Domů » Bleskovky » Sony v minulém čtvrtletí dodalo pouze 7,6 milionů Xperií, meziročně o 36 procent méně

Sony v minulém čtvrtletí dodalo pouze 7,6 milionů Xperií, meziročně o 36 procent méně

Finanční výsledky za poslední kvartál zveřejnila i společnost Sony. Celá korporace může být s celkovými výsledky celé korporace spokojena, tržby činily 2,58 bilionů JPY a čistý zisk 120,1 miliard JPY, což je mezičtvrtletně o třetinu více. Dařilo se konzolím PlayStation i Sony Pictures, naopak prodeje nových Xperií spíše zklamaly.

Sony

Sony dodalo ve čtvrtém čtvrtletí do distribuční sítě pouze 7,6 milionů Xperií, přitom loni to bylo 11,9 milionů, tedy o 36 procent více. Při pohledu na tržby mobilní divize už situace tak dramaticky nevypadá, neboť se Sony podařilo zavést úsporná opatření a ořezat náklady. Vyjádřeno čísly, Sony na telefonech utržilo 384,5 miliard JPY (79 miliard korun), což je „pouze“ o 14,7 procent méně než ve stejném období v loňském roce. Díky úsporám skončila mobilní divize Sony v provozním zisku 24,1 miliard JPY (5 miliard korun), avšak výrazně nižší odbyt smartphonů může být do budoucna vztyčeným ukazovákem.

xperiaz5

Paradoxně se nedařilo ani divizi vyrábějící polovodiče a fotočipy, která skončila ve ztrátě 11,7 miliard JPY (2,4 miliard korun), za což může snížený zájem o mobilní produkty a výrazný pokles zájmu o baterie. U divizí, které mají na starosti domácí spotřebiče, případně digitální fotoaparáty a videokamery, se pozitivně projevila úsporná opatření – tržby v obou případech v klesly zhruba o pět procent, avšak zisk o 20 procent narostl.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

28 komentářů

 1. imperator

  urcite viete co chcem povedat :)

  • htcjirka

   Nevíme :-D

  • Sice jsem tu osobně čekal prvního komika teda uživatele (steelspace), ale jste si celkem dost podobní a ne jen z toho důvodu, že jste z jednoho stáda vo*ů :D Navíc tento trapný a ohraný nesmysl pořád používají jen Ti, co sami používají něco oč je úplně ten nejmenší zájem ze všech :D Navíc prosadit se s Androidem je ze všech tří systému nejtěžší a to hlavně kvůli počtu výrobců. To Windows by to měl mít nejjednodušší z pohledu kvality, spolehlivosti a počtu výrobců a ono PRD. Zase z toho vyjde vítězně iOS :-) Neřekl bych ani ň, kdyby se nevěděl počet prodaných Lumií, ale takhle :D :D

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Jiste, chtels rict, ze je obdivuhodne, ze vyrobce, ktery dokaze se ziskem konkurovat v prostredi, kde jsou stovky vyrobcu. Navic, kdyz dokazal prodat temer dvojnasobny pocet telefonu, nez vyrobce, kteremu s jeho systemem nikdo nekonkuruje a presto prodelava na nem kalhoty.

  • Kdepak, systémem to není. Je to dáno tím, že na ty mobily nejsou aplikace. Zřejmě vývojáři vyvíjí jen pro Apple a pro Samsung a na Sony kašlou. Aplikace, aplikace, aplikace, že pane Arakine.

  • MK (neregistrovaný)

   I v BlackBerry už prohlašují, že jejich budoucností je jedině Android.

  • htcjirka

   MK: Budoucnost BB není jistá ani s Androidem.Naopak tento systém může smrt BB ještě urychlit.

  • „jejich budoucností je jedině Android“ – je to velmi komické a ještě to umocňuje obsah právě tohoto článku.

  • MK (neregistrovaný)

   Neříkám, že je jistá, ale oni sází pouze na Android.

  • wings005

   Arakine, firma Sony a se ziskem? To se ti asi něco zdálo. Za rok 2015 v mínusu cca miliarda USD. Sni dál.

 2. Michal (neregistrovaný)

  Já vím, že je Sony jen jedním ze stovek výrobců telefonů s Androidem a přesto dokáže prodat dvojnásobný počet telefonů, než se prodá telefonů s WP.

 3. letni (neregistrovaný)

  Kdyby tam dali android?

  • Radeczek

   Kdyby ho tam nedali, byli by na tom jak Microsoft. A to nejsou radostné vyhlídky, že? :D

  • Zato takhle dřou, inovují, vymýšlejí, dělají hezké telefony (Z5 se mi hodně líbí) a mají z celého zeleného skřítka houby.
   Akorát Google si namastí kapsu za licenci a poplatky z Play.

 4. Richy (neregistrovaný)

  Raději Sony než ohrané nablýskené, čínské plasťáky.

 5. Petas (neregistrovaný)

  Podle me ten pokles je i kvuli tomu, ze IP68 si SONY upravilo trosku jinak, nez jak to ma spravne byt a neuznava reklamace pokud je mobil utopeny atd.

 6. petr (neregistrovaný)

  Pravda je prostá. Konkurence v Androidu je obrovská a prosadit se je čím dál tím těžší. Bohužel Sony pořád nedokáže těžit maximum ze svých patentů. Walkam v telefonech(to je jako co?) fotočipy(ostatní výrobci berou od nich a parametrově jsou stejné jako ty v telefonech Sony a přesto dosahují lepších výsledků). Sony navíc není Samsung či snad Apple aby si mohli dovolit neustále recyklovat stejný design,který je od samého počátku jedna velká nuda bez větších změn. Až se tohle Sony naučí a naučí se to marketingově protlačit mezi lidi tak se možná zvedne. Jenže do tý doby ho o 3 koňské délky předběhnou Číňani a to už bude na jakoukoliv záchranu či spásu asi dost pozdě. Bohužel. Měl jsem Sony rád,ale takhle si pod sebou podřezávat větev se nevyplácí.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *