Domů » Bleskovky » Solarbike: Speciální kolo, které slunce žene ďábelskou rychlostí

Solarbike: Speciální kolo, které slunce žene ďábelskou rychlostí

Elektrokola po našich stezkách již nějakou chvíli jezdí. Umožňují především starším cyklistům a lidem se sníženou schopností pohybu překonat větší vzdálenosti s menší námahou.

Vynálezce Jesper Frausig z Dánska nyní přichází s alternativou, u které však není potřeba měnit baterie, ani ji připojovat do zásuvky, jako je tomu u elektrokol. Jeho dopravní prostředek zvaný Solarbike má totiž kola vyplněná solárními panely, které jej pohánějí během jízdy, a pokud kolo stojí, nabíjejí baterii připevněnou k rámu kola.

 

Rychlost si může cyklista přizpůsobit, podle Frausiga je standardem 25 km/h, což je relativně vysoká rychlost na kochání, avšak na dojíždění do práce se zdá být ideální. Kolo však dokáže uhánět rychlostí až 50 km/h. Na plně nabitou baterii zvládne ujet až 70 kilometrů, což je velmi slušná vzdálenost. Samotné solární panely jsou schopny dodávat energii na ujetí 2-25 kilometrů za den, záleží, jak intenzivně na ně dopadá sluneční záření.

Jako největší výhody svého vynálezu vidí Jesper především v penězích, které majitel ušetří za benzín, spolu s tím nulové znečištění oxidem uhličitým, žádné omezení dopravními zácpami a vzhledem k minimální námaze se cyklista ani nezapotí.

Naopak, pokud baterie nebude plně nabitá a nebude slunečný den, dojezdová vzdálenost se zkrátí. Otázkou také je, jak hrubé zacházení výplň kol snese, zda přežije například jízdu lesem. Zatím se však jedná pouze o prototyp, je tedy možné, že u finálního produktu se obavy ukáží jako liché. O ceně ani dostupnosti prozatím nejsou žádné informace.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

7 komentářů

 1. Ludek (neregistrovaný)

  …. a potom foukl vítr a milý vynálezce byl unešen.

 2. aco45 (neregistrovaný)

  Kdyby t přidali ještě i dynamo, tak by se efektivita ještě zvýšila…

 3. zkill (neregistrovaný)

  Další z totálních nesmyslů stejně jako jsou „Solar Roadways“. Copak žádný z těchto skvělých vynálezců nemá kalkulačku, aby si spočítal že něco takového není reálné? Spíš ale jde pouze o tahání peněz z „důvěřivců“.

 4. jaja01 (neregistrovaný)

  Ať už to nabíjení funguje nebo ne, jezdit s plnými koly se už od slabého větru prostě nedá :-)

 5. David Beneš

  Jsem zvědav, kdy se tyhle technologie promítnou i do klasických elektrokol. Já jsem si ho zrovna nedávno kupoval, protože v létě jezdíme se ženou často na túry a moje fyzička na kopce často nestačí. Výběr nebyl snadný, ale hodně mi pomohlo, že jsem se prvně podíval na test elektrokol – [odkaz] – abych věděl, na co se při výběru vlastně dívat.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).