Smartphony značky BLU mohou být hrozbou. Zneužívají data uživatelů

Levná zařízení, pocházející od méně známých výrobců, mohou někdy znamenat obrovské bezpečnostní riziko. O tom se nedávno přesvědčili i uživatelé vybraných modelů smartphonů od společnosti BLU, které tajně odesílaly data svých uživatelů třetí straně. O vše se přitom starala nenápadně se tvářící aplikace.

O odhalení se zasloužila společnost Kryptowire. Dle jejího průzkumu takto postižené telefony odesílaly data serverům umístěným v Číně každých 72 hodin. Důvod sběru dat je zatím neznámý. Jak zmiňuje vývojář aplikace – společnost Shanghai Adups Technology Company, účelem bylo monitorování uživatelů. Braní se ovšem tvrzeními, že nebylo plánováno takto „postižené“ telefony distribuovat ve Spojených státech amerických.

blu_smartphone

Podle prvních odhadů bylo tímto způsobem zasaženo na 120 000 smartphonů, ve kterých byla aplikace nainstalována. Ta pak od svých uživatelů sbírala textové zprávy, výpisy hovorů a kontakty v adresáři. Postiženými jsou především modely R1 HD, Energy X Plus 2, Studio Touch, Advance 4.0 L2, Neo XL a Energy Diamond. Podle společnosti BLU je nyní opět vše v pořádku a k dalšímu sběru již nedochází. Není však pochyb o tom, že tento incident významně poškodí pověst společnosti.

Lukáš Čambala

Student ekonomické fakulty žijící převážně v Brně. Milovník filmů, kvalitních soundtracků, ICT a značky Apple.

8 komentářů

 1. Lister0 (neregistrovaný)

  Moc by mě překvapilo, kdyby tohle nedělaly všechny čínské telefony. Je to totiž ohromná příležitost pro Čínu a její sběr informací. Rozhodit do světa stovky milionů levných telefonů a jen si analyzovat petabajty dat. To oni chtějí.

  • imperator

   Keby tam dali bezpečný android nemuselo sa to stať

  • Kikina (neregistrovaný)

   Rozhodne. Hlavne Cinu zajimaji data od uzivatelu, kupujicich ty nejlevnejsi, nezname znacky, to je uplny poklad.

   • Martin (neregistrovaný)

    Ono je jedno jestli mobil stál 1000kč nebo 30k stejně tě špehuje každý je to přeci normální i to co zde píšeme ví každý ne jen lidi zde ze smartmania. Ale všichni :D.

   • Lister0 (neregistrovaný)

    Kikino, ano, je to úplný poklad, protože ne každý telefon z číny je levný, zastupují už všechny cenové kategorie a ne každý chuďas si kupuje levný telefon a ne každý movitý si kupuje drahý telefon. O trhu s čínskými telefony toho moc nevíš, tak si raději nastuduj jejich portfolio.

    Druhá věc: Takový ohromný počet čínských telefonů, které by třeba mohly být Čínou ovládané, dává i dost překvapivé možnosti jako třeba botnet atd. A víme, jak je na tom čile Čína s hackery, že jo…

    Nejsem konspirátor, ale jsou to komouši a já nejsem naivka.

 2. Ali (neregistrovaný)

  Ono je jedno, jestli hruska z ciny, bo jablko z usa….

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *
Sahifa tracking pixel