TOPlist

Sony Xperia 10 VI: lehká a kompaktní kráska s dvoudenní výdrží

Xperia 10 VI ColorVariation
  • Nová Xperia 10 VI láká na kompaktní rozměry, voděodolnost a dlouhou výdrž
  • Telefon přišel o teleobjektiv, v Sony ale za něj vymysleli náhradu
  • Xperia 10 VI na českém trhu přijde na 9 999 korun

Dnešní tisková konference Sony nepřinesla pouze vlajkovou Xperii 1 VI, ale také nový smartphone střední třídy Xperia 10 VI. Zatímco vlajkový model přinesl největší změnu na přední straně, u levnější Xperie se naopak hlavní úpravy děly na zádech.

Xperia 10 VI: kam se poděl třetí fotoaparát?

Letošní generace smartphonů od Sony je na první pohled poněkud nekonzistentní. U Xperie 1 VI japonský výrobce sáhl ke změně poměru stran displeje, ale u levnější Xperie 10 VI stále drží protáhlý tvar s poměrem stran 21:9. Díky tomu se telefon bude lépe držet, neboť má na šířku pouze 68 mm. Díky výšce 155 mm, a hlavně nízké hmotnosti 164 gramů se tak bude řadit mezi nejmenší a nejlehčí smartphony současnosti. Částečně za to může i materiál zad – namísto běžnějšího skla v Sony použili pryskyřici. I přesto si ale telefon ponechal voděodolnost IP65/68.

Smartphone Xperia 10 VI

Čelní stranu chrání odolné sklo Gorilla Glass Victus, pod kterým se ukrývá 6,1″ OLED obrazovka s rozlišením Full HD+ využívající technologii Triluminous Display for Mobile. Zvýšené obnovovací frekvence jsme se bohužel nedočkali, máme zde pouze základních 60 Hz. Obrazovku obklopují poměrně široké rámečky, do toho horního se dokonce vešla čočka selfie kamerky.

Největší mezigenerační změnou prošel hlavní fotoaparát, u kterého Sony zredukovalo počet čoček ze tří na dvě. Ochuzeni budeme o dedikovaný teleobjektiv, což se Japonci snaží kompenzovat schopnostmi hlavního 48Mpx snímače – ten nově operuje s ohniskovými vzdálenostmi 26 a 52 mm, tudíž má poskytovat 2× bezztrátové přiblížení. Tato kamerka je navíc opticky stabilizována a díky technologii SteadyShot a zapojení umělé inteligence při rozpoznávání scény má poskytovat ostré snímky. Druhým fotoaparátem do party je pak 8Mpx širokoúhlá kamerka s ohniskovou vzdáleností 16 mm.

Smartphone Xperia 10 VI ve všech barvách
Smartphone Xperia 10 VI ve všech barvách

Xperii 10 VI pohání čipset střední třídy Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1, který díky 4nm výrobnímu procesu nabízí zajímavý poměr výkonu a spotřeby, což se pozitivně projevuje na celkové výdrži. Xperia 10 VI ve svých útrobách ukrývá 5000mAh baterii, která má zajistit dvoudenní výdrž při běžném používání, maximální nabíjecí výkon je 30 wattů. Kromě USB-C portu sloužícího k dobíjení nechybí ani 3,5mm port na sluchátka, potěší i přítomnost čtečky microSD karet.

Telefon softwarově pohání operační systém Android 14, přičemž Sony slibuje tři roky softwarové podpory.

Cena a dostupnost

Xperia 10 VI bude na českém trhu dostupná v černé, bílé a modré barvě. Prodej bude zahájen v polovině června, cena telefonu v paměťové konfiguraci 8/128 GB je stanovena na 9 999 korun, v předobjednávkách u vybraných prodejců k němu Sony přihodí sluchátka Sony WH-CH520 v ceně 1 090 korun.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku