Domů » Recenze » Sony Xperia S: Výkonný smartphone v elegantním těle (recenze)

Sony Xperia S: Výkonný smartphone v elegantním těle (recenze)

Sony Ericsson dokázal vybudovat silnou modelovou řadu Xperia. Novinka s označením Xperia S je už ale dítkem japonské společnosti Sony. Má změna v organizaci vliv na kvalitu nových modelů?

Trocha historie…

Dnešní příběh začal již v minulém století, na opačných koncích známého světa. Na jedné straně drsné severské Švédsko a výrobce kvalitních a na technicky zaměřené uživatele cílených telefonů (vzpomínáte na legendy T28, R320, R380, T39, R520, T65, T68 aj.), kterého známe pod jménem Ericsson. Typické severské jméno pro tvrdé a nelítostné giganty. Na druhém konci světa pak rozvážný, precizní japonský samuraj se smyslem pro detail a nové technologie, kterého známe pod jménem Sony (vzpomínáte na CMD-Z5, J5, aj.).

Oba velcí hráči na trhu mobilních telefonů, ale tak trochu ve stínu jiného severského giganta, Nokia, zpoza oceánu dorážejícího drzého Američana, Motorola, precizního němce, Siemens a hravého Francouze, Alcatel. A tak se jednoho dne seveřan se samurajem dohodli, že spojí své síly a vznikla nová společnost nesoucí jméno Sony Ericsson. Modely, které vzešly z této stáje, byly a jsou špičkové a mnohé z nich se staly legendami. Jmenujeme modely T68i, T610, P800, P900, K700, K750i, K800i, Z600, celá řada Xperia a Walkman. Ať se přihlásí ten, kdo některý ze Sony Ericssonů neměl, nebo s ním alespoň nepřišel do styku. Situace se ale začala vyvíjet jiným směrem, na trhu se objevili hráči, kteří převrátili vše naruby a někteří z výše uvedených se chytli včas, někteří později, někteří propadli peklu.

- - -

Sony Ericsson vydržel, ale šel si tak nějak svojí cestou a výsledky nevypadaly tak, jak by nejspíš měly. Přišel tedy čas, kdy se seveřan se samurajem dohodli, že tady jejich společná cesta končí a o mobilní telefony se tak začal starat pouze samuraj. A dnes se podíváme na jeho první počin. Nová LT26i Xperia S sice nese jasné prvky a znaky Sony Ericssonu, ale již jen pod jménem Sony. Uvidíme, jak moc se budou odlišovat další modely, která zatím nebyly představeny. Teď se ale pojďme věnovat první samurajově dceři, která se zároveň stává vlajkovou lodí a výstavní skříní této japonské společnosti.


Za zapůjčení děkujeme společnosti Sunnysoftu, u které si telefon můžete zakoupit.

Klady (+)

– design a zpracování
– kvalitní displej
– povedený fotoaparát s celou řadou bonusových funkcí
– 32 GB interní paměti
– bohaté základní příslušenství
– HDMI konektor

Zápory (-)

– upevnění zadního krytu
– špatná výdrž baterie
– podivně reagující senzorová tlačítka
– pořízená videa jsou „rozklepaná“
– softwarové chyby v Androidu 2.3.x
– chybí slot na paměťové karty 

Sony Xperia S lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Obsah balení

Už na krabici poznáte, že tohle bude exkluzivní kousek. Balení je jiné, než na jaké jsme poslední dobou zvyklí a samo o sobě vypadá jako dárkové balení. V luxusním papíru s vhodnou mašlí bude Xperia S skvělým dárkem.

- - - 

Uvnitř pak kromě telefonu najdeme nabíječku a USB kabel (oba s logem Sony Ericsson), sluchátka s náhradními gumovými špunty, návody a nakonec to nejlepší. HDMI kabel a kožené pouzdro. Pouzdro jsem ocenil při každodenním nošení v kapse. Telefon do něj lehce vklouzne, dobře drží uvnitř, zároveň se leští displej a pak jde zase lehce ven. HDMI kabel oceníte při připojení k televizi a následně prohlížení fotek, videí apod.

- -

A na úplný konec perlička, kterou jsem snad ještě nikdy nezažil. Xperia S má již z výroby a teď se držte, nebo se posaďte… ano… ochrannou folii přímo na displeji. A kdybyste ji náhodou poškrábali, což se mi zatím nepovedlo, tak v balení máte jednu náhradní. Perfektní, tleskám, smekám a chválím. Ostatní výrobci by se v oblasti dodávaného příslušenství měli od Sony hodně, ale hodně učit.

- - -

A jen malá drobnost. Vypadá to, že bílá Xperia S má bílý vnitřek krabice a černá černý. Nepodstatný detail, ano, ale ukazuje právě na důležitý smysl pro detail, kterým výrobce oplývá.

- -

Design a zpracování

Do redakce nám dorazila bílá varianta, která je subjektivně hezčí. Měl jsem možnost porovnat s černou a ta je na můj vkus moc usedlá a nevýrazná. Zapadne do šedi a průměru ostatních telefonů. Bíla, bíla je oproti tomu cool. Bílé je celé tělo telefonu, jen přední straně dominuje černá plocha – displej a rámeček kolem něj. Na telefonu je jasně vidět japonská preciznost a smysl pro detail. Všechna tlačítka jsou perfektně zpracována – kvalitní materiály, jistý a příjemný stisk. Krytky USB a HDMI portů jsou pevné a nejspíš nehrozí jejich ulomení.

- - -

I „obyčejný“ 3,5mm otvor pro sluchátka má díky stříbrné obroučce styl, stejně jako čočka foťáku na zádech Xperie S. A co je nejvíc boží na designu nové Xperie S? Proužek pod displejem, který odděluje hlavní část telefonu od „brady“. Podle fotek jsem si bláhově myslel, že je proužek stříbrný. Chyba lávky, je průhledný a umí bíle svítit. A to mně fakt dostalo. Vypadá to dobře a hlavně každý, kdo vezme Xperii S do ruky, začne nejprve zkoumat tento proužek, jestli je opravdu průhledný a jestli je vidět tištěný spoj, který zajišťuje spojení s microUSB konektorem, mikrofonem a anténou, které jsou schovány v „bradě“. Škoda je, že proužek svítí jen při příchozím hovoru nebo nějaké jiné události, ale neumí pak dál na tyto události upozorňovat blikáním. Tuto funkci plní dioda v levém horním rohu nad displejem.

- - -

Uvnitř proužku jsou piktogramy – šipka zpět, domeček, kontextové menu – které náleží k senzorovým tlačítkům pod displejem – jsou označeny třemi stříbrnými tečkami. A za tato senzorová tlačítka bych někomu v Japonsku usekl samurajským mečem ruce. Za prvé, telefon vás svádí k tomu, abyste palcem stiskli příslušný piktogram v proužku, což samozřejmě nemá žádný efekt. A když si to uvědomíte a chcete ťuknout na senzorové tlačítko, zjistíte, že nereaguje, jak by mělo. Běžně se mi stávalo, že tlačítko zareagovalo až na třetí čtvrtý dotek. A z toho bych zešedivěl.

- - -

Xperia S je vyrobena z kvalitního plastu se soft-touch efektem (bíla se překvapivě vůbec nešpiní). Je tedy příjemná na dotek. Celkový dojem z naprosto příkladného zpracování novinky kazí záda, resp. kryt, který pokrývá celou plochu zad. Xperia je ve skutečnosti něco jako unibody, tzn., má vestavěnou baterku a neměla by mít žádné pohyblivé části. Jenže… Mrkněte na fotky, co vidíte? Ano, vidíte správně. Na zádech je kryt, který sundáte, abyste se dostali … jen a pouze k microSIM kartě. Nic víc! Tohle mi vážně hlava nebere. Nehledě na to, že zpracování krytu není úplně ideální a v mém případě se kryt uprostřed nepříjemné prohýbal a levý horní roh nedoléhal k tělu telefonu. Velká vada na kráse. K odstranění krytu není potřeba téměř žádná síla, což by po dlouhodobém používání také mohlo způsobovat potíže.

- - -

A jak to na mě celé působí? Podle mě Xperia S měla mít normálně výměnnou baterii, ale protože teď je v módě vestavěná, někdo na poslední chvíli rozhodl o změně a dopadlo to takhle. Jiné vysvětlení mě nenapadá. Slot na microSIM by šel udělat z boku, aniž by hyzdil vzhled telefonu. Pokud máte k tomuto řešení jiné informace, rád se nechám v diskusi pod článkem poučit.

Videopohled

Ještě čistě subjektivně k rozměrům telefonu. Delší dobu se netajím tím, že pro moje ruce a každodenní praktičnost je optimální telefon s úhlopříčkou displeje do 4“ a tomu odpovídající rozměry. U Xperie S jsem si tuto svoji teorii opět potvrdil. Mám středně velké ruce, ale palcem pravé ruky jsem rozhodně nepokryl celou plochu displeje a při ovládání senzorových tlačítek jsem se bál, že mi telefon vypadne z ruky. Na trh se naštěstí chystají designově shodné modely s menší úhlopříčkou, u nich je ale potřeba přistoupit na kompromis v oblasti hardwarových parametrů, a to podle mě není u Androidu vhodné.

Závěrem ale musím říct jediné. Xperia S je jako Sněhurka. Je nádherná, čistá, bílá, nevinná… Je radost mít ji v ruce, pracovat s ní, hrát si s ní. A proto ji všechny výše uvedené chyby odpustíte, protože to jsou jen malichernosti, nic víc.

Jemný displej s velkou úhlopříčkou

4,3“ displej pokrývá většinu přední části telefonu. Technologie byla zvolena TFT LCD, která sice nedosahuje kvalit AMOLED displejů, ale aspoň nemá tolik přepálené a málo věrné barvy, které já nemám rád. Co je na tomto displeji úžasné, je jeho rozlišení. 720×1280 bodů na ploše 54×95 mm. Je jemný, opravdu jemný. A teď se držte, nebo si raději sedněte. Je jemnější než iPhone 4/4S. Ten má jemnost 330 dpi, Xperia S ale disponuje hodnotou 342 dpi.

- - -

Displej zobrazí až 16 milionů barev, je samozřejmě kapacitní s podporou multitouch, širokými pozorovacími úhly a automatickou regulací jasu. Sony vybavilo svoji vlajkovou loď enginem Bravia, díky kterému by měl být obraz ostřejší, bez nepříjemného šumu a barvy barevnější. Posouzení, zdali je to k něčemu, nebo jde jen o marketingový tah, nechám na každém z vás. Víc k displeji snad netřeba psát.

Hardwarové parametry, výkon a výdrž baterie

Výkonovými parametry se Xperia S řadí k dnešní špičce mezi smartphony. Dual-core Scorpion procesor Qualcomm s frekvencí jader 1,5 GHz. K tomu 1 GB RAM a grafika Adreno 220. Přidejme výše zmíněný displej, Wi-Fi, Bluetooth, GPS, NFC, 32 GB interní paměti, 12Mpx fotoaparát, GSM, 3G a ve výsledku nám musí vyjít, že v balení by měl být i rudlík a autobaterie. Realita je bohužel jiná a Xperia S disponuje Li-Ion baterií o kapacitě 1750 mAh, což je dle mých zkušeností žalostně málo. Moje největší zklamání z Xperie S je právě výdrž baterie.

Doposud jsem testované telefony používal se soukromou SIM kartou, která je vytížena pár hovory za den, pár SMS, třemi e-mailovými schránkami a hojností datových přenosů – sociální sítě, web, mapy apod. S Xperií S jsem ale udělal pokus a vložil jsem do ní pracovní SIM kartu, která jinak spočívá v iPhone 4. Pracovní SIM je vytížená výrazně více. Mnoho hovorů za den v celkové délce hodně přes 60 minut, celkem více jak 50 mailů a datové přenosy (mapy, web, částečně Twitter).S tímto zatížením mi za dobu testování Xperia S nevydržela ani jednou celý jeden den. Běžně jsem ji vyndal z nabíječky kolem 7:30 ráno a běžně musela kolem 16:00 odpoledne putovat zpět do nabíječky. To považuji za naprosto tragický výsledek. Svůj vliv na to má i mé cestování po republice a tím přeskakování mezi BTS a GSM a 3G. Když jsem seděl v kanceláři nebo doma, spotřeba energie byla nižší. Abych vás ale úplně neděsil, tak od jiných majitelů Xperie S mám informace, že jim vydrží celý den bez problémů. Je možné, že můj přístroj je vadný, ale dost o tom pochybuji. Podle mě se jedná o určitou kombinaci faktorů, které baterii nesvědčí, a proto se vybíjí tak rychle.

Naopak potěší velmi rychlé nabíjení. Neměřil jsem to přesně, ale „z nuly na stovku“ to Xperia S zvládne hluboko pod dvě hodiny, což je velmi slušný výsledek.

NFC a SmartTagy

Ještě se krátce vrátím k technologii NFC, která je moderní, trendy, cool a já nevím co ještě. Mě to tak nepřijde, protože v reálném světě zatím nemá kloudného využití. Budoucnost snad přinese víc. Nicméně v balení Xperia S měly původně být tzv. NFC SmartTags. To se bohužel nekoná a musíte si je dokoupit zvlášť. Smyslem těchto „placiček“ s NFC čipem je vybuzení telefonu k přednastavené akci. Záleží tedy jen na vás, kde si SmartTags rozmístíte a jak telefon pro každou placičku disponující unikátním ID nastavíte. Na nočním stolku se telefon ztlumí nebo přejde do režimu letadla, v kanceláři zapne pouze vibrace, v autě spustí navigaci a vyšší hlasitost, v běžeckém oblečení spustí sportovní aplikaci a hudbu atp. Fantazii se meze nekladou a mě osobně to přijde geniální, praktické a použitelné. Problém vidím jinde. Za dva kusy SmartTags zaplatíte cca 270 Kč s DPH a to je podle mě úplně mimo realitu.

  

V případě Wi-Fi musím Xperii S pochválit za možnost sdílení internetu. Horší je to jen s nastavením, které je vcelku hluboko v menu a trochu krkolomné, včetně nastavení hesla. iPhone má toto vyřešeno jednodušeji a výrazně lépe. Stejně tak Xperia S disponuje DLNA protokolem pro sdílení multimediálního obsahu.

- - -

A nakonec se zastavím u výkonu jako takového. Z výše uvedených parametrů je jasné, že Xperia S disponuje výkonem dostatečným pro běh více aplikací naráz, hraní náročnějších her a vůbec jakoukoli akci, kterou si běžný uživatel dovede představit. To, že systém v některých místech zadrhává a tzv. laguje není chybou telefonu a nakonec ani Androidu, ale jak mi bylo vysvětleno, jedná se o jeho vlastnost. Jsem laik, ale pochopil jsem to tak, že „renderování“ nemá v systému takovou prioritu jako jiné náročnější aktivity a proto se při přecházení mezi plochami apod. telefon občas zadrhne, ale vše ostatní, důležitější, běží rychle a spolehlivě. Budiž.

Fotoaparát a záznam videa: Slušný základ pro mobilní fotografy

Xperia S disponuje 12 Mpix čipem s přisvětlovací diodou a 16x digitálním zoomem. Na přední straně 1,3 Mpix čip pro autoportrét nebo videohovory. Suchá a nudná fakta.

- -

Ve skutečnosti je foťák boží. V první řadě výsledky, které z něj dostanete. Fotí prostě skvěle. Samozřejmě, za špatných světelných podmínek to není žádná sláva, ale který telefon bez xenonového blesku je bez problémů? A za dobrého světla Xperií S vykouzlíte krásné fotky. Musíte si ale dát pozor na nastavení, protože pokud zvolíte špatné hodnoty expozice, nastavení vyvážení bílé apod. tak fotky hezké prostě nebudou. Drobnou vadou na kráse se u některých snímků stal kompresní poměr, ale šlo pouze o několik málo případů. Ale hlavně, s foťákem v Xperii S si můžete hrát, protože má široké, velmi široké možnosti nastavení.

- -

Tak za prvé, jednodušší věci jako možnost vypnutí/zapnutí nebo automatického blesku s redukcí červených očí. Dále možnost manuálního nastavení expozice. Výběr z několika typů scén – portrét, krajina, noční scéna, noční portrét, pláž a sníh, sport, párty a dokument. Volby rozlišení a poměru stran 4:3 nebo 16:9. Samospoušť nastavitelná na 2 nebo 10 sekund. Režimy zaostření od jednoduchého, přes rozpoznání obličeje, dotykové až po nekonečno. Manuální nastavení ISO a vyvážení bílé. Různá nastavení měření expozice. Stabilizátor obrazu. Volba snímání mezi dotykem na displeji, tlačítkem spouště nebo tlačítkem na displeji. Nastavení zvuku závěrky a nastavení rychlého spuštění foťáku. To je takový ten základ, který je ale sakra široký a už jen s tímhle si vyhrajete až až a z Xperie S vám polezou kvalitní fotky. Jenže to není vše. Jdeme dál.

- - -

- - - 

Za druhé jsou tu velmi zajímavé věci. Začnu detekcí úsměvu, kdy můžete nastavit tři úrovně úsměvu a jakmile ho Xperia S zaregistruje, pořídí snímek. Plný automat, který umí rozlišit jednu z výše uvedených scén a dle toho nastavit program. Co mě opravdu dostalo, je funkce Plynulé panorama. Žádné focení několika po sobě jdoucích fotek a jejich softwarové skládání dohromady. Naopak. Stisknete spoušť a pomalu otáčíte Xperií S zleva doprava a ona pořídí perfektní panoramatickou fotku. To samé umí i ve 3D, což ale oceníte pouze za předpokladu, že máte doma 3D televizi. A pokud ano, stačí z balení vytáhnout dodávaný HDMI kabel a máte vyhráno.

- - -
Všechny snímky vyfocené Xperií S najdete v naší galerii

- - -

A nakonec tu máme funkci záběru z více úhlů. Snímek se pořizuje stejným způsobem jako panorama nebo 3D, výsledkem je ale obrázek, který se vám dle natočení telefonu ukazuje z různých úhlů. Je to svým způsobem pitomost, ale vězte, že vás výše uvedené nadstandardní funkce zabaví na hodně dlouhou dobu. A pokud rádi fotíte a nejste profíci, je Xperia S ta správná volba.

- -
Panoramatické snímky pořízené s Xperií S

Když už jste si dost pohráli s fotkami, můžete začít natáčet videa. Přední kamerou v 720p a zadní v 1080p. Výstup je jak obrazově, tak zvukové kvalitní. Subjektivně mi přijde lepší než u konkurence. Jediný problém je v tom, že telefon má problémy se softwarovou stabilizací obrazu a ať se snažíte sebevíce, videa jsou vždy trochu rozklepaná. Další klipy si opět můžete prohlédnout v galerii.

HDMI výstup: Kabel najdete v základním balení

Jak jsem již zmiňoval v první kapitole, součástí balení je microHDMI – HDMI kabel, pomocí kterého můžete Xperii S připojit k libovolné televizi s HDMI konektorem. Propojení funguje na výbornou a kromě obrazu se samozřejmě přenáší i zvuk.

- - -

- - -

V ovládací aplikaci můžete upravit velikost výstupu do televize, což se hodí v případě, že vám přesahují okraje. U kompatibilních televizí můžete dokonce používat ovladač pro pohyb v nabídkách telefonu. Nám to však na redakční TV nefungovalo.

- - -

Po připojení telefonu k televizi je možné spustit speciální aplikaci TV Launcher, ve které najdete zástupce na programy, které mají něco společného s multimediálním obsahem a hodí se tedy právě pro použití na televizi.

- - -

Android 4.0 se zatím nekoná

Tady vás asi zklamu, ale je to tak. Xperia S zatím nemá Android 4.0 Ice Cream Sandwich, ačkoli na krabici je nálepka, že je pro tento systém připravena. Zatím ale nemám informace, kdy by měla aktualizace dorazit. Snad ve druhém čtvrtletí 2012 (šušká se o přelomu dubna/května), ale… když se podívám, jak to trvá Samsungu s aktualizací pro Galaxy S II, pochybuji, že Sony na tom bude lépe. Aby to nedopadlo tak, že aktualizace se objeví společně s příchodem Androidu 5.0. To by bylo poměrně trapné.

- - -

Musíte se tak zatím spokojit s Androidem ve verzi 2.3.7, který bych mohl hodnotit jako vcelku dobře odladěný systém. Pořád to ale je Android, tedy ne můj šálek kávy.

Přiznám se, že mi přijde zcela zbytečně se zde o Androidu 2.3.x jakkoli rozepisovat, proto nahlédněte do našich starších recenzí:
– Samsung Galaxy S II
– Motorola Droid Razr
– LG Optimus Sol
– HTC Evo 3D
– HTC Sensation
– Google Nexus S

Uživatelské prostředí Timescape

Timescape bych možná mohl přirovnat k HTC Sense nebo Samsung TouchWiz, jen s tím rozdílem, že se vám tolik nevnucuje, změny nejsou tak dramatické jako u konkurence a instalací vhodného launcheru svoji případnou averzi snadno vyřešíte. V tom je kouzlo Androidu, když se vám něco nelíbí, nahradíte to něčím jiným.

- - -

Timescape, buď spustíte z menu telefonu, nebo si na plochy můžete přidat widgety, např. pro sociální sítě apod. Nějak vám nevím, ale mě to celé přijde k ničemu. Za prvý se mi to nelíbí, za druhý mi to nepřijde praktické a za třetí, aby to mělo smysl, musíte z Google Play doinstalovat všelijaká rozšíření např. pro práci s fotkami, hudbou, mailem, foursquare, YouTube, Google Reader, Picasa, příchozí, odchozí a zmeškané hovory, RSS, Flickr a další a další. Což je na první pohled zajímavé, ale znamená to spoustu instalování, nastavování, zkoušení, mazání a případnou ještě větší nestabilitu systému. Pro hračičky dobrý, pokud chcete telefon používat, tak k ničemu. A hlavně by to vydalo na další samostatný a poměrně dlouhý článek. Takže se tomu budeme věnovat někdy v budoucnu.

- - -

Bonusový software

Co vám Xperia S nabídne navíc oproti jiným Android smartphonům? No, kromě Timescape, o kterém píšu níže v podstatě nic moc. Vše, co má v základu Android, což většinou stačí, pokud ne, další věci doinstalujete z Google Play.

- - -

- - -

Navíc dostanete jen Office Suite 5 pro práci s MS Office soubory. TrackID pro rozpoznání právě hrající hudby. Aplikaci Rádce, která doporučuje ke stažení další zajímavé aplikace, ale v praxi spíš nefunguje, než aby byla k něčemu. Je nestabilní a spadla při každém druhém spuštění. LiveWare pro práci a nastavení příslušenství jako jsou sluchátka, headset, nabíječka apod. Šetřič energie, který vám umožní nastavit zapnutí/vypnutí určitých funkcí telefonu při určité úrovni nabití baterie.
Štítky pro práci s NFC SmartTags.

 - - -

Navigaci WisePilot, jejíž smysl vzhledem k přítomnosti špičkové navigace Google se špičkovým hlasovým ovládání vážně nechápu. Zprávy a počasí, což je aplikace, které je v obměněné podobě v každém Androidu a nenabídne víc než jiné aplikace tohoto typu, které můžete doinstalovat.

- - -

A to je v podstatě vše. Upřímně, nechápu smysl těchto „bonusových“ aplikací, kterými výrobci akorát „zanáší“ telefony. Dnes, když všechny obchody s aplikacemi pro nejrozšířenější operační systémy disponují desítkami až stovkami tisíc aplikací, jejichž počty stažení jdou do miliard a mnoho aplikací je zdarma nebo jen za pár korun, považuji většinu bonusového softwaru za zbytečnost. Najdou se světlé výjimky, ale ty jen potvrzují pravidlo.

Kontakty, kalendář a organizační funkce

Říkám si, jestli má větší smysl se zde rozepisovat. Android, Google a vše co je s nimi spojené. Kontakty, kalendář, úkoly, poznámky. Vše jako v jiných modelech. Případně můžete použít nějakou aplikaci z Google Play.

- - -

Upřímně, musel bych vedle Xperie S mít další Android telefon od jiného výrobce, abych například v kontaktech našel nějaký dramatický rozdíl. To samé v kalendáři. Pominu, že vypadají odlišně, jsou jinak barevné. To jsou jen detaily.

A v dnešní době, kdy si můžete vybrat z nepřeberného množství kalendářů, nástrojů pro GTD, osobní rozvoj, správu úkolů, projektů, databází a já nevím čeho všeho ještě, nemá moc smysl se těmito základními a většinou dostatečně prakticky vyřešenými funkcemi zabývat. Pokud vás zajímá něco konkrétního, ptejte se v diskusi pod článkem.

Internet, e-mail a sociální sítě

Xperia S je moderní komunikační zařízení, se kterým budete vždy online. Tedy za předpokladu, že jste v dosahu mobilní sítě nebo WiFi. Jinak jste v … jako sedláci u Chlumce ;)

- - -

Android je, jak jistě víte, velmi úzce provázán s mailem a službami Google, včetně Google+ a GTalk. Přidat si můžete i další sociální sítě, s tím vám pomůže Timescape, viz níže nebo z Android Marketu, pardon, z Google Play, doinstalovat samostatné aplikace pro sociální sítě a další obdobné služby. K dispozici je jich víc než dost.

Výhrady mám k internetovému prohlížeči, který je výrazně pomalejší než kolega v iPhone 4 nebo Lumia 800. To mi potvrdili i mnozí uživatelé a skalní příznivci Androidu s dovětkem, že v Ice Cream Sandwich bude líp. Jo, vlk taky sliboval ;) Ale beru to jako fakt a nebudu prohlížeč nijak kritizovat. Splní všechny základní funkce, včetně prohlížení ve více oknech, správu oblíbených apod. Na takové to mobilní brouzdání je naprosto dostatečný.

Co říci k e-mailu, který všichni známe a zatím na něm není moc co vymyslet. Samozřejmě jsou přednastaveny určité služby, u kterých stačí zadat adresu a heslo. Můžete si vybrat i Exchange a nebo všechny parametry mailu si nastavit sami. Na velkém displeji s tímto rozlišením je práce s maily radost, dobře se čtou, dobře se píšou. Aplikace umí pracovat s přílohami všech možných typů a také se složkami na serveru, což je při třídění pošty nebo používání metody GTD dost důležité.

Psaní na softwarové klávesnici je dost subjektivní, zvláště pak máte-li možnost stáhnout si z Google Play jinou klávesnici, plně si ji přizpůsobit a naskinovat. Tady není o čem, každý si najde to svoje.

Přehrávání hudby

Hudební přehrávač je v podání Xperie S jiný než u ostatních Androidů. Má svá pro a proti. Je naprosto použitelný, bez jakýchkoli omezení. Zjistil jsem, že neumí synchronizovat hudbu s Google účtem, což mě jako uživateli nevadí. Co by mi ale vadilo je u nás nefunkční Music Unlimited, což by mělo být v Japonsku něco jako iTunes. U nás zatím ne a čert ví, jestli někdy vůbec. Ale co… Většina z nás má hudbu na pevném disku. Takže připojíte Xperii S k počítači, přes protokol MTP (pozor, neumí USB Mass Storage) přenesete hudbu, připojíte sluchátka a posloucháte. Potřebujete snad víc?

Závěrečné hodnocení

Závěr začnu následovně. Kdo mě zná, čte mé recenze, nebo sleduje můj Twitter ví, že Android opravdu není můj šálek kávy a rád si z něj utahuji. Dnes ale musím uznat, že Xperia S je první telefon, na kterém bych Android zkousnul a dovedu si představit, že bych tuto novinkou používal delší dobu. Proč? Je to jednoduché. Viz klady a zápory v úvodu, ale když to shrnu tak vypadá skvěle, je dobře udělaná, má perfektní foťák s nadstandardními funkcemi, špičkový a jemný displej, dostatečných 32 GB paměti a subjektivně, v jejím podání mi Android nepřijde jako takové zlo, ačkoli se nijak extra neliší od toho v jiných modelech jiných výrobců.

Graf ceny produktu Sony Xperia S poskytuje server Heureka.cz

A proto…

Jste-li fanoušek Androidu, neváhejte a Xperii S si minimálně prohlédněte a osahejte. Osobně ji doporučuji spíš než Samsung Galaxy SII.

Nejste-li, jako já, fanoušek Androidu a hledáte cool telefon, prohlédněte si ji a zamyslete se nad tím, jestli by Android nebyl k překousnutí, protože Xperia S jako kus hardware je nádherná.

A je-li vám jedno, jaký operační systém v telefonu používáte, pak vám mohu novou Xperii S jedině doporučit.

Má svoje chyby a není jich málo. Některé lze dalšími updaty odstranit, některé jsou trvalé, ale když vezmete Xperii S do ruky a zaujme vás, velmi rádi ji následně tyto chyby odpustíte. A toto umí málokterý telefon.

Závěrem tedy mohu říct, že první počin pod taktovkou Sony, u kterého je ale jasné, že vznikal ještě jako Sony Ericsson, se opravdu povedl a dělá čest svému jménu.

Marek Hajn

Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

50 komentářů

 1. Skoro 1/2 roku po představení ICS Sony vydá vlajkovou loď s Androidem 2.x. Co dodat:-/

  Když to shrnu, nic moc displej, nic moc ovládací prvky, nic moc výdrž. Tři věci, které dělají telefon telefonem. A dodatečně nenapravitelné SW updaty. Poměrně fail zařízení…

  Ale to nijak neovlivňuje kvalitu recenze.

  • Nelidd (neregistrovaný)

   A která firma představila a prodává telefon, který má od výroby ICS? Moc jich není :-)

  • Nelidd (neregistrovaný): No a? To se musí chovat všichni stejně?:-) Navíc tady asi hovoříme o přístroji mimo dosavadní produktovou řadu, začali s ní z jedné vody na čisto (včetně nové „firmy“) a strčí tam toto…uf.

  • uni: Nemyslím, že by s Xperií S začali po „tlusté čáře“ za dosavadní spoluprací s Ericssonem. I když nese název jen Sony, pořád ještě je to Sony Ericsson. Aspoň já to tak vnímám.

   A co se týče absence ICS?

   Podle mě s ním mají výrobci dost značné problémy, hlavně pak s napasováním svých nesmyslných nadstaveb.

  • Marek Hajn: Oni tomu říkají „new Xperia“, má to jiný design, je to jiná značka, nemá slot (všechny předešlé měly?). Nevím, jak více by nám měli říci, že jedou na nové vlně?:-) Až na ten Android a možná Timescape. Ne, nepřítomnost ICS se prostě okecat nedá.

  • Andune (neregistrovaný)

   add nic moc displej – já myslel, že podle recenze je displej jeden z nejlepších, co je teď k dostání. Ale výdrž na baterie mě mrzí…kolik nabíjecích cyklů tyto baterky tak vydrží? Nebo jak se snižuje jejich kapacita?

  • jardapro (neregistrovaný)

   Displej u tohoto telefonu označuji v současné době za bezkonkurenční. Věrnost a podání barev o rozlišení ani nemluvě. Téměř při tak malém displeji přečtete kompletně celou stránku seznamu bez potřeby zoomování! Umí to dnes nějaký jiný mobil ve velikosti 4,3″?

  • souhlasim s tim co napsal UNI v uvodu. U vetsiny vyrobcu by jsme asi drobnou prodlevu v aktualnosti Androida odpustili, ale zrovna Sony vsude mozne sliboval, jak se to zlepsi, zvlaste po failu prvni X10 s verzi 1.6…

   Displej zadna slava.. porad je to TFT LCD co tu uz je x let, krom rozliseni zadny jiny progress. Ma tedy krasne rozliseni, ale celkove zobrazeni nic moc. Bravia Engine je jen marketingovy tah, resp. jedna se jen o jakysi SW patch zobrazeni. Neni problem pri trose zrucnosti Bravia engine dostat do jakehokoliv jineho zarizeni.

   Dale jsem dosti casto slychal o lagovani systemu a to v pomerne velke mire. Celkove optimalizace je pry velmi slaba. S optimalizaci X10min a pro to nema nic spolecneho. A na zaver baterka.. tady se ze vsech stran ozyva, jak je to velmi moc spatne.

   Skoda Sony tel. se mi vzdy jednoznacne nejvice libily, ale kdyz si pak sectu vsechno kolem, tak si je proste nikdy nemuzu koupit.. skoda

  • uni: At tomu rikaji jak chteji, zatim jsou tam ty pozustatky Sony Ericssonu stale znat. Podle me to bude jeste nejaky cas trvat, nez to lidi zacnou vnimat jinak.

  • NeoPlex: A co byste od toho displeje tedy chtěl?

   Má dostatečné rozlišení. Jas reguluje automaticky. Barvy jsou věrné, možná vypadjí lépe než v reálu (což je vidět třeba na fotkách). Oproti tomu barvy u většiny AMOLED displejů mají s realitou jen velmi málo společného.

   Proto se ptám, co vám u tohoto displeje konkrétně chybí. Díky.

  • Marek Hajn: Regulace jasu tu uz nejaky ten rok je, to bych rozhone nepocital jako vyhodu displeje :) ale k tomu co bych teda chtel napr. podani cerne barvy.. navic nemuzu si pomoc, ale celkove vsechny barvy mi prijdou takove vybledle. Celkove dojem z podani je mdly. Aspon pro me..

  • NeoPlex: Mdly neni,barvy jsou realne,ano jsou mdle pro toto kdo prijde z prepaleneho amoledu.

  • htcjirka: to je ohrana pisnicka, mohli by jsme se tu o tomhle dohadovat do nekonecna a nikdy se neshodneme. Kazdy si v tomhle bude stat za tim svym.

  • htcjirka: Nejen z přepáleného AMOLED, ale jist i z IPS (a to nemusíme mluvit o New iPad:-) ). TFT s jakýmkoli marketingovým označením (SLCD, Bravia….) je prostě TFT a dnes by se mělo nechat odpočívat v pokoji (podobně jako TN u monitorů).

  • uni: Resp. ono je to jinak, resp. „Technologie byla zvolena TFT LCD, která sice nedosahuje kvalit AMOLED displejů,“ je samozřejmě nesmysl, pod TFT spadá např. špičkový PVA, apod. a pro mobily nyní nejlepší IPS. Sony použil mizerný TN?

  • NeoPlex: To neni ohrana pisnicka,to je bohuzel realita..Podivej se na veci kolem sebe v okoli,tak barevne nejsou.

  • uni: A přitom Sony (teď tím myslím firmu jako takovou)svůj Amoled displej vlastní, protože třeba konzole PS Vita má pětipalcový OLED displej tak nechápu proč ho nepoužili alespoň u té nejvyšší řady Xperie S. A z toho tedy pline že jsem také spíše zastáncem Amoled displejů !

