Domů » Články » Smršť žhavých novinek ve Windows 10 pro počítače i telefony! Na jaká vylepšení se můžeme těšit?

Smršť žhavých novinek ve Windows 10 pro počítače i telefony! Na jaká vylepšení se můžeme těšit?

S novinkami o Windows 10 se v posledních dnech roztrhl pytel a stále přicházejí nové a nové. Přinášíme vám jejich souhrn jak mobilní telefony, tak pro počítače a tablety.

 

Novinky ve Windows 10 pro telefony

Ke včera zveřejněným hardwarovým požadavkům se k nám dostává aktualizovaný seznam nativně podporovaných senzorů, do nějž se nově dostávají barometr, proximity senzor na větší vzdálenosti, senzory pro měření teploty, vlhkosti, hladiny oxidu uhličitého, UV záření, srdečního tepu a dalších veličin. Telefony a nositelná elektronika se systémem od Microsoftu tak budou opět konkurenceschopnější. (zdroj)

  

Windows 10 pro mobilní telefony se dočkají nativní podpory nového USB typu C a dokáží využít většiny jeho funkcí. Nový port bude možné využít například pro připojování podporovaných periferií, mezi něž budou patřit například klávesnice, myši, gamepady, flashdisky či audio příslušenství. Instalace ovladačů periferií třetích stran nebude umožněna. (zdroj)

  

Novým portem bude také možné připojit externí displej, stejně tak bude možné využívat rychlého nabíjení zařízení. Jsme rádi, že Microsoft s novým konektorem počítá, možná se jej dočkáme již v příští vlajkové lodi, která dorazí v létě společně s Windows 10.

   

Přijít mají i dokovací stanice, k nimž se budou telefony, tablety či notebooky s Windows 10 připojovat bezdrátově nebo právě za pomoci USB typu C. Dokovací stanice mohou obsahovat USB porty pro připojení periferií, HDMI nebo DisplayPort pro připojení externích monitorů nebo ethernetový port pro připojení k internetu. Mohou být rovněž vybaveny bezdrátovou konektivitu a také mohou být schopné připojené zařízení nabíjet. (zdroj)

  

Mobilních Windows 10 se týká i následující novinka, nazývaná Microsoftem Project MilkyWay. Ta má zajistit budoucí OTA aktualizace telefonů s Windows 10 do 4 až 6 týdnů od vydání nové verze systému. Microsoft plánuje i po vydání Windows 10 pokračovat v programu Insider a poskytovat testerům chystané verze operačního systému předčasně, aby mohl pružně reagovat na jejich zpětnou vazbu. (zdroj)

 

Novinky ve Windows 10 pro počítače a tablety

A nyní se přesuňme k Windows 10 pro počítače. Začněme u notebooků, které se dočkají plejády nových multidotykových gest pro touchpad. Využít bude možné až čtyř prstů, přičemž kromě standardních úkonů bude možné gestem ovládat multitasking, vyvolávat hlasovou asistenku Cortanu nebo rychle otevírat centrum akcí. (zdroj)

 

  

S neoficiálními úniky sestavení technického preview Windows 10 se v posledních rozhořela aféra Icongate. Build s číslovkou 10036 totiž obsahuje sadu nových ikon, jejichž vzhled je velmi kontroverzní, ostatně posuďte sami. (zdroj)

  

Insideři se okamžitě vzbouřili a zaslali Microsoftu zpětnou vazbu, na základě které zřejmě vznikla zcela nová sada ikon. Je však možné, že původní set ikon byl vytvořen jen proto, aby bil do očí a aby Microsoft nezapomněl některé ikony aktualizovat; vzhled se tak může ještě do letního vydání systému měnit. (zdroj)

  

V současném sestavení technického preview Windows 10 se aktuálně nachází nová nabídka nastavení po boku klasických ovládacích panelů. Ty však mají podle hlavního manažera operačních systému Microsoftu Gabriela Aula zcela zmizet a veškeré jejich možnosti převezme moderní nabídka nastavení. (zdroj)

Již víme, že na Windows 10 bude možné povýšit systémy Windows 7 a 8.1 (včetně nelegálních kopií), nespokojení uživatelé se však podle následujícího screenshotu budou moci vrátit se na předchozí verzi systému, aniž by byly dotčeny jejich dokumenty, fotografie a další osobní data. (zdroj

  

Novinek kolem Windows 10 určitě bude s blížícím se létem přibývat. Další smršť nových informací očekáváme s vydáním nových sestavení technických preview Windows 10 pro počítače a telefony a také na dubnové vývojářské konferenci Microsoft Build.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

21 komentářů

 1. Velda (neregistrovaný)

  Co má SW společného s tvarem HW konektoru? USB-C? Jakou podporu pro to proboha mohli přidat a když koukám na ty slajdy, tak nepřimysleli jste si to spíš…?

