TOPlist

Sony Ericsson oficiálně představil novou Xperii X2 s Windows Mobile 6.5 (preview)

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

V posledních dnech je okolo Windows Mobile opravdu rušno a jednotliví výrobci začínají představovat nová zařízení nejen pro předvánoční trh. Vše rozhýbalo oficiální stanovení termínu pro uvedení nových Windows Mobile 6.5, které se na trh dostanou už 6. října společně se službami My Phone a MarketPlace. Sony Ericsson toho využil k představení nového modelu Xperia X2, který se bude snažit napravit trochu pošramocenou reputaci starší X1. Základní technická specifikace již byla zveřejněna, bohužel v ní zatím chybí informace o použitém procesoru a velikosti operační paměti RAM, která by ale měla mít minimálně 256 MB.

Ač se původně očekával 1 GHz Snapdragon, výrobce nakonec použil stejný procesor jako u modelu X1, tedy 528 MHz Qualcomm MSM 7200.Rezistivní displej o úhlopříčce 3,2 palce nabídne WVGA rozlišení 480×800 px a zobrazí standardních 65 536 barev. Vnitřní paměť nabídne 110 MB pro vaše data. Prostor dále můžete navýšit přes paměťové karty microSDHC. Telefon nabídne kromě čtyřpásmového GSM modulu (GPRS/EDGE) také UMTS/HSDPA, kde bude možné data stahovat teoretickou rychlostí až 7,2 Mbps. Chybět nesmí ani bezdrátové moduly Wi-Fi 802.11 b/g a Bluetooth ve verzi 2.0 s podporou AD2P a EDR.

- - -

Velkým lákadlem bude fotoaparát s rozlišením 8.1 MPx a LED bleskem. K dispozici bude stabilizátor obrazu, automatický i fixní fokus, záznam videa ve VGA rozlišení při 30 FPS či 16 násobný digitální zoom. Při cestování přijde vhod 20 kanálový GPS modul s funkcí A-GPS. Pro připojení sluchátek nebude chybět 3,5 mm výstup, dobíjení a synchronizaci bude zajišťovat miniUSB konektor. Paměťovou kartu budete rovněž moci k počítači připojit jako Flash disk. Další zajímavostí bude signalizační linka ve spodní části přístroje, která bude různými barvami signalizovat například zmeškané hovory, nové e-maily nebo upomínky. Xperia X2 rovněž nabídne dva stereo reproduktory a speciální Sony Ericsson media player pro přehrávání hudby. Třešničkou na dortu je TV-Out; dobrá zpráva je, že propojovací kabel bude součástí základního balení, ve kterém nebude chybět ani 4 GB microSDHC karta od SanDisku. S automatickou rotací obrazu pomůže přítomný pohybový senzor, který využijete i ve hře Giochi 3D.

- -

Xperia X2 nabídne zcela nové panely (X-Panels), které se pochlubí atraktivní grafikou a velkým množstvím nových funkcí. Zajímavě vypadá například 3D panel, který si můžete prohlédnout na přiloženém videu. Výrobce si zaslouží velkou pochvalu za optimalizaci a já si kladu otázku, proč něco takového nešlo už dříve? K dispozici bude celkem 14 panelů a později Sony Ericsson nabídne ještě dalších 16 ke stažení. V nastavení si rovněž budete moci navolit, v kterou hodinu se mají panely na hlavní obrazovce automaticky přepínat. Na ráno si tak třeba nastavíte Facebook panel, na dopoledne základní Windows Mobile obrazovku, odpoledne budete vládnout Mobile Shell panelem a večer opět jiným. V systému bude dále dostupný YouTube klient, Google Maps či JAVA.

- -

- -

Hardwarová klávesnice nabídne celkem 4 řady kláves, numerické znaky bude možné zadávat přes funkční tlačítko pro vyvolání sekundárních symbolů. Rozhodně potěší velký mezerník a další systémová tlačítka, která podstatně ulehčí orientaci v operačním systému. Pod displejem se pravděpodobně nachází optický joystick (tuto informaci zatím nemám ověřenou, možná jde o klasický D-pad), kterému sekundují další čtyři klávesy. Jsem rád, že se Sony Ericsson vydal vlastní cestou a joystick/D-pad nepřestal ignorovat, jako to dělá například HTC.

- - -

Když se na internetu objevily první fotografie a informace o X2, nevzbuzovala ve mě až tolik nadšení. Po oficiálním představení ale začínám nabývat dojmu, že tohle se Sony Ericssonu povedlo a pokud se nestane nic nečekaného, mohla by být Xperia X2 velmi silným hráčem na trhu. A kdy že se vůbec dočkáme? Tisková zpráva hovoří o dostupnosti na začátku čtvrtého kvartálu tohoto roku, což je za několik týdnů. K dispozici bude buď tmavá verze Elegant Black nebo světlá Modern Silver.

Hardwarové parametry
Operační systém: Windows Mobile 6.5
Displej: dotykový TFT, 3,2″, WVGA rozlišení (480×800 px), 65 536 barev
Procesor: Qualcomm MSM 7200, 528 MHz, 3D hardwarová akcelerace OpenGL ES 1.0
Paměť: 512 MB ROM, 256 MB RAM, microSDHC karty
GPS: ano, 20 kanálů, Qualcomm, podpora AGPS
Komunikace: Bluetooth 2.0 s EDR a A2DP, Wi-Fi 802.11b/g, microUSB/USB 2.0
Telefon: čtyřpásmové GSM (GPRS, EDGE), UMTS/HSDPA (až 7,2 Mbps)
Baterie: Li-Pol, 1500 mAh
Doba hovoru: 10 hodin v GSM, 6 hodin v UMTS
Pohotovostní režim: 500 hodin v GSM, 640 hodin v UMTS
Rozměry: 110 x 54 x 16 mm
Hmotnost: 155 gramů včetně baterie
Další informace: X-panely, hardwarová klávesnice, pohybový senzor, 3,5 mm výstup na sluchátka, signalizační LED diody

Xperia X2 na živých fotografiích
- - -

- - -

- - -

Zdroje: SE-first.com, WMPowerUser.com

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku