Domů » Bleskovky » Solarbike: Speciální kolo, které slunce žene ďábelskou rychlostí

Solarbike: Speciální kolo, které slunce žene ďábelskou rychlostí

Elektrokola po našich stezkách již nějakou chvíli jezdí. Umožňují především starším cyklistům a lidem se sníženou schopností pohybu překonat větší vzdálenosti s menší námahou.

Vynálezce Jesper Frausig z Dánska nyní přichází s alternativou, u které však není potřeba měnit baterie, ani ji připojovat do zásuvky, jako je tomu u elektrokol. Jeho dopravní prostředek zvaný Solarbike má totiž kola vyplněná solárními panely, které jej pohánějí během jízdy, a pokud kolo stojí, nabíjejí baterii připevněnou k rámu kola.

 

Rychlost si může cyklista přizpůsobit, podle Frausiga je standardem 25 km/h, což je relativně vysoká rychlost na kochání, avšak na dojíždění do práce se zdá být ideální. Kolo však dokáže uhánět rychlostí až 50 km/h. Na plně nabitou baterii zvládne ujet až 70 kilometrů, což je velmi slušná vzdálenost. Samotné solární panely jsou schopny dodávat energii na ujetí 2-25 kilometrů za den, záleží, jak intenzivně na ně dopadá sluneční záření.

Jako největší výhody svého vynálezu vidí Jesper především v penězích, které majitel ušetří za benzín, spolu s tím nulové znečištění oxidem uhličitým, žádné omezení dopravními zácpami a vzhledem k minimální námaze se cyklista ani nezapotí.

Naopak, pokud baterie nebude plně nabitá a nebude slunečný den, dojezdová vzdálenost se zkrátí. Otázkou také je, jak hrubé zacházení výplň kol snese, zda přežije například jízdu lesem. Zatím se však jedná pouze o prototyp, je tedy možné, že u finálního produktu se obavy ukáží jako liché. O ceně ani dostupnosti prozatím nejsou žádné informace.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments