Sony prodalo počítačovou divizi VAIO, odloučení čeká také televizory Bravia

Jak jsme včera naznačili, tak se dnes stalo. Sony prodalo svoji počítačovou divizi investičnímu fondu Japan Industrial Partners a nebude nadále uvádět nové produkty Sony VAIO na trh. Stalo se tak po té, co se toto odvětví Sony dostalo do ztráty a nedařilo mu konkurovat vzrůstajícímu trhu tabletů a chytrých telefonů. Sony bude mít v investičním fondu Japan Industrial Partners pětiprocentní podíl.

Kromě počítačů bude od Sony odloučena i divize televizorů Bravia, pro níž má být vytvořena nová společnost zaměřená především na televizory nejvyšších tříd. Změny se mají dotknout 5 tisíc pracovníků, kteří budou propuštěni nebo převedeni do nové společnosti, od restrukturalizace si Sony slibuje úsporu 20 miliard korun ročně. 

Servis notebooků VAIO pokračuje pro nové i stávající zákazníky (doplněno 20. února)

V souvislosti s oznámením prodeje divize notebooků VAIO chce společnost Sony ujistit všechny současné i budoucí majitele notebooků VAIO, že se pro ně z pohledu servisu nic nemění. Zákazníci se nemusí obávat, že v případě koupě nového notebooku nebo již vlastněného se nebudou mít kam obrátit. Společnost Sony bude i nadále poskytovat kvalitní služby a zákaznickou podporu pro značku VAIO. To platí pro zákonem stanovenou dvouletou záruku, jakož i pro prodlouženou záruku. Nezměněn zůstává také servis a dodávka náhradních dílů i po uplynutí záruční doby. V případě potřeby je dále k dispozici i call centrum pro zákaznickou podporu.

Původní článek: Sony jedná o prodeji počítačové divize VAIO, koupí ji Lenovo?

Máte-li v oblibě počítače Sony VAIO (Video and Audio Integrated Operation), které na našem trhu představují z velké části tenké a designově čisté notebooky, možná příští model VAIO, který si koupíte, nebude vyrábět japonský gigant Sony. Počítačová divize Sony se ocitla v posledním roce ve ztrátě a společnost se jí podle japonského listu Nikkei chystá prodat.    

Podle japonského zdroje by cena počítačové divize Sony měla být 50 miliard jenů (10 miliard Kč), jednání má probíhat s investičním fondem Japan Industrial Partners. Zájemcem by mohla být podle spekulací čínská společnost Lenovo, která se po koupi počítačové divize IBM v roce 2005 stala jedním z předních výrobců počítačů na světě. Byla by to třetí významná akvizice Lenova za poslední dny, minulý týden společnost koupila od Google divizi Motorola Mobility za 2,91 miliard dolarů, týden před tím serverovou divizi IBM za 2,3 miliardy dolarů. Šéf společnosti Lenovo Yanga Yuanqinga se netají tím, že by chtěl v budoucnu předstihnout Apple a Samsung v prodeji chytrých telefonů, nyní to vypadá, že hodlá v budoucnu hrát i prim na poli s přenosnými počítači.

 

Zástupci Sony výše uvedené spekulace popřeli, ale připouštějí, že skutečně zkoumají možnosti, jak s počítačovou divizí naložit, neboť ji vzrůstající trh tabletů a chytrých telefonů dostal do finanční ztráty. Narozdíl od Lenova ale Sony nestojí na základech postavených na počítačích, proto by přesunutí výroby k jinému výrobci, možná i se značkou VAIO, nebylo překvapením. Podle nejčerstvějších informací serveru Bloomberg máme očekávat bližší informace o prodeji v nejbližších hodinách, kdy budou oznámeny plány restrukturalizace společnosti.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Kapitoly článku