TOPlist

Slováci měli koupit šmírovací nástroj za desítky milionů. Hacknou s ním libovolný mobil

Hacker v akci (ilustrační obrázek)
  • Slovenská vláda si měla objednat špehovací nástroj Pegasus
  • Ten dokáže vzdáleně odhalit data na vašem telefonu
  • V minulosti bylo za využívání nástroje kritizováno Polsko i Maďarsko

Sousední kontrarozvědka (Slovenská informačná služba) má údajně v držení extrémně výkonný špionážní software, díky kterému se může napojit na prakticky jakýkoliv mobilní telefon, Android i iPhone. V úterý o tom informoval slovenský Denník N. Podle jeho zjištění může jít o kontroverzní spyware Pegasus vyvinutý izraelskou společností NSO.

Slovenská vláda má nástroj na šmírování občanů

„Bezpečný mobil na Slovensku už neexistuje, a ak chce niekto niečo utajiť, musí sa pohybovať bez svojho telefónu,“ uvádí Denník N. Podle zjištění redakce získala vláda Roberta Fica špionážní software, díky kterému se mohou bezpečnostní složky státu a kontrarozