Domů » Bleskovky » Smartphony Nokia opouští po 15 letech globální tvář. Prosazoval Symbian, Windows i Android

Smartphony Nokia opouští po 15 letech globální tvář. Prosazoval Symbian, Windows i Android

Společnost HMD Global opouští její produktový ředitel a viceprezident pro podnikání v Severní Americe Juho Sarvikas. Jeho obličej se vybaví asi každému, kdo v posledních letech viděl představení některého z nových smartphonů Nokia, jeho minulost je však s legendární finskou značkou spjata mnohem více.

Juho Sarvikas

Odchod po 15 letech

Juho Sarvikas byl jednou z hlavních součástí značky Nokia patnáct let. Jako produktový manažer stál za Nokií E61 a pomáhal rozšiřovat povědomí o platformě Symbian v Severní Americe. Poté v USA vedl i nástup telefonů Nokia Lumia, se kterými nakonec přešel k Microsoftu. Po uzavření mobilní divize se však k Nokii vrátil, a to skrze nově vzniklou firmu HMD Global, ve které působil jako produktový manažer.

Juho Sarvikas se s HMD Global rozloučí na konci dubna, zatím tak není jisté, zda ještě na trh uvede nové modely pro počátek letošního roku, které budou představeny už příští týden 8. dubna. Bohužel ani v tento den se nedočkáme toužebně očekávaného vlajkového modelu, namísto něj HMD uvede tři nové Nokie z nižších cenových pater – G10, X10 a X20. První jmenovanou bude pohánět čipset Helio P22 a bude se prodávat za 140 EUR (asi 3 700 korun). X10 a X20 mají dostat výkonnější čipset Qualcomm Snapdragon 480.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

4 komentářů

  1. bye bye! :) sice ho neznám a vlasatně je mi to úplně jedno.

  2. Jsem ty Nokie asi nesledoval moc pečlivě, když vůbec nemám ponětí, kdo to je 😀 Jinak Nokia je pro mě symbolem takové té klasické korporátní arogance typu „my jsme Nokia, nás budou vždycky lidi kupovat, my nepotřebujeme něco dělat“… no a jak krásně na to tehdy dojeli… a pak HTC dle úplně stejného scénáře… každopádně po tom restartu Nokie jsem čekal, že když se jim to rozjede (což se stalo), tak to budou udržovat, ale neděje se to…

    • Konkurencia je velka, stare tvare pomaly koncia, LG, HTC, Sony … Uvidi sa, co spravi Nokia teda vlastne HMD, ako keby sa stale hladali, lacne fony predavaju, lebo na tu znacku si pamataju prave ti, co mali tlacitkove fony od Nokie. Vlajkove lode im nejako nejdu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).