nakonec krásný design. Když iPad mini představili, připadalo mi to jako kravina, jako nepotřebná věc, ale když jsem ho viděl a používal, přišlo mi to geniální.

  Btw mám tablet Ainol Aurora II z Číny za 2,5 litru a krom GPS a 3G mu nic nechybí.

 10. Konečně někdo s kladným názorem.. :)

 11. Pěkná recenze Ruslane. Vím,že každý bude preferovat ten svůj systém a tablet, ale kdo vyzkoušel Playbook tak se s ním těžko loučí.Ovládání je návykové a snad nejlepší co jsem na tabletu viděl. Už se těším na BB10 :-)

  • To jo QNX byl nádhera, ale OS10 mi přijde nehoráznej bastl.

  • bavi ma, ako posudzujes system, ktory este funguje ako beta verzia. ak bude OS 10 dostupny sirokej verejnosti, potom mozes hodnotit…

  • Nějaké konkrétní nedodělanosti proč beta? Nestabilita, neodladěnost, chybovost, zpomalování, zasekávání…? Nebo jen klasický křik internetového seberealizátora?

   Prosím jen vlastní zkušenost. Kvičet o tom, co jsem někde přečetl je nuda…

  • Nejspíš jsem tě blbě pochopil, beru zpět.

  • Standa: Pokial narazas na mna, ja som len reagoval na koment Green Arrow ze OS10 je bastl. A OS 10 pokial viem je zatial pristupny len vyvojarom, takze de facto beta, ci nie?

  • Abych ohodnotil vzhled a přehlednost OS tak ho nemusím ani mít ne?

  • Ja si teda rozhodne netrufam ohodnotit OS z nejakej webovej prezentacie. uz niekolkokrat som sa presvedcil, ze realita je trochu ina…

  • Biscuit84: ne, nenarážím. Jen jsem něco blbě pochopil.

   Greenarrow: vzhled ne, ale k posouzení přehlednosti a „bastlovitosti“ už zařízení mít musíš. Sám se přesvědčuju pokaždé, když někomu říkám o výhodách ovládání PlayBooku. Dokud to tomu člověku nevrazíš přímo do ruky, nikdy nepochopí o co jde (a nezáleží na počtu shlédnutých videí na youtube :-). A teprve po pěti minutách „práce“ začíná takový člověk chápat, v čem tkví výhoda aktivních okrajů a gest, ačkoli před půl hodinou se těm širokým okrajům smál.

 12. Rozhodne bych pockal na MINI2 – možná retina, ale určitě 1 GB paměti. Těch 512 MB je dnes málo. Jistě, na iOS to stačí, ale tablet si nekupuje, abyste jej za rok měnili…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).