Domů » Bleskovky » Sony vylepšilo chlazení nové Xperie Z5: Teplo z čipsetu odvádí dvě heatpipe

Sony vylepšilo chlazení nové Xperie Z5: Teplo z čipsetu odvádí dvě heatpipe

Čipset Qualcomm Snapdragon 810 si vydobyl pověst velmi výkonného, ale zároveň velmi topivého čipu. První generace čipů totiž trpěla značným přehříváním, což se projevovalo na snížení výkonu a nemožnosti využívat fotoaparát. Pokud jste četli naší recenzi dnes již bývalé vlajkové lodě Xperia Z3+, pak víte, že mělo Sony s přehříváním opravdu veliké problémy.

 
Xperia Z3 s jednou heatpipe 

Nový vlajkový model Xperia Z5, představený na berlínském veletrhu IFA, již dostal novější revizi čipsetu, která se liší právě nižším zahříváním. Tuto revizi využívá například OnePlus 2, který jsme v redakci také vyzkoušeli a můžeme potvrdit, že Qualcomm problém s přehříváním opravdu vyřešil.

Současný vlajkový model Xperia Z5 má rovnou dvě heatpipe

Sony si ovšem zřejmě nechtělo dovolit stejný problém jako u starší Xperie a proto v nové vlajkové lodi značně vylepšilo chlazení. Měděné trubice naplněné kapalinou s nízkým bodem varu (heatpipe) se využívají v oblasti chlazení počítačů již několik let. Princip je jednoduchý – na zahřátém konci trubice dochází k odpařování kapaliny, která odvádí teplo na druhý konec, kde dochází k ochlazení a ke kondenzaci kapaliny. Tato technologie se nedávno dostala i do smartphonů (jedním z prvních byla Xperia Z2). 

Doposud bylo zvykem používat jednu malou heatpipe, ale výrobce u Xperie Z5 použil rovnou dvě. Tím došlo ke značnému zlepšení chlazení. Nemusíte se tedy bát, že by se vám po několika minutách deaktivoval fotoaparát, kvůli vysoké teplotě zařízení. Dvojici heatpipe dostala jak „klasická“ verze, tak i prémiový model se 4K displejem.

Zdeněk Beran

Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

9 komentářů

 1. Marek Novák (neregistrovaný)

  A pak že netopí…

  • Přesně tak, tolik asi k „nepřehřívání“ revize 2 slavného Snapdragonu 810. Doufejme, že 820 bude jiná káva….

  • kjkszpj (neregistrovaný)

   Jasné že hreje stále!

 2. redaktorom z phonearena sa na IFE 2015 vypla aplikacia z dovodu prehrievania procesoru, bola to ale predprodukcna vzorka Z5 takze snad to opravia :)

 3. readytogo (neregistrovaný)

  Aby SD 820 netopil este viacej…

  • pochybujem kedze ho bude vyrabat samsung a tiez si udajne najal viac inzinierov ktori maju procesor lepsie optimaliovat pre pouzitie v galaxy S7

   verim v to ze novy vyrobny proces pomoze v mensom prehrievani

  • a kedze už maju navrh na výrobu A9 pre jabko

   tak stačí copy – paste a maju nový super CPU

  • cicolably: Pro Android Copy – Paste – x4, jádra u Androidu prodávají:)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).