Domů » Bleskovky » Snapdragon 1000: speciální čipset má pohánět nejen počítače, ale i Hololens 2

Snapdragon 1000: speciální čipset má pohánět nejen počítače, ale i Hololens 2

Qualcomm před třemi týdny představil čipset Snapdragon 850, který je určen speciálně do počítačů s Windows 10. Jedná se však o mírně přetaktovaný mobilní Snapdragon 845, skutečně exkluzivní počítačový ARMový procesor dorazí až později.

Qualcomm představil Snapdragon 850. Je určen výhradně do počítačů

Slušný výkon, malé rozměry

Jmenovat se má Snapdragon 1000 (SDM1000) a má být úplně od podlahy navržen pro počítače. Podle zjištění serveru Winfuture.de bude výkon tohoto čipsetu srovnatelný s procesory Intel Core řad Y a U, a bude mít TDP přibližně 12 Wattů; v některých situacích by dokonce mohl vyžadovat aktivní chlazení. Čip má mít větší rozměry než v případě mobilních Snapdragonů, avšak menší než u procesorů od Intelu; jeho velikost má být zhruba 20 × 15 mm.

Qualcomm údajně testuje Snapdragon 1000 na vlastním referenčním hardwaru, testovací zařízení je osazeno 16 GB RAM a UFS 2.1 pamětí s kapacitou 256GB. Zařízení je také vybaveno gigabitovou Wi-Fi a zbrusu novým čipem pro správu napájení. Zajímavé je, že čip v zařízení údajně není napevno napájen k základní desce, ale je osazen do speciální patice. U chystaných zařízení tomu však může být jinak.

Microsoft má se Snapdragonem 1000 velké plány

Na LinkedIn profilu jednoho ze zaměstnanců Microsoftu se objevil zajímavý popis práce, který naznačuje, že redmondští mají se Snapdragony obrovské plány. Kromě Always connected PC bude Snapdragon 1000 (popř. další ARMové procesory) pohánět i kapesní počítače rodiny Andromeda, náhlavní soupravu Hololens a další zařízení pro konzumaci virtuální a rozšířené reality.

Je načase, aby se Intel začal bát o svoji dosud neochvějnou pozici?

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

2 komentářů

  1. Intel se obavat nemusi. Snapdragon bude jen v urcitem odvetvi. Intel bude porad ve vetsine.

    • možno nie, AMD sa konečne zobudilo a začína valcovať. Ale to je dobre. Lebo intel už par rokov len spí, teraz sa konečne bude trochu snažiť

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).