  • Tak USB-C umí dost věcí, napájení, obraz, USB Host, atd. Na to se musí samozřejmě navázat SW podpora:)

  • Přesně, jak píše UNI. USB-C není jenom o tvaru konektoru. Chtělo by si to něco málo o tom přečíst:-)

  • Velda (neregistrovaný)

   Napájení a USB-host pochopitelně USB-C umí, protože je to jenom jiný tvar microusb-ab konektoru a jako taková je to věc USB. Obraz pak s USB nesouvisí vůbec, to je zase MHL.

  • Velda (neregistrovaný): Přesvědčil jsi mě, MS je blbec, dělá zbytečnosti kolem rozlišení, konektivity a já nevím kde všude. Doufám, že nepoučuješ jen nás zde, ale především ty, kteří mohou být tebou navedeni na správnou cestu a ovlivnit podobu Windows. Já to nejsem.

 2. Gesta-pane bože díky za ty dary, KONEČNĚ!!!

  • lerion (neregistrovaný)

   Gesta jsou na Windows už dávno…

  • lerion (neregistrovaný): Nechceš mi tvrdit, že PR MS nám jen předkládá dávno existující vlastnosti, prostě takový fake novinky, že ne:)

  • lerion (neregistrovaný)

   Nepíšu, že ta gesta co přidávají už jsou. Píšu, že gesta jako taková ve Windows jsou.

  • lerion (neregistrovaný): Tys toho mnoho v ruce asi nedržel že?:)

  • Ty gesta se mi líbí. Podle návrhu se mi zamlouvají víc než ty na iPadu.

  • to uni: Vždyť to je pravda, ta základní gesta na pravý klik, posun, zoom apod. už ve Win 8.1 fungují.

  • gesta ako zoom, charmbar, „undo, redo“, tam su. Skor by som chcel gestá pre tablety, lebo win 10 na tablete je niečo strašne v porovnani s win 8.1

  • Uni se vzbudil z pravěku :-) Poučení pro ostatní: nejdřív se dovzdělat, pak křičet soudy :-)

  • Uni zamrznul u Apple a tak mu jiz delší dobu unika co uz davno konkurence má.

 3. shd (neregistrovaný)

  tak update na novsiu verziu do 4-6 tyzdnov :D a co chudaci co si kupili vcera mobil s androidom 4.4 a 5.0 nikdy nedostanu? :D

  inak to usb-c vyzera slusne clovek nikdy nevie kedy sa mu to hodi.

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   TSLANY: prosim smazat, jednoznacny pokus o flame. Tak se ukaz, frajere.

   SHD: kazdym svym prispevkem potvrzujes, ze mistni debilek.

  • Mr. Arakin (neregistrovaný): No pokial uz nemazu tvoje prispevky, tak ostatny sa toho bat nemusia…

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   JARPO, ted napisu pripsevek, ktery urcite smazou, abych ti udelal radost. Ale pokud nevidis rozdil, jsi naprosty idiot.

 4. zkill (neregistrovaný)

  Měřit vlhkost (%RH) a okolní teplotu prostředí v telefonu je totální kravina. Stačí když procesor trochu zatopí a bude to dávat zcestné výsledky. Podobně je to s měřením koncentrace CO2. Tam sice závislost na teplotě není tak velká, ale i tak nejběžnější metoda měření NDIR má velkou spotřebu.

  Nevím proč v MS vymýšlejí takové nesmyslné API. Na druhou stranu tím asi nikoho neurazí. Stejně to rozumní výrobci implementovat nebudou. Snad jedině Samsung, který dal do Galaxy S4 vlhkostí senzor od Sensirionu. S přesností +/-4%RH je to spíš věštidlo něž senzor.

 5. Ty ikony jsou OSTUDA!!! Dalsi dukaz toho, co rikam porad… MS ma NESCHOPNE grafiky…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).