Domů » Bleskovky » Sňatek z rozumu se vyplácí. Apple má na serverech Googlu uloženo 8 exabajtů dat

Sňatek z rozumu se vyplácí. Apple má na serverech Googlu uloženo 8 exabajtů dat

Budoucnost je v cloudových službách, čehož si jsou vědomi všichni velcí hráči na trhu. V posledních letech začal kouzlo tohoto odvětví objevovat také Apple, který svým uživatelům nabízí čím dál více služeb, jež závisejí na dobré cloudové infrastruktuře. Ačkoliv Apple nějaká datacentra vlastní, pro pokrytí svých potřeb se musí obracet na konkurenci.

icloud
iCloud neustále roste, bez pomoci Googlu by se ale neobešel

Azyl svých datových center poskytuje Applu Google, u kterého má gigant z Cupertina uloženo těžko představitelných 8 exabajtů dat. S takovou porcí uživatelských dat pochopitelně vzrostla i cena, kterou musí Apple svému rivalovi platit. Částka byla stanovena na 300 milionů dolarů (cca 6,27 miliardy korun).

icloud
Uživatelé svěřili Applu 8 exabajtů dat, která jsou uložena na serverech Googlu

Dá se předpokládat, že podíl dat na serverech Googlu se bude zvyšovat, neboť meziroční nárůst uložených dat Applu činí celých 50 procent. O bezpečí uložených dat není potřeba mít zvláštní obavy, neboť všechna jsou šifrována a klíče k nim drží Apple. Situace se tak výrazně neliší od toho, kdyby citlivé údaje byly uloženy přímo na serverech Applu.

Pro Google se jedná o suverénně největšího zákazníka. Druhou firmou v pořadí je ByteDance, jež stojí za globálně populární aplikací TikTok. Ta nicméně ukládá u Googlu „pouhých“ 500 petabajtů uživatelských dat, tedy 16x méně.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).