Sony Xperia Z: Pět palců s fullHD rozlišením (první dojmy a videopohled)

Vlajková loď Sony brzy připluje na náš trh. My jsme si s předstihem vyzkoušeli testovací vzorek a naše první dojmy jsou velice pozitivní. Xperia Z se rozhodně povedla (+ videopohled).

Xperia Z si odbyla premiéru teprve před několika málo dny na veletrhu CES v Las Vegas a hned bylo jasné, že se bude jednat o jeden z klíčových modelů společnosti Sony pro letošní rok. Mezi hlavní lákadla patří pětipalcový fullHD displej, 2 GB RAM, 13Mpx fotoaparát a tenké tělo. Telefon se navíc pyšní stupněm ochrany IPX5/7, takže mu nevadí voda ani prach.

Proč si Xperii Z pořídit?

  • výborný hardwarová výbava
  • 5″ fullHD displej
  • design, tloušťka a hmotnost
  • odolnost vůči vodě a prachu
  • slot na microSDXC karty
  • softwarová optimalizace 

Nelíbí se nám…

  • záda telefonu jsou extrémně náchylná na otisky prstů
  • vyšší cena 

Graf ceny produktu Sony Xperia Z poskytuje server Heureka.cz

Hardwarové parametry napovídají, že půjde o velkého bojovníka a Sony s ním rozhodně konkurenci dokáže potrápit. Už několikrát jsme avizovali, že letošní rok bude ve znamení fullHD displejů a tohoto trendu se drží i Sony. Xperia Z na pěti palcích nabízí extrémně jemné rozlišení 1080 x 1920 px (441 PPI) a ani při sebepodrobnějším zkoumání pixely nespatříte. Hustota bodů na palec je v tomto případě za hranicí vnímání lidského oka a obraz je díky tomu neskutečně jemný.


Sony Xperia Z se pyšní stupňem ochrany IPX5/7

- - - 
Voda telefonu skutečně nevadí


- - -

V horní části překvapivě nechybí ani signalizační dioda, která umí komunikovat několika barvami. Srdcem telefonu je čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon S4 Pro (APQ8064 + MDM9215M) s taktem 1,5 GHz pro každé jádro a nechybí ani slušné 2 GB operační paměti RAM.

Videopohled

Zajímalo nás, jak rychlé budou reakce v samotném operačním systému, který doplňuje vlastní uživatelské prostředí od Sony, a zklamání se rozhodně nedostavilo – veškeré reakce jsou bleskové a na nic nemusíte čekat. Na to, že se jednalo o předprodukční kus, byla softwarová optimalizace na velmi dobré úrovni. Na pulty českých obchodů dorazí Xperia Z v průběhu března a ještě s Androidem 4.1.2, během krátké doby by se ale měla objevit aktualizace na aktuální verzi 4.2. Uživatelské prostředí vychází z předchozích modelů Xperia, je zde ale několik novinek. Ve videu si můžete prohlédnout například upravenou obrazovku uzamčeného zařízení, kterou při odemykání zdobí povedený efekt s roletkou.

- - -

Vestavěný Li-Ion akumulátor má slušnou kapacitu 2 330 mAh, takže by telefon při běžném používání měl zvládnout jeden den provozu, možná i déle. Na potvrzení těchto údajů si však budeme muset ještě chvíli počkat, ale snad se k nám do redakce finální kus na recenzi dosatne velmi brzo. Výdrž telefonu lze prodloužit také díky několika šikovným nástrojům v nabídce nastavení.

-  - -
Kolébka pro Xperii Z: Zatím není jasné, zda bude na našem trhu základní součástí balení 

Tou nejzajímavější je Stamina režim, po jehož aktivaci zůstanou při vypnutém displeji aktivní pouze hovory, zprávy, MMS, upomínky, alarm, a veškerá další komunikace včetně push notifikací se deaktivuje. To v praxi dokáže ušetřit poměrně výraznou část energie. V Sony také mysleli na to, že ne každý bude chtít Staminu používat v takto „brutálním“ režimu a v nastavení tak máte možnost vybrat, které aplikace v tomto módu mohou komunikovat. Přidat si tedy můžete třeba e-mailového klienta, Facebook chat nebo Gtalk.

- - -

Zmíněné 2 GB RAM doplňuje ještě 16GB interní úložiště, ze kterého je pro vaše data dostupných zhruba 12,5 GB. Sony nezapomnělo ani na slot pro paměťovou kartu a díky podpoře standardu SDXC si prostor můžete rozšířit o dalších 64 GB. Nejen microUSB konektor, ale i slot na microSIM kartu a pam. kartu jsou kryty pevnými záslepkami, které zabraňují vniknutí vody a prachu. Skrze MHL redukci lze k Xperii Z připojit HDMI kabel a obraz sdílet třeba do televize.

- -

Hodnotit kvality fotoaparátu u prototypu raději nebudeme; 13Mpx čip se snímačem Exmor RS kromě přisvětlovací diody a záznamu videa ve fullHD rozlišení, nabídne 16x digitální zoom, HDR (i HDR video), stabilizaci obrazu a Burst režim pro zachycení série snímků. U testovacího kusu byla kvalita výsledných snímků spíše průměrná, ale nebojíme se, že by se do uvedení finálního kusu na trh nezměnila.

- - -
Design se povedl, ale displej a kryt jsou bohužel silnými magnety na otisky prstů


-   - -

Sony u modelů vyšší třídy fotoaparáty umí a nemáme důvod pochybovat, že by tomu u Xperie Z mělo být jinak. Je škoda, že na těle telefonu nenajdeme hardwarovou spoušť fotoaparátu, vystačit si budeme muset pouze s klasickým softwarovým tlačítkem na displeji. Nenechte se zmást, ono velké stříbrné kolečko na pravém boku přístroje je totiž tlačítko Power, nikoliv klávesa přidružená k fotoaparátu.

  
Jak debrandovat telefon? Stačí sloupnout zadní ochrannou fólii s nápisem Sony (zdroj)

Xperia Z je díky pětipalcovému displeji hodně velký telefon, překvapila nás ale hmotnost, která činí „jen“ 146 gramů. I díky tomu se v rukou dobře drží, jen hrany by nemusely být tak ostré. Nyní nezbývá než vyčkat, až se tahle krasavice dostane na český trh. Jak jsme již avizovali, uvedení do prodeje je naplánováno na březen a doporučená koncová cena by se měla pohybovat okolo hranice 16 900 Kč včetně DPH.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku