Cena:

Velká recenze smartphonu Sony Ericsson Xperia X2

Recenze komunikátoru Xperia X2 s Windows Mobile 6.5 a WVGA displejem

Po téměř roční prodlevě uvedl Sony Ericsson konečně na trh očekávaný komunikátor Xperia X2, který se může pochlubit vyváženými hardwarovými parametry, kvalitní klávesnicí a zajímavým designem. Oproti svému předchůdci, Xperii X1, nabízí novou verzí systému Windows Mobile 6.5 obohacenou o množství bonusových aplikací, avšak čipset/procesor společně s velikostí paměti RAM zůstaly shodné. Slibný rozjezd X2 trochu brzdí nepříliš dobře optimalizovaná ROM. Naštěstí výrobce v březnu chystá nápravu v podobě nové verze systému; na květen je dokonce naplánovaný upgrade na Windows Mobile 6.5.3.

- - -

Hardwarovou výbavou je Xperia X2 podobná předchozímu modelu X1, nicméně přibyl například G-senzor, TV-Out, kvalitnější reproduktory a zvětšila se úhlopříčka displeje a rozlišení fotoaparátu. Uvnitř tepe procesor Qualcomm o taktu 528 MHz, na základní desce najdete dále 256 MB RAM, 512 MB interní Flash paměti, grafický čip ATI Imageon 3D (OpenGL ES 1.0), GPS modul a zmíněný pohybový senzor. K internetu se připojíte pomocí Wi-Fi, GPRS, EDGE nebo 3G a k synchronizaci či přenosu dat můžete ocenit i Bluetooth. Za zapůjčení děkuji společnosti Sunnysoft, u které si telefon můžete zakoupit. Přístroj obsahoval nativní českou lokalizaci, která běh systému nijak nezpomaluje.

Před dokončením recenze jsme bohužel přišli o většinu pořízených fotografií X2; velké poděkování proto patří Martinu Chroustovi ze SEmania.cz, který nám poskytl své snímky.

Klady (+)
kvalitní konstrukce
velký displej s WVGA rozlišením, 256 MB RAM
dobře zpracovaná HW klávesnice
optický joystick, TV-Out
množství bonusových aplikací
dvojice stereo reproduktorů a 3,5 mm audio konektor
 
Zápory (-)
nedoladěná ROM a občasné problémy s odezvou
nekvalitní fotoaparát
drobné softwarové chyby
komplikované nastavení GPS

Hardwarové parametry
Operační systém: Windows Mobile 6.5
Displej: dotykový TFT, 3,2″, WVGA rozlišení (480×800 px), 65 536 barev
Procesor: Qualcomm MSM 7200, 528 MHz, 3D hardwarová akcelerace OpenGL ES 1.0
Paměť: 512 MB ROM, 256 MB RAM, microSDHC karty
GPS: ano, 20 kanálů, Qualcomm, podpora AGPS
Komunikace: Bluetooth 2.0 s EDR a A2DP, Wi-Fi 802.11b/g, microUSB/USB 2.0
Telefon: čtyřpásmové GSM (GPRS, EDGE), UMTS/HSDPA (až 7,2 Mbps)
Baterie: Li-Pol, 1500 mAh
Doba hovoru: 10 hodin v GSM, 6 hodin v UMTS
Pohotovostní režim: 500 hodin v GSM, 640 hodin v UMTS
Rozměry: 110 x 54 x 16 mm
Hmotnost: 155 gramů včetně baterie
Další informace: X-panely, hardwarová klávesnice, pohybový senzor, 3,5 mm výstup na sluchátka, signalizační LED diody

Obsah balení
V základním balení naleznete kromě telefonu samotného tyto položky:
– 4GB microSDHC paměťová karta
– nabíječka s USB konektorem pro připojení kabelu
– synchronizační kabel, který slouží zároveň i k nabíjení
– tenké a celkem praktické pouzdro
– TV-Out kabel
– uživatelský manuál a další dokumentace
– stereo sluchátka
– baterie

- - -

Náhradní stylus, který byl součástí balení u X1, zde bohužel chybí. Jinak je ale příslušenství velice bohaté; výrobce už do základu přidává paměťovou kartu, pouzdro a TV-Out kabel.

Konstrukce a zpracování
Konstrukce bezesporu patří mezi silné stránky X2. Nutno poznamenat, že zařízení nebylo vyrobeno společností HTC jako předchůdce X1, ale přímo Sony Ericssonem, respektive společností Mobinnova. K této změně došlo především kvůli tomu, že se u X1čky poměrně často objevovaly problémy s praskáním krytu na některých místech konstrukce. HTC se vymlouvalo, že k výrobní vadě došlo pouze u první série telefonů, ale praskliny se přitom objevovaly i na novějších sériích X1.

- - -

Kryt X2ky je vyroben částečně z umělé hmoty a částečně z nerezového kovu. Všechny díly k sobě naprosto precizně lícují a kvalitně je zpracován také výsuvný mechanismus klávesnice. Nikde jsem nezaznamenal nějakou vůli, větší mezeru nebo vrzání dílů. Povrchová úprava je (kromě přední strany) matná a celkem příjemná na dotek. Přední panel s tlačítky je téměř v jedné rovině s krytem, displej není zapuštěný a ani optický joystick nijak nápadně nevyčnívá. Přední kryt je lesklý, což ve mně vzbouzelo při prvním pohledu obavy, že na slunci bude špatně vidět především displej, ale kupodivu to nebylo tak špatné. Displej je velký, jasný, kontrastní, podává věrně barvy a i venku za ostřejšího světla nečiní ovládání systému problém. Více budou vadit na X2 otisky prstů na předním panelu. Ty jsou vidět obzvlášť při umělém osvětlení, a tak vám nezbude se s tím buďto smířit, nebo nosit v kapse neustále čistící hadřík.

Pozornost si zaslouží kryt baterie, ten je nerezový a oproti X1 se značně zlepšil systém jeho otevírání. Kryt X1 se musel otevírat tak, že se ve vyznačených místech zapáčil nehtem, dokud se ‚neodcvaknul‘. To bylo dost nepohodlné a časem až otravné. Kryt X2ky se otevírá jednoduše tak, že posunete k tomu určenou malou páčku, kryt se odjistí a pak ho můžete snadno sundat. Je to rychlé, pohodlné a nehrozí, že se kryt nějak vyviklá nebo opotřebuje.

- - -

Pod zadním krytem najdete baterii se slušnou kapacitou 1500 mAh, která zaručí 2 až 3 dny běžného provozu při normálním používání. Dále pak zapuštěné tlačítko pro provedení softwarového restartu, slot na SIM kartu a microSD(HC) kartu, která se vytahuje zboku. Ve výsledku se paměťová karta sice nachází pod krytem baterie, ale nemusíte pro její vysunutí vyndávat samotnou baterii. Kvalitně zpracovaný je také mechanizmus vysouvání displeje (u Xperie se nevysouvá klávesnice, ale právě displej), který je lehce odpružený, takže se s ním dá pohodlně manipulovat i jednou rukou, o čemž se můžete přesvědčit z přiloženého videa.

- - -

Celkový design je ryze subjektivní záležitostí, ale je třeba uznat, že se na něm dost zapracovalo a PDA vypadá jako skutečně atraktivní výrobek. Zajímavý je například fakt, že horní i dolní strana je mírně nakloněna dopředu a boční strany jsou trochu do oblouku, takže při pohledu na Xperii X2 vlastně vidíte částečně všechny její strany. Pod horní a dolní stranou krytu jsou také ukryty barevné notifikační LED diody, které vás vizuálně upozorní například na nepřijaté hovory, SMS zprávy, události v kalendáři a další události.

Videopohled: Vzhled a zpracování

Za zmínku stojí také dva stereo reproduktory na zadní straně, které můžete využít především při sledování filmů a seriálů, příležitostně i k poslechu hudby nebo FM rádia. Když srovnám kvalitu vydávaného zvuku s X1čkou, tak musím říct, že došlo k výraznému zlepšení. Byl jsem dříve zvyklý na dva stereo reproduktory u HTC Universal, proto mě přítomnost pouze jednoho malinkého repráčku na X1čce trochu mrzela. Ten mimochodem nebyl zrovna šťastně umístěn (na boční straně) a při sledování filmu se často stávalo, že jsem repráček zakryl prstem. Reproduktory u X2 jsou umístěny v patřičné vzdálenosti od sebe na zadní straně, poslechově jsou o hodně kvalitnější, zřejmě i o něco větší, a zároveň je vestavěný ekvalizér lépe odladěn. Bez instalace jakýchkoliv přehrávačů z třetích stran nebo jiného ekvalizéru má zvuk vyrovnané výšky, středy a v rámci hardwarových možností i basy. Poslouchat hudbu nebo sledovat videa je ve spojení s velkým displejem opravdu potěšení i bez použití sluchátek. Na repráček pro hovory jsem si taky nemohl stěžovat, je dostatečně hlasitý a při volání byla druhá strana slyšet zřetelně a nepociťoval jsem ani žádné nepříjemné rušení. Na boční straně najdete microUSB konektor pro nabíjení a připojení k počítači. To je další rozdíl oproti X1, která měla miniUSB. Nedá se říct, jestli je to výhoda, nebo nevýhoda, ale současný trend zkrátka směřuje tímto směrem.

- -

Hudební nadšence jistě potěší 3,5 mm audio konektor na horní straně PDA. Sluchátka přiložená k X2 jsou sice jen klasické pecky, které mnoha lidem nevyhovují, ale 3,5mm audio konektor vám nabízí plnou svobodu volby. Navíc zas tak špatně nehrají a nabízejí vyvážený poměr výšek i basů.

Srovnání: Xperia X2 vs. Xperia X1
- - -

- - -

- - -

Hardwarová klávesnice
Hardwarová klávesnice prodělala od předchozího modelu několik celkem výrazných změn. Tlačítka QWERTY klávesnice jsou větší, blíže vedle sebe a několik užitečných kláves také přibylo. Určitě potěší kurzorové klávesy a také funkční klávesa “Control“, díky které můžete využívat známé zkratky Ctrl+A, Ctrl+C, Ctrl+X, Ctrl+V a další k práci s textem nebo soubory. Nechybí ani tlačítko Win pro vyvolání nabídky Start. Na klávesnici najdeme celkem 43 tlačítek. Numerické klávesy zde nemají vlastní řadu, ale jsou schovány pod sekundárními symboly, které vyvoláte přes modré tlačítko v levém dolním rohu.

- - -

Díky dobré velikosti jednotlivých kláves se mi na klávesnici psalo velice dobře, i když ve srovnání s HTC Touch Pro2 je stisk u X2 o něco tužší, na což si pravděpodobně budete chvíli zvykat, ale rozhodně to ničemu nevadí. Zpracování výsuvného mechanismu je, jak jsem již zmiňoval výše, zpracováno na výbornou a ani po dlouhodobějším používání nepředpokládám, že by se konstrukce nějak výrazněji opotřebovala.

- - -

Celkově je tedy hardwarová klávesnice velmi dobře vyřešená a rozhodně svým zpracováním o několik tříd převyšuje tu u předchozího modelu X1. Pokud bych měl srovnat zpracování klávesnic u komunikátorů X1, X2, Samsung Omnia Pro a HTC Touch Pro2, pak by na prvním místě zůstal právě model od HTC, na druhé bych umístil X2, třetí by skončila Omnia Pro a čtvrtá Xperia X1.

- -

Optický joystick a další ovládací prvky
Námětem nesčetných diskuzí a sporů je D-pad (4směrné ovládací tlačítko). Mnoho uživatelů na něj nedá dopustit a já jsem se trochu obával pohodlí ovládání systému bez něj. Předchozí model Xperia X1 měla jak D-pad, tak i optický joystick, ale na X2 najdete už jen optický joystick. Po týdnu testování X2 jsem ale D-pad příliš nepostrádal. Jednak jsem byl na optický joystick zvyklý z X1, ale především v systému se trochu změnil způsob pohybu joystickem v kontaktech nebo v seznamu SMS či souborů. U Xperie X1 optický joystick posouval celou obrazovku jako při ovládání pomocí displeje, ale u X2 se optickým joystickem posouváte vždy o jednu položku, takže vlastně funguje stejně jako D-pad a rozhodně jsem za jeho přítomnost rád, protože spousta jiných výrobců podobné prvky zcela ignoruje.

-

8 MPx fotoaparát
Fotoaparát Xperie X2 je opatřen čipem o rozlišení 8 MPx. To je jistě velice lákavá informace v marketingu, ale ve fotografii záleží především na kvalitě optiky, a ne na rozlišení snímače. A v optice bohužel Sony Ericsson právě u X2 selhal. U běžných mobilních telefonů bez vlastního operačního systému, zvláště pak u řady CyberShot, se vždy Sony Ericsson chlubil výbornou optikou a fotografie vypadaly téměř jako z běžného fotoaparátu.  U X1 jsem byl s fotografickými výsledky za dobrých světelných podmínek také spokojen, obzvláště vyniká v makrofotografii, kde vykazuje jak výbornou kresbu optiky, tak příjemně malou hloubku ostrosti, takže fotografovaný předmět v makro režimu dobře vynikne oproti pozadí.

- - -

Další fotografie si můžete prohlédnout v naší galeri
.

U X2 jsem očekával ještě lepší výsledky navíc ve velkém rozlišení. Bohužel se ale právě kvůli optice dá řadit fotoaparát X2ky spíše k průměru, o čemž se můžete přesvědčit v přiložených ukázkách. Snímky postrádají vyšší ostrost a podání barev také není úplně ideální.

- - -

Přejdeme k videu. X1 natáčela celkem uspokojivě, ale nechápal jsem, proč byl softwarově pro natáčení videa nastaven audio kodek AMR, který snad dnes nepoužívají ani obyčejné mobily za mnohonásobně menší cenu. Přitom interní mikrofon Xperie umí nahrát zvuk mnohem lépe. Přes program “Poznámky“ nahrává dost kvalitní zvuk ve formátu AAC.

Záznam z Xperie X2

Doufal jsem proto, že tohle doladí v softwaru X2ky, ale bohužel se tak nestalo. Sice s ní lze pořídit video o rozlišení WVGA (480×800 px) při 29fps, kdy samotné video není špatné, ale zvuk se opět ukládá v AMR formátu. Navíc jsem si všiml, že při natáčení delšího videa se zvuk opožďuje cca o 1-3 vteřiny, což se nestávalo ani na X1 a považuji to za celkem velký softwarový bug. V tomto směru mají vývojáři ještě co ladit a doufejme, že se polepší. Od PDA nemůžeme očekávat závratné výsledky interního fotoaparátu, ale už jsme se přesvědčili, že i některé starší stroje fotí lépe a nemusí na to mít 8MPx snímač. Menší plus si zaslouží u Xperie X2 přisvětlovací dioda, která je o něco výkonnější než u předchozího modelu a na focení v interiéru vystačí. Lépe vypracované je i samotné softwarové rozhraní fotoaparátu, přibylo nastavení kompenzace expozice a několik nových režimů + snadné přepínání mezi automatikou a manuálním nastavením. Nepřijdete ani o automatické ostření a možnost vybírat pomocí dotyku místo zaostření (fixní focus).

Problémová GPS navigace
I když telefon disponuje čipovou sadou od Qulacommu, která se objevila v celé řadě komunikátorů, a jejíž součástí je také navigační čip GPS, jsou s navigací u X2 problémy. A nejde přitom ani tak o citlivost nebo pomalou dobu fixace pozice; to je naštěstí v pořádku. Komplikace se ale objevují už při detekci GPS modulu a bez pokročilého nastavení vám s defaultní verzí ROM navigace ve většině programů nebude fungovat. Ptáte se proč? Navigační programy detekují GPS moduly na různých COM portech, nicméně Xperia X2 jej má umístěný na portu  GPD9 Serial, se kterým si TomTom Navigator, iGo, Sygic Mobile Maps, SmartMaps ani výchozí Google Mapy neporadí. Podle diskuzí na internetu detekci na tomto portu zvládá jen navigační software Garmin 5 a pro ostatní je nutné emulovat čip na správné COM porty pomocí programu GPSGate.

- - -

Postup pro zprovoznění GPS ve většině navigačních programů je následující:
1) nejprve si stáhněte a nainstalujte program GPSGate do Xperie X2 (trial verze pro Pocket PC).
2) následně přejděte do nabídky Start/Nastavení/Systém/Externí GPS, kde nastavte GPS COM port na COM2 pro Programy a na záložce Hardware vyberte COM9 a přenosovou rychlost 9600. Na poslední záložce přístup ještě zaškrtněte “Spravovat zařízení GPS automaticky“. V případě potřeby lze zvolit i jiné porty.
3) Nyní spusťte program GPS2Gate v Xperii a vyberte možnost “
Wired or built in/internal GPS“, kdy by měl program automaticky detekovat GPS na nastaveném portu. Pokud se tak nestane, nastavte ručně položky Input: COM2 a baudrate 4800 + Output: COM6.
4) Následně spusťte navigační program, kde byste měli na portu COM6 s rychlostí 9600 konečně detekovat GPS (u TomTomu vyberte typ GPS – Jiná NMEA).

Displej
Xperia X2 se pyšní rezistivním displejem o úhlopříčce 3,2“ a rozlišení 480×800 px (WVGA). Jeho vlastnosti můžete částečně posoudit z videopohledu. Obraz je kvalitní, jasný a kontrastní s věrným podáním barev. Samotná dotyková plocha je o trošku tvrdší oproti X1 a v rozích je citlivost na dotyk nerovnoměrně menší než uprostřed displeje, takže na něj musíte v rozích více zatlačit, což bylo znát dost při použití stylusu. Naopak podsvícení displeje je perfektně rovnoměrné, u X1 bylo ve tmě trochu vidět, že je podsvícení v horních rozích intenzivnější při zobrazení tmavého obrázku, u X2 nic takového není vidět a na obraz je radost pohledět.

TV-Out
K hardwarové výbavě nechybí TV-Out, díky němu připojíte Xperii pomocí přiloženého kabelu k televizi a můžete přehrávat například fotoprezentaci, video, hudbu, nebo hrát hry na velké obrazovce televize.  Po připojení k televizi nezapomeňte v Comm Manageru zapnout režim “Prezentace“, ten vypne GSM funkce, které občas ruší obraz televize. Při testování se to projevilo občasným problikáváním televizní obrazovky, po přechodu na režim Prezentace byl obraz v pořádku.

Operační systém a bonusové programy
Jak jistě víte, Sony Ericsson Xperia X2 se prodává s operačním systémem Windows Mobile 6.5. Testovaná verze od Sunnysoftu mi dorazila s českou ROM ve verzi R1AA097. RadioROM byla ve verzi 6.5.60221. Jak jsem již zmínil v úvodu, lokalizace je napevno integrována v ROM, takže se nic dodatečně nepočešťuje z ExtROM při prvním spuštění a systém je díky tomu o něco rychlejší, protože nemusí do paměti natahovat přeložené externí knihovny.

Videopohled: Systém, aplikace a nabídky

Než mi dorazilo PDA, četl jsem na fóru od jiných uživatelů, kteří už měli možnost novou Xperii vyzkoušet, že je software hodně nedoladěný, pomalý, že se ROM často seká a je třeba každou chvíli dělat softreset. Takže jsem se docela obával toho, co se mi vlastně dostane do rukou. Na konec jsem byl ale celkem mile překvapen, systém běhal celkem svižně, a to i po týdnu běžného denního používání. Po předešlých zkušenostech vím, že některé verze ROM u vybraných komunikátorů jsou svižné většinou pouze v čistém stavu bez doinstalovaných aplikací třetích stran. Z tohoto důvodu jsem Xperii X2 nijak nešetřil. Obnovil jsem do ní veškeré své kontakty, SMS, nastavil automatické stahování mailů každou hodinu, nainstaloval několik svých oblíbených programů, bez kterých bych se neobešel, fotil jsem, nahrával video, poslouchal hudbu, surfoval na internetu, prohlížel si dokumenty, používal MSN, zkratka věci, které by měl systém bez váhání denně zvládat. A nemůžu si stěžovat, protože na problémy se stabilitou jsem nenarazil, i když přiznávám, že reakce a odezva by v některých aplikacích mohla být lepší a snad se tohle výrobci povede odstranit v dalšímu update ROM. Ale vzpomeňme si na první verzi ROM u HTC HD2; ta také obsahovala celou řadu chyb, které výrobce odstraňoval až s dalšími hotfixy a updaty.

- - - -

Co se týče funkčnosti, narazil jsem za týden používání pouze na dva bugy systému, a to:
– občas zlobilo ovládání intenzity podsvícení displeje pomocí světelného senzoru, dvakrát se mi stalo, že bezdůvodně zhasnul displej, přitom na dotek stále reagoval a po softwarovém restartu opět bylo vše v pořádku, takže to není vada displeje, ale nějaká chybka v softwaru. Při manuálním nastavení podsvícení se nic takového nedělo.

– Dialer, neboli grafické rozhraní pro vytáčení telefonního čísla, prohlížení seznamu hovorů a samotné volání, úplně postrádá grafický balíček pro Landscape režim. Když jsem otevřel Dialer stiskem tlačítka pro příjem hovorů a chtěl na QWERRTY klávesnici napsat jméno kontaktu pro rychlé hledání, tak systém jednoduše zůstal v Portrait režimu. A když jsem měl vysunutý displej, čili systém byl předem přepnutý do Landscape a otevřel jsem Dialer, tak se systém otočil do Portrait režimu a zůstal tak otočený i po zavření Dialeru. Což je bug, který nejde přehlédnout, a mám takovou teorii, že o tom Sony Ericsson věděl, ale kvůli časové tísni stejně uvedl telefon na trh.

-
Orientační hodnoty naměřené v programu SPB Benchmark 1.6

Teď se přesuneme k příjemnější části a to k novým funkcím, programům, rozhraní a různým vychytávkám. Vzhledem k rozšíření  několika testovacích kusů Xperie X2 se ještě před její oficiálním uvedením na trh objevily na serveru Xda-developers.com nejen informace o obsahu ROMky z X2, ale rovnou některé její součásti, jako nový Panel manager, Dialer, softwarová klávesnice a další. Tyto úpravy byly k dispozici dokonce i formou neoficiální ROM pro Xperii X1 nebo přímo jako instalační soubory, které se staly v sekci o Xperii X1 poměrně velkým hitem. Proberu tedy několik inovací, které najdete v systému X2ky.

- - -

Panel manager, neboli rozhraní pro výběr a nastavení X-Panelů, které se dá považovat téměř za trademark Xperia řady. Oproti správci panelů z nejnovější oficiální R3A ROM pro Xperii X1 se v Panel manageru z X2ky leccos změnilo.  Jednak se zapracovalo na nové grafice různých tlačítek a ovládacích prvků, zároveň se upravila animace prostředí. Panely jsou v náhledu o poznání “živější“. Pokud po otevření Panel manageru delší dobu nic neděláte, panely začnou vesele poskakovat, aby upoutaly vaší pozornost. Samotné náhledy se aktualizují podle vzhledu při jejich poslední aktivaci.

- - -
Telefonní aplikace

Dříve byl od každého panelu jeden náhled, který byl jako obrázek uložen v Program Files a napevno nastaven v registrech.  U některých panelů v novém Panel manageru se ale náhledy mění. Zároveň s příchodem X2 přibylo poměrně dost nových panelů. Graficky je velmi zajímavě zpracovaný panel TileWave a PixelCity Night/Day a mnozí uživatelé jistě ocení Twitter panel, který je dost praktický a hlavně zdarma, takže snadno nahradí některé placené Twitter klienty jako například Twikini. Přehled všech panelů pro X1 a X2 najdete na SmartWiki. Grafika správce panelů je plynulá, o čemž se také můžete přesvědčit z videa, zapomněl jsem jen udělat záběry z otáčení do landscape a zpět při otevřeném Panel manageru. Na tom starším z X1 byl vidět při otočení mírně trhavý pohyb, na X2 to výrobce vyřešil tak, že odstranil přebytečnou animaci otáčení panelů a po vysunutí displeje se zobrazí rovnou panely složené vedle sebe jako karty. To je dle mého názoru rozumnější a lepší, než to přehánět s efekty, které stroj nestíhá zpracovat a trhaný pohyb pak kazí prvotní dojem uživatelů. Také přibyla možnost nastavení panelů na určitý časový úsek dne.

- - - - -

Playnow je program od Sony Ericssonu, který umožňuje snadné a rychlé prohlížení a stahování nových panelů, vyzvánění, tapet ze stránek Sony Ericssonu.

Sony Ericsson Sync je synchronizační program, který zálohuje vaše data, pokud jste registrovaní na webu Sony Ericssonu. Popravdě jsem tenhle program nezkoušel, protože nejsem registrovaný a navíc jsem spokojený se službou My Phone. Každému ovšem může vyhovovat něco jiného a je jedině dobře, pokud máte na výběr mezi několika alternativami.

Softwarovou klávesnici není třeba dlouze popisovat, více vám řeknou přiložené screenshoty. Není to žádná multifunkční klávesnice se spoustou možností, ale je jednoduchá, přehledná, snadno se ovládá prstem a oceníte ji zejména ve chvílích, kdy nemáte volnou druhou ruku na použití hardwarové klávesnice nebo pokud chcete jen rychle a krátce odepsat. Nabízí všechny potřebné speciální znaky, má i směrové šipky pro orientaci v textu a možnost přepnutí na NumPad nebo SymbolPad.

- -

Task Manager – předpokládal jsem, že hned po zprovoznění X2ky budu muset nainstalovat WkTask nebo jiného správce spuštěných programů, protože se u originálních ROM často stává, že ten výchozí programy neukončuje, ale minimalizuje na pozadí, což po čase vede k zahlcení RAM. Ale v ROM X2ky najdete nový Task manager, který jednak běžící programy po tapnutí na křížek skutečně ukončí a navíc je přístupný i ze základní obrazovky (pravý horní roh), kde vám zobrazí nejen spuštěné programy, ale v druhé záložce i aktuální informace o volné RAM, interní flash paměti, prostoru na paměťové kartě a volného místa pro kontakty a SMS zprávy na SIM kartě (opravdu někdo ještě u Windows Mobile ukládá kontakty a zprávy na SIM? :-) ).

- - -

SlideView  je název pro nové multimediální rozhraní, které se spouští přes vyhrazené tlačítko pod displejem. Na X1 se analogickým tlačítkem otevírá Panel manager, u X2 došlo ke změně. Panely sice nikam nezmizely, ale kromě odkazu na Panel manager najdete v SlideView i přehled SMS a E-mailů s vlastním grafickým prostředím, stejně tak je řešený i kalendář. Dále se nabízejí možnosti spuštění aplikací PlayNow, Sony Ericsson Sync. Panel manager rovněž obsahuje položku Média, která po rozkliknutí zobrazí automaticky aktualizovanou knihovnu obrázků, videí, her a hudby ve vašem zařízení. Konkrétně hudbu pak sám roztřídí do kategorií s možností zobrazení interpretů alb nebo jednotlivých skladeb. Přehrávač, který je do SlideView integrovaný, také mile překvapil, protože na rozdíl od Windows Media Playeru, má defaultně lépe seřízený ekvalizér a poslech hudby byl příjemný jak přes sluchátka, tak přes interní reproduktory. Video přehrávač je stejně jako hudební přehrávač jednoduchý, bez možností pokročilého nastavení, ale nejnutnější funkce má zpřístupněny pomocí velkých tlačítek přímo na displeji. Při spuštění videa se sám otočí na šířku a po několika vteřinách se skryjí ovládací prvky a video pak sledujete přes celou obrazovku.

- -
Xtrakt a Experiment 13 na SE Xperia X2

Když už jsem zmínil otáčení displeje, tak je dobré uvést, že pohybový senzor kvůli přítomnosti hardwarové QWERTY klávesnice neotáčí prostředí systému do landscape režimu a zpět úplně všude, ale pouze ve vybraných programech. Děje se tak například ve SlideView včetně přehrávače hudby, dále můžete samozřejmě akcelerometrem ovládat i hry, které tuto technologii podporují a případně některé programy třetích stran, které byly vyrobeny právě kvůli lepšímu využití G-senzoru (například G-Alarm a jiné…). Když už jsem psal o hrách, speciálně na míru Xperii Sony Ericsson vydal novější verzi známé hry Xtrakt s vylepšenou grafikou a zajímavou logickou hru Experiment 13. Obě hry se dají ovládat jak tlačítky, tak také přes pohybový senzor a mají zároveň velmi pěknou grafiku, která je hardwarově akcelerovaná přes interní GPU ATI Imageon. Škoda, že OpenGL ovladače nelze naplno využito i u jiných her. Grafika Xtraktu a Experiment 13 je opravdový požitek a ačkoliv platforma Pocket PC nebyla původně vyvinuta pro multimédia a zábavu, je to příjemné zpestření pro dlouhé cesty či čekání před ordinací zubaře :-).

Plynulé nastavení podsvícení – Většina Windows Mobile zařízení má nastavení podsvícení rozděleno na několik pevně stanovených bodů, mezi kterými si můžete vybrat, ale například v noci je i nejmenší možné podsvícení příliš silné pro oči. Podsvícení X2 můžete regulovat zcela plynule a lépe tak trefíte intenzitu, která vám vyhovuje (ukázku můžete vidět například ve videu). A pokud nevěříte ručnímu nastavení intenzity, můžete aktivovat světlocitlivý senzor.

Celkové hodnocení
Na Sony Ericsson Xperia X2 jsem se velice těšil, i když mně výrobce neustále kazil chuť postupným oddalováním data uvedení na trh. Nakonec jsem se ale přece jenom dočkal, i když na celkové odladěnosti ROM je znát, že by si telefon ještě alespoň měsíc zasloužil pozdržet, aby se výrobci povedlo doladit některé chyby. Jak jsem ale avizoval v perexu, už v březnu bychom se měli dočkat aktualizace na novou verzi ROM, která snad opraví zmíněné nedostatky a případně vylepší přístup k GPS čipu, který je nyní také celkem zdlouhavý a otravný. Na květen je potom naplánována aktualizace na Windows Mobile 6.5.3 (informovali jsme zde), takže se dočkáme nového uspořádání ovládacích prvků (zúžení horní lišty a přesunutí tlačítek do spodního řádku, nové pivoty a další grafické úpravy). Pochvalu si Sony Ericsson jistě zaslouží za celkové velmi precizní zpracování přístroje a hardwarové klávesnice, na které se mi psalo velmi dobře a oproti X1 je zde znát velký pokrok kupředu.

Aktuální ceny komunikátoru Sony Ericsson Xperia X2 naleznete na serveru Heureka.cz

Do karet X2 hraje také cena, která se v době psaní recenze (únor 2010) pohybovala okolo 12 500,- Kč včetně DPH. Pokud přemýšlíte o koupi, doporučuji si X2 v obchodě před nákupem raději vyzkoušet. Někomu drobné chybky vadit nebudou a někoho naopak odradí. Případně můžete počkat do března na nový firmware, který snad zařízení doladí do 100% stavu. Celkově ale není Xperia X2 vůbec špatné zařízení, i když je nutné počítat s trochou prostoru pro kompromisy.

Autor článku
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.