  • NeoPlex: Já to neberu z pohledu výhod, ale toho, jaký displej je pro každédenní použití. A podle mě tenhle u Xperie S plně vyhovuje.

   Barvy jsou mdlé možná pro toho, kdo je zvyklý na přepálené barvy AMOLED displejů.

   UNI: Není tvrzení, že TFT by mělo odpočívat v pokoji trochu přehnané? Co je na téhle technologii opravdu špatného?

  • Ip Man: Ale musím říct že Xperia S se mi líbí a docela bych si ho i pořídil takže možná bych ten displej překousl. No každopádně to chce asi vidět naživo !

  • Ip Man: Ten displej opravdu není špatný, naopak.

   A pokud vám ze začátku přijdou barvy vybledlé, zvyknete si.

   Důležité je, že je perfektně jemný a dobře čitelný.

   Barvy jsou v pořádku, jen nejsou tak „barevné“ jako u AMOLED displejů. Což mě osobně vyhovuje, nemám ten AMOLED „cirkus“ rád.

  • IP MAN: PS Vita má o dost méně bodů, je možné, že nemají výrobní linku na vyšší rozlišení.

   MAREK HAJN: No ona se nám diskuse zamotala, TFT samo má místo, jeho variace v podobě PVA apod. jsou plně aktuální a vlastně nenahrazený. Za to ale variace TN by měla být pohřbena, cenový rozdíl za tu mizérii je dnes již nepodstatný. Na telefonu jsou dnes dva typy dobrých displejů, IPS a sAMOLED+. Cokoli jiného nemá smysl dávat do stejné roviny a nemá co dělat mezi klady.

  • uni: tak.. jsem stejneho nazoru IPS a sAMOLED+

   HTCJirka: barvy jsou sitejsi to ano, ale zaprve je to trochu regulovatelne a za drueh proc ne? Kolik prvku na displeji srovnavas s realitou? Foto ano ale stejne je displej maly, aby jsi si mohl poradne prohlidnout fotky. Rozmazane foto stejne poznas jen na velkem displeji. U filmu mi to ani nevadi. mozna u nejakych prirodopisnych, ale na to stejne v tel. nekoukam. A to ze mam vic barevne ptacky v angry birds to se mi libi :) chci tim rici, ze tech realnych barev co zobrazis v telefonu, tak abys to mohl srovnavat s realitou je malo. Libi se mi kdyz ma mp3 prehravac cerny skin a vznika tak efekt, jakoby na displeji bylo jen par tlacitek a nene poznat, kde zacina displej atd atd.

  • LukynZ (neregistrovaný)

   Ten sAmoled je nejvetsi barevny vyblitek, co jsem v aktualni dobe na mobilech kdy videl. Kazdy, kdo pouzival jakykoli mobil s jakymkoliv jinym displejem, si neco takoveho nemuze koupit, pokud mu neni uplne fuk, na co cuci.

  • ^Enigmated (neregistrovaný)

   Naprostej souhlas.. měl jsem možnost se s tímto luxusním telefonem setkat osobně a můžu říct, že lepší displej jsem ještě neviděl. Navíc dokonalá čitelnost i na přímém slunečním světle! Prostě jednoduše dokonalý.. navíc s 342 DPI (18 071 bodů/cm2)… nemá to chybu.

 2. Fólie na displej? V roce 2012? (Gorilla Glass delší dobu na trhu a přichází další verze.) Sony snad nemá displej chráněn, že musí dodávat samolepku?

  • Spousta lidí stále a pořád lepí folie i přes Gorilla Glass a podobné. Je to jakási jistota.

   Proto chválím výrobce, že folii na displej dává jako standard. A veřte, že si toho nevšimnete.

   A na druhou stranu, pokud to někomu nevyhovuje, není nic jednoduššího, než folii sundat.

  • Marek Hajn: A má Sony displej tímto způsobem chráněn?

  • Noby (neregistrovaný)

   Scratch-resistant, shatter proof sheet on mineral glass

   Folie mi nevadí, nevšiml jsem si ji.

  • tomulinek: Xperia S nemá Gorilla Glass, ale jinou formu tvrzeného a odolného skla.

   Nicméně folie na displeji už od výrobce, ačkoli ji chválím, na mě působí, že výrobce o odolnosti tohoto skla není úplně přesvědčen.

  • Carl114 (neregistrovaný)

   Marek Hajn: Myslím, že Sony používá stejné tvrzené sklo u všech svých modelů a co mohu říct z mého Arcu tak je v pohodě. Padl mi už asi 4x a nic na něm není. Vždycky se jen rozpadne… xD (kryt a baterka vypadne). Já bych se tvrdosti nebál. To je na tom iPhone 4 200x hůř :).

 3. v nekterych bodech mi prisla tahle recenze trochu zestrucnena..treba v hudebnim prehravaci.vubec jste nepopsal jak hraje:)jeste ze to vim protoze ten mobil mam ale pokud to nekoho zajima tak se to nedozvi.a taky nesouhlasim s tim ze ma display siroke pozor.uhly.ty jsou hodne slabe a na amoled nebo ips se vubec nechytaji

  • Hudební přehrávač uznávám. Vzal jsem ho stručně, ale já je nerad hodnotím. Je to víc než subjektivní. Záleží na sluchátkách a každý slyšíme jinak. A já sám sebe obvzlášť nepovažuji za člověka, který by byl schopen objektivně hodnotit hudební výstup. Pro mé potřeby byl dostatečný, ale to vám moc neřekne.

   Displej a jeho pozorovací úhly bych zařadil mezi iPhone 4 a Lumia 800, takže vcelku široké a dostatečné. Ale na displej se stejně díváte zpříma, ne? ;)

  • Marek Hajn: To ano, ale jak má člověk někomu s něčím poradit, když kupříkladu kolegův tablet Archos má pozorovací úhly snad nula?:-) A když ta krabička před někým leží, tak i ostatní chtějí např. přemýšlet nad slovem ve hře šibenice nebo vidět, jak má někdo hezky uslintané děcko:-)

  • uni: U tabletu je to něco jiného, ale tahle připomínka má své opodstatnění.

   Na druhou stanu když v MHD nebo kdekoli jinde píšu SMS, mail, brouzdám po webu, hraju hru nebo já nevím co ještě, tak fakt nestojím o to, aby mi do toho kdokoli čučel. A třeba na displej iPhone 4 je krásně vidět ze všech možných i nemožných úhlú, a to mi dost vadí.

  • Marek Hajn: Šibenici hrajeme na iPodu Touch až ve 4řech lidech:-)

   Mizerný pozorovací úhel je nenapravitelný, „příliš“ velký pozorovací úhel je omezitelný příslušnou krycí fólií, osobně mám jasno, jakou cestu považuji za (obecně) lepší:-)

  • uni: Čtyři lidi na iPodu Touch? Tak to je mazec :D Na iPadu bych to pochopil, ale tohle je teda síla ;) Ale proč ne :)

   Já mám taky jasno. U tabletu mi to nevadí, tam jsou šírší úhly v pohodě, ale u telefonu to nějak nemusím.

  • Marek Hajn: Tablet je na nic, nevejde se na stůl mezi půllitry apod. ani se nedá přinést/odnést v kapse:-)

  • gotys (neregistrovaný)

   Marek Hajn: Displej má opravdu slabé pozorovací úhly, ale je krásný. S tím přehrávačem mi chyběla třeba informace, že umí stáhnout obrázek alba (jednotlivě i hromadně) a uložit ho. Nějak jsem si nevšiml velkého mínus v podobě krytky usb, která nejde dobře zasadit zpět po nabíjení.

   Jinak souhlasím se vším napsaným a stručnost mi vyhovuje. Mě osobně technická data v recenzích příliš nezajímají, mám raději osobní pocity z telefonu. Baterie mi vydrží stejně jak na Lumii 800 před updatem. Večer mám 40-55% což znamená stejně nabít. se zapnutou 3G má telefon problém do večera cca 19%

 4. newkeny (neregistrovaný)

  Po včerejším updatu…opravném balíčku a jeho instalaci se výdrž baterie podstatně zlepšila.Zřejmě si u Sony byli této vady velmi dobře vědomi.;-))Takže teď už bez výhrad!!!

 5. na iphone 4 je krasne videt ze vsech moznych uhlú proto ze ma ips..o tom jsem psal.

 6. newkeny-taky mam nainst.ten balicek ale ze by se nejak zlepsila vydrz se mi teda nezda

  • Newkeny (neregistrovaný)

   Vydrží mi dva dny naprosto bez problemů…včera celý den zapnutá wi-fi a večer naprosto v pohodě 70% i s nějakými sms a občasným surfováním na netu. ;-)

 7. Ondřejek (neregistrovaný)

  Jen k tomu odolnému sklu… SONY používa Japonské sklo Dragon Glass ,které je podstatne odolnejši jako Gorila Glass.

  Viděl jsem už pár testů a byl jsem překvapen :)

  Co se týče několika názoru na Amoled+ , IPS , pokud uznáváte jenom tohle, tak si je kupujte , ale nehante dispej na SXS. Každý má jiný názor na věc a každému se líbí něco jiného. Já osobně také nemám rád * přebarvenost a umělost AMOLED* displeju , ale jak říkám , můj názor.

  Co se týče hudebního přehraváče , perfektní. Jednoduchý , přehledný a hlavně pro mne perfektně využitelný xLOUD :)

  • Ondřejek: Souhlas,kazdy odsoudi displej aniz by ho videl jen proto,ze to nema znacku Amoled + apod..me naopak tento typ displeje dokaze celkove dojem z telefonu zkazit i odradit.

 8. Zdravim.Xperii S mám,tak cca 2 měsíce.Považuji se za normálního uživatele který nezkoumá jestli mám o 25 Benchmarků více či méně,po čtení některých „odborníků“,nechápu co vše by lidé od telefonu chtěli.Výdrž,normál 1,5-2 dny,ale taky když jí dám zabrat co se týká netu a hraní,tak večer musim nabíjet.Který smart dnes vydrží déle-ty doby kdy telefon vydržel 4dny jsou pryč.Foťák-naprosto dostačující na momentky,a tak.Fotit něco na profi úrovni no od toho mám foťák normální že.Displei oproti SG2 jsem spokojenější.Celkově jsem oproti SG2 spokojenější.Absence pam.karty-Já si připojoval vždy telefon k pc,a ne že si budu pořád vyndavat kartu,takž absence pam.karty je taková banalita.Jak někdo psal proč už do ní nedali ICS,nevim zas o takovej skok dopředu to oproti 2.3.7. nejni.Celkově Já jsem jako uživatel s telefonem nadmíru spokojen,protože mám v jednom pro mne velmi slušný foťák-Telefon i na slušné hraní-Navi-a pokud je potřeba i flashku.

 9. Dle mého nejhezčí a nejlepší telefon s Androidem, který bych si možná i koupil.

 10. Slike... (neregistrovaný)

  Chtěl bych se zeptat, jestli má „S-ko“ Micro SIM nebo Normální Mini SIM? a jestli nevíte, proč nedodávají v balení smart tagy..?

 11. Martin (neregistrovaný)

  Ahoj chtěl bych se zeptat jestli je to stou baterií opravdu tak špatné co se výdrže týče. A narazil jsem na Power Pack a chtěl bych se zeptat jestli to jde použít na Sony xperia S a nebo jestli se dá dokoupit něco podobného. Děkuji prosím odpovězte na [odkaz] děkuji

 12. karel (neregistrovaný)

  sony xperia s je možne že se poškodi anihžby moji vinou

 13. timi85 (neregistrovaný)

  Ahoj, chci se zeptat…dají se zvětšit písmenka nebo ne?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).