Domů » Články » SmartMaps do roka a do dne: Pod Seznamem a stále jedinečné offline turistické mapy na Windows Phone

SmartMaps do roka a do dne: Pod Seznamem a stále jedinečné offline turistické mapy na Windows Phone

Je to už rok co byla vydána aplikace SmartMaps pro Windows Phone 7 a 8. Za rok ušla pěkný kus cesty a nabalilo se do ní spousta užitečných funkcí. Nabobtnaly také nabízené mapy v produktech.

Další velikou změnou je, že SmartMaps zakotvili v české internetové jedničce Seznamu. Jsou tak variantou aplikace Mapy.cz pro náročnější uživatele. Pozitivním krokem také bylo zlevnění většiny produktů až o 50% původní ceny. K tomuto došlo na počátku roku 2013.

Rozšíření se také dočkaly mapy, kdy jsou dostupné: Mapa Evropy OSM 1:40 000 a Lyžařská mapa ČR 1:60 000.

Aplikace poslouží všem cyklistům a turistům a splní i jejich náročnější přání. Kromě offline map využijí především záznam stopy výletu, který můžete z aplikace exportovat na SkyDrive a dále s ním pracovat či ji sdílet. Podporován je také import stop ve formátu .gpx ať už od vašich kamarádů nebo stažených stop z webu, podle kterých se chcete na výletě vydat.

Aplikace také poslouží pro plánování výletů, nabízí možnost kreslení průjezdních bodů a následný výpočet trasy dle vašich zvolených parametrů. Můžete tak např. využít velmi oblíbené plánování po turistických trasách KČT.

   

K dispozici je také vyhledávání adresních bodů v ČR, které poslouží zejména pro pohyb ve městech a zástavbě. Samozřejmostí je možnost tvorby vlastních databází POI bodů a jejich hromadné importy a exporty na SkyDrive. Příjemnou zprávou je také podpora Pocket Queries souborů z geocaching.com. Pro samotné dohledání kešek je pak připravena funkce navádění na bod. 

Nejlepší na závěr – všechny funkce aplikace jsou dostupné i v bezplatné verzi, zpoplatněny jsou pouze offline mapy!

   

Pro české a slovenské uživatele vybíráme tři nejzajímavější produkty:
SmartMaps Navigator – soubor map ČR a SR od mapy 1:10 000 a výše
SmartMaps Locator – jednotlivé mapy ČR a SR dle vašeho výběru zájmové oblasti
SmartMaps OSM – mapa Evropy 1:40 000 pro vaše toulky Evropou

Z ne moc příjemných věcí je nedostupnost produktu SmartMaps PC Manager, tedy aplikace pro práci na PC, kterou není možné vzhledem k povaze systému Windows Phone (nedostupnosti souborové struktury, atd.) používat. Ale třeba se podaří překvapit a PC Manager nabídnou v jiné podobě. Podobný  původ má také vlastnost nemožnost ukládat data aplikace na paměťové karty (obecná vlastnost Windows Phone platformy). I přes drobné nedostatky nemá aplikace svým rozsahem na Phone Store žádného konkurenta!

-
Vyzkoušejte verzi zdarma

PR článek

Tento text má charakter PR článku. Jedná se o reklamní sdělení – komerční článek. V případě, že máte zájem o spolupráci či publikaci PR článku, kontaktujte nás na e-mailu reklama@smartmania.cz.

25 komentářů

 1. loper (neregistrovaný)

  Hmmm..zajímavá app..

 2. “ vlastnost nemožnost ukládat data aplikace na paměťové karty (obecná vlastnost Windows Phone platformy).“

  Nokia Mapy lze ukladat na pametovou kartu,takze i zde by se mohly Smartmaps polepsit.

  Dale pokud pouzivam soucasne 2 a vice telefonu na jeden muj vlastni live ucet,u vsech aplikaci,navigaci apod jej nepotrebuji ve store kupovat dvakrat,trikrat a vice.U Smartmaps ano.Osobne mam aplikace za tisice,a nemam problem s placenim,ale kvuli teto neschopnosti Smartmaps vynechavam a nedoporucuji.Uz jsem par lidi ve svem okoli varoval a dostal podekovano..

  • dtjan (neregistrovaný)

   Jiří zkuste víc číst – ano Nokia mapy ano, ale žádné jiné aplikace na kartu neee..viz zde

   [odkaz]

  • maxxz (neregistrovaný)

   Aplikace ne, ale mapové podklady by to mohlo umet možná.

  • dtjan (neregistrovaný)

   Mapové podklady ano, ale jen nativní aplikace mapy/navigace od Nokie..žádná jiná data..je to celkem fail od WP

  • DTJAN: Nic nez ukladani map jsem namysli nemel + ten fail s live uctem.Na to je jaka vymluva?

  • Přesun mapových podkladů se týká jen aplikace společnosti Nokia. K těmto mapám pak příp. může mít přístup i jiné aplikace. SmartMaps však používají vlastní mapové podklady, zde pak narážíme na limit systému WP, zamezuje přístupu aplikacím třetích stran do tohoto úložiště.

   htcjirka: Téma licencování bylo řešeno v příslušném vlákně zde v diskusi, jistě o něm (díky Vašim příspěvkům) víte. Je nám líto, že Vám toto nevyhovuje. Změnu licencování, distribuce a zabezpečení prozatím ale nepřipravujeme.

 3. dtjan (neregistrovaný)

  Nejde o výmluvu, ale fail WP..

  K tomu Live nemám nic..každý si přece zvolí licenční politiku jakou chce..vy buď můžete souhlasit nebo se poohlídnout jinde..nevím co tím sledujete…

  • Tak pak Smartmpas ma licencni politiku jako jediny „vychcanou“.Slusneji se to napsat bohuzel neda.

 4. Mám ji od počátku vývoje a musím říct klobouk dolů..žádná jiná lokální app se za rok tak nerozšířila jako tato..na turistiku jasná jednička!

  • děkujeme jednomu z autorů za doporučení..

   ..a rozhodneme se, s dovolením, dle vlastního uvážení..

 5. TOMASD- (neregistrovaný)

  mam ji taky uz dlouho vic jak rok a je to asi to nejlepsi na WP pouzivam ji aktivne (kdykoliv jsem v prirode nebo se nekam dostanu autem a nevim kudy preferuju mapove podklady a ukazani pozice bez primeho navadeni) pokud nekomu vyhovuje tenhle system tak OK, mapove podklady obsahuji i lesni cesty…

 6. spíš by mne zajímaly nové mapy od seznamu.. A úplně nejlepší by bylo, kdyby se obě aplikace sloučily a do bezplatných seznamáckých by šly dostahovat placené turistické..

 7. Martin P. (neregistrovaný)

  Smartmaps dle mého názoru nejsou nic moc cenou.

  Ty vlastnosti jsou omezeny dost architektůrou WP to se nedá nic dělat ale cenová politikase mě nezdá. 990,- za offline OSM mapy je podle mně víc než moc.

  • Včem by byly omezeny architekturou WP? Jen, že nejdou mapové podklady uložit na SD kartu. To ale u iPhonu také ne…

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Ale iPhone SD kartu nemá a mapy leze uložit lokálně. Dokonce nejen mapy, ale u různých programů pro navigaci nebo geocashe i nahráté trasy atd…

   U Luminy máte necelých 8GB prostoru, ale lokálně uložit třeba trasy nejde. Uprostřed lesa na datové připojení můžete, zapomenou. Takže jste v háji. Sice můžete tam mít SDHc kartu ale ta slouží na ukládání jen video, foto, hudby.

   Aplikace třetích stran jsou omezeny, aplikace od Nokie a MS mají větší možnosti a ty na SD kartu mohou šahat, jenže takový Nokia mapy jsou pro turistiku naprosto na kulový.

   Takže to dopadá tak že na sport nosím iPhone, do přírody\turistiku mám Android, protože tam nelze zatím na WP spoléhat. .

  • mceza: u iOS (iPhone) je situace jiná. Zde je sdílené úložiště v celé své kapacitě (tedy, 16GB model poskytuje aplikacím 16GB prostoru, 32GB taktéž, atd.). Zatímco u WP jsou úložiště separované (interní, pam. karta), navíc je aktuálně k pam. kartě zamezen přístup.

   Ale jsou zde i další omezení systému, které nám nedovolí obdobné funkce jako např. u Android verze.

  • iPhone taky nemá kartu, takže je ve stejné situaci jako jakýkoliv WP bez karty – pak už je to jenom otázka velikosti úložiště. Velikost Isolated Storage není u WP omezena.

   Vůbec mě nenapadá, jaká omezení WP8 znemožňují aplikaci tohoto typu vytvořit vlastnosti obdobné těm z Androidí verze.

  • ..obzvláště když konkurenční mapové aplikace na WP podobné funkce obsahují :)

  • Martin P. (neregistrovaný)

   to Mimonault: Co jsou konkurenční aplikace? Smartmaps jsou především nestandartní mapové poklady tedy pro turistiku, cyklistiku, lyžaře atd….To není další navigace do auta. Aď Nokia Here , Google Maps , Bing maps, či OSM jsou pro navigaci v terénu v ČR naprosto na kulové.

   To Steelspace: Opravdu iOs a WP je to jinak. iPhone lze připojit i jako disk iPhone

   Proč? Zeptejte se v Redmondu. Například SW Sportracker (kdysi Nokia Sport Tracker) jsem používal na Symbianu, trasy ukládala lokálně a běžel na pozadí. To samé umí verze pro Android, nebo pro iOS.

   Jen na WP to na pozadí není schopné běžet a trasy to chce uplodovat na Skydrive.

   Osobně dost pochybuji, že negativní vlastnosti aplikace jdou jen a pouze v vrub programátora a netlačí ho tam architektura toho OS:

  • Beh na pozadi,nebo i pri zamknute obrazovce jde napr. na vrub programatora,nikoliv OS.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   htcjirka: Je to možné , ale mně se to zdá dost nepravděpodobné. ˇ6e vývojáž by Aplikce udělal funkční pro Symbian, iOS , Android a jako na potvoru by jí odfláknul pro WP.

  • Kdyz jine aplikace,jako napr. Navigon na pozadi a i pri zamknute obrazovce bezi,tak je jasne ,ze u Smartmaps za to muze vyvojar nikoliv Windows Phone.

  • Trackery běžící na pozadí jsou na Store zastoupeny několika aplikacemi. Takhle z hlavy: endomondo, caledos, When..do.. atd. To je opravdu neschopnost programátorů zapracovat nové funkce OS do své aplikace. Sry..

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Pokud tomu tak je, tak to je blbý.

   Koukal jsem na konkurenci a nic moc. Je hezký, že to zase běží na pozadí , ale pro změnu to má jiné nevýhody. Je to běh na delší traď při stejném tempu čekám že tak za rok rok a půl by mohlo být pro mně použitelné.

   Nokia here mapy jsou tam kde se pohybuji horší než OSM

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).