Každý z vás se jistě rád poslechne cestou do zaměstnání nebo do školy své oblíbené interprety, ať už ze zvyku nebo třeba pro lepší náladu. Dříve jste museli po kapsách vláčet velké discmany, poté přišla novinka ve formě discmanů s podporou mp3, pak následovala miniaturizace přehrávačů a také portování na mobilní telefony. Dnes už jsou mobilní telefony s mp3 přehrávačem k dostání za velmi rozumnou cenu a tak nic nebrání tomu, aby se mohli rozšířit pro širokou veřejnost.
Dnes je již naprostým standardem mobilní telefon, který podporuje mp3 vyzvánění a něco málo z volné paměti dokáže pro samostatné MP3 ukrojit. Pak jsou zde ale smartphone telefony, které mají svůj operační systém a také například podporu paměťových karet. Pokud neumí mp3 přehrávat standardně od výrobce, není problém do nich přehrávač doinstalovat.
Telefony s OS Windows Mobile jsou pro tyto účely jako dělané. Standardní přehrávač Windows Media player si s mp3 soubory poradí, ovšem nabídne vám minimum funkční k vylepšení poslechu. Media Player nemá ani vlastní ekvalizér. Pokud budete MP3 poslouchat jen občas, pak vám bude možná standardní přehrávač vyhovovat, ale hudební fanšmejkři by se raději měli poohlédnou po nějakém jiném přehrávači. Pro Windows Mobile existuje již několik kvalitních přehrávačů, ovšem mezi absolutní špičku patří program Pocket Music (recenze). S tímto programem si na svém Smartphone pohodlně přehrajete MP3 soubory, můžete v něm pracovat s playlisty a také ladit zvuk pomocí propracovaného ekvalizéru. Program je celkem svižný a jeho ovládání nebude dělat problémy ani začátečníkům.
Pokud má váš Smartphone slot pro paměťovou kartu, můžete si na ní nahrát celkem dost hudebních souborů a telefon tak využívat jako mp3 přehrávač. Pomalejší telefony, jako např. Motorola MPx200 mohou mít občas problémy s přehráváním mp3 ve vysokých bit rate (192kbps…), proto bych doporučil převádět mp3 soubory pro telefon do nižší kvality, pro běžný poslech na stereo sluchátkách vám bude stačit klidně 96kbps. Na 512MB kartu se vejde v průměru 150-200 mp3 písniček, což je velmi slušné číslo.
Obecně je také známo, že operační systém Windows Mobile 2002 má občas problémy s přehráváním mp3, například při zavření Motoroly MPx200 občas dochází k nepříjemnému zaseknutí songu. Tento problém je u Windows Mobile 2003 vyřešen. U Windows Mobile 5 by měla být podpora již ve standardním Windows Media playeru 10 na velmi dobré úrovni. Záleží také na použitém přehrávači, dalším zajímavým programem je BetaPlayer, který je primárně určený pro přehrávání videa, ale s mp3 soubory si poradí také na výbornou. Ovšem nejlepší práce a uživatelské rozhraní má jednoznačně již zmiňovaný Pocket Music.
Kvalita mp3 přehrávání samozřejmě nedosahuje takových stupňů, jako u discmanů. Já sám jsem dříve poslouchal songy na discmanu, nebavilo mě však jej s sebou všude vláčet, nyní poslouchám mp3 jedině na telefonu a jsem nadmíru spokojený. Rozdíl v kvalitě není zase až tak veliký a myslím si, že pro dnešní potřeby již mp3 přehrávače v telefonech splňují, co se od nich očekává.
Do budoucnosti hrozí jistě silná konkurence ze strany smartphone telefonů běžným mp3 přehrávačům, protože jejich funkce budou i nadále vylepšovány. Čekají nás také telefony s vlastním harddiskem, které pro přehrávání mp3 souborů najdou velmi dobré uplatnění.