Smartphony Nokia opouští po 15 letech globální tvář. Prosazoval Symbian, Windows i Android

Juho Sarvikas

Společnost HMD Global opouští její produktový ředitel a viceprezident pro podnikání v Severní Americe Juho Sarvikas. Jeho obličej se vybaví asi každému, kdo v posledních letech viděl představení některého z nových smartphonů Nokia, jeho minulost je však s legendární finskou značkou spjata mnohem více.

Odchod po 15 letech

Juho Sarvikas byl jednou z hlavních součástí značky Nokia patnáct let. Jako produktový manažer stál za Nokií E61 a pomáhal rozšiřovat povědomí o platformě Symbian v Severní Americe. Poté v USA vedl i nástup telefonů Nokia Lumia, se kterými nakonec přešel k Microsoftu. Po uzavření mobilní divize se však k Nokii vrátil, a to skrze nově vzniklou firmu HMD Global, ve které působil jako produktový manažer.

Juho Sarvikas se s HMD Global rozloučí na konci dubna, zatím tak není jisté, zda ještě na trh uvede nové modely pro počátek letošního roku, které budou představeny už příští týden 8. dubna. Bohužel ani v tento den se nedočkáme toužebně očekávaného vlajkového modelu, namísto něj HMD uvede tři nové Nokie z nižších cenových pater – G10, X10 a X20. První jmenovanou bude pohánět čipset Helio P22 a bude se prodávat za 140 EUR (asi 3 700 korun). X10 a X20 mají dostat výkonnější čipset Qualcomm Snapdragon 480.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku