TOPlist

Sony Xperia 1 VI končí s protáhlým displejem, má ale řadu jiných lákadel

Smartphone Sony Xperia 1 VI
  • Nová vlajková loď od Sony přišla o protáhlý displej, svůj původ ale nezapře
  • Xperia 1 VI láká na vysoký výkon, perfektní fotoaparáty a umělou inteligenci
  • Nechybí ani sluchátkový jack s podporou Hi-Res audia
  • Telefon dorazí v půlce června za cenu 34 999 korun

Smartphony Sony Xperia nikdy nebyly mainstreamovou záležitostí, avšak svoji fanouškovskou základnu si našly. Jejich uživatelé u nich oceňují designovou jinakost a technologickou vyspělost, kterou si japonská firma půjčuje u svých ostatních produktů – displejové technologie si bere z televizorů, fotoaparáty zase využívají know-how z bezzrcadlovek Sony Alpha. Letošní vlajková Xperia 1 VI si svoje japonské speciality ponechává, přesto se ale tak trochu snaží zalíbit se širšímu publiku.

Xperia 1 VI: malá displejová revoluce

Když Sony v roce 2019 představilo vlajkovou Xperii 1, způsobilo značný poprask – telefon dostal značně protáhlý displej s poměrem stran 21:9, díky kterému tvar telefonu připomínal dálkový ovladač k televizoru. I když se vlajkové Xperie díky užšímu tělu lépe držely v jedné ruce, nedokázaly na tento benefit nalákat nové uživatele, a proto se v Sony rozhodli s tímto experimentem skoncovat.

Displej smartphonu Sony Xperia 1 VI
Displej smartphonu Sony Xperia 1 VI

Nová Xperia 1 VI dostala do výbavy klasičtější displej s poměrem stran 19,5:9, který je vhodný jak na sledování videa, tak na běžnou práci s telefonem. Sony použilo OLED zobrazovač s dynamickou obnovovací frekvencí 1–120 Hz a o 50 procent vyšším jasem než u minulé generace. Paradoxně ale došlo také k dramatickému snížení rozlišení – obrazovka má nově pouze Full HD+ rozlišení.

Aby byl obraz co nejkvalitnější, použilo Sony na jeho vylepšení umělou inteligenci – ta se v případě displeje stará o zlepšení kontrastu, barev a jasu. Jedná se o jednu z mnoha funkcí nového balíku Sony AI. Co si však v Sony ponechali, jsou rámečky nad a pod displejem, ani u Xperie 1 VI tak celistvost displeje nenarušuje žádný výřez pro selfie kamerku.

Xperia 1 VI v černé barvě

Fotoaparát s plynulým zoomem a umělou inteligencí

Xperia 1 VI rovněž dostala novou fotovýbavu tvořenou třemi fotoaparáty pokrývajícími ohniskové vzdálenosti 16–170 mm. Nejzajímavější ze všech tří členů je jednoznačně periskopický teleobjektiv, který ještě rozšířil svůj rozsah a dokáže pořizovat snímky s plynule měnitelnou ohniskovou vzdáleností mezi hodnotami 85–170 mm, což znamená 3,5–7,1násobné přiblížení. Tento fotoaparát navíc dokáže zastoupit makro kamerku, neboť dokáže ostřit už od 4 cm.

Fotoaparáty smartphonu Sony Xperia 1 VI
Fotoaparáty smartphonu Sony Xperia 1 VI

Fotovýbavu dále doplňuje 12Mpx širokoúhlý fotoaparát se světelností f/2.2 a pak hlavní 48Mpx fotoaparát se světelností f/1.9 – ten je postaven na novém snímači Exmor T for mobile, který má zabezpečit srovnatelnou kvalitu výsledků s fullframovými fotoaparáty. Čočky všech tří fotoaparátů pokrývá speciální neodrazivá vrstva Zeiss T*, třešničkou na dortu je pak hardwarová spoušť fotoaparátu na pravé straně telefonu.

Fotoaparáty využívají jednak vybrané technologie vypůjčené z fotoaparátů Sony Alpha, kromě toho si v řadě oblastí vypomáhají umělou inteligencí. Ta se například stará o rozpoznávání lidských nebo zvířecích očí, rozpoznávaní focených objektů nebo analyzování lidských pohybů (pro lepší ostření) a využívána je rovněž k vyvážení bílé, k expozici nebo k vytváření hloubky scény rozmazáním pozadí.

Sony Xperia 1 VI ve všech barvách

Výchozí fotoaplikace prošla výrazným upgradem, díky kterému má být přívětivější k ovládání, přitom nabídne široké množství kreativních nástrojů a možností úprav. Xperii 1 VI lze rovněž se speciálním příslušenstvím použít jako hledáček k fotoaparátům Sony Alpha.

Připravena na hry i na poslech hudby

Xperii 1 VI pohání čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, který nabízí vysoký výkon na běžnou činnost i mobilní hraní. Pro tyto účely je telefon vybaven technologií FPS Optimiser, která dokáže balancovat využití procesoru se snímkovou frekvencí displeje, aby byl herní zážitek co nejhezčí a nejplynulejší. Čipset navíc podporuje i moderní bezdrátovou konektivitu v čele s 5G, Wi-Fi 7, NFC nebo Bluetooth 5.3.

Sony Xperia 1 VI ve všech barvách

Sony svůj telefon vyladilo pro poslech hudby v maximální kvalitě, proto podporuje jednak všechny možné technologie pro bezdrátový přenos ve vysokém rozlišení (LDAC, Snadpragon Sound, AAC), ale rovněž disponuje klasickým sluchátkovým portem. Posílen byl i samotný reproduktor, který má zajistit pohlcující hudební zážitek.

Xperia 1 VI si bere energii z akumulátoru o kapacitě 5000 mAh, u kterého Sony slibuje až dva dny výdrže při běžném používání – nepřetržité přehrávání videa je možné až po dobu 36 hodin, což je 2× více než u minulé generace. Díky funkci rychlého dobíjení je navíc možné akumulátor dobít na 50 procent kapacity za 30 minut, díky ochranným funkcím má baterie zůstat v perfektní kondici až po dobu 4 let.

Xperia 1 VI - akumulátor

Xperia 1 VI váží 192 gramů a v pase má 8,2 mm. Telefon disponuje voděodolností IP65/IP68, o jeho fyzickou odolnost se stará konstrukce z hliníku a odolného skla Gorilla Glass Victus (první generace vzadu, druhá vpředu).

Xperii 1 VI softwarově pohání operační systém Android 14, u kterého výrobce slibuje tři roky velkých aktualizací systému a čtyři roky zajištěného přísunu bezpečnostních aktualizací.

Cena a dostupnost

Sony Xperia 1 VI se bude nabízet ve třech barevných variantách – černé, stříbrné a zelené. Telefon bude dostupný od poloviny června, za konfiguraci s 12 GB RAM a 256GB úložištěm si výrobce řekne o 34 999 korun. V předobjednávkách bude Sony u vybraných prodejců k nové Xperii přikládat i nová sluchátka WH-1000XM5 v hodnotě 9 999 korun.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku