Domů » Bleskovky » Smartphony značky BLU mohou být hrozbou. Zneužívají data uživatelů

Smartphony značky BLU mohou být hrozbou. Zneužívají data uživatelů

Levná zařízení, pocházející od méně známých výrobců, mohou někdy znamenat obrovské bezpečnostní riziko. O tom se nedávno přesvědčili i uživatelé vybraných modelů smartphonů od společnosti BLU, které tajně odesílaly data svých uživatelů třetí straně. O vše se přitom starala nenápadně se tvářící aplikace.

O odhalení se zasloužila společnost Kryptowire. Dle jejího průzkumu takto postižené telefony odesílaly data serverům umístěným v Číně každých 72 hodin. Důvod sběru dat je zatím neznámý. Jak zmiňuje vývojář aplikace – společnost Shanghai Adups Technology Company, účelem bylo monitorování uživatelů. Braní se ovšem tvrzeními, že nebylo plánováno takto „postižené“ telefony distribuovat ve Spojených státech amerických.

blu_smartphone

Podle prvních odhadů bylo tímto způsobem zasaženo na 120 000 smartphonů, ve kterých byla aplikace nainstalována. Ta pak od svých uživatelů sbírala textové zprávy, výpisy hovorů a kontakty v adresáři. Postiženými jsou především modely R1 HD, Energy X Plus 2, Studio Touch, Advance 4.0 L2, Neo XL a Energy Diamond. Podle společnosti BLU je nyní opět vše v pořádku a k dalšímu sběru již nedochází. Není však pochyb o tom, že tento incident významně poškodí pověst společnosti.

Lukáš Čambala

Student ekonomické fakulty žijící převážně v Brně. Milovník filmů, kvalitních soundtracků, ICT a značky Apple.

8 komentářů

 1. Moc by mě překvapilo, kdyby tohle nedělaly všechny čínské telefony. Je to totiž ohromná příležitost pro Čínu a její sběr informací. Rozhodit do světa stovky milionů levných telefonů a jen si analyzovat petabajty dat. To oni chtějí.

  • Keby tam dali bezpečný android nemuselo sa to stať

  • Rozhodne. Hlavne Cinu zajimaji data od uzivatelu, kupujicich ty nejlevnejsi, nezname znacky, to je uplny poklad.

   • Ono je jedno jestli mobil stál 1000kč nebo 30k stejně tě špehuje každý je to přeci normální i to co zde píšeme ví každý ne jen lidi zde ze smartmania. Ale všichni :D.

   • Kikino, ano, je to úplný poklad, protože ne každý telefon z číny je levný, zastupují už všechny cenové kategorie a ne každý chuďas si kupuje levný telefon a ne každý movitý si kupuje drahý telefon. O trhu s čínskými telefony toho moc nevíš, tak si raději nastuduj jejich portfolio.

    Druhá věc: Takový ohromný počet čínských telefonů, které by třeba mohly být Čínou ovládané, dává i dost překvapivé možnosti jako třeba botnet atd. A víme, jak je na tom čile Čína s hackery, že jo…

    Nejsem konspirátor, ale jsou to komouši a já nejsem naivka.

 2. Ono je jedno, jestli hruska z ciny, bo jablko z usa….

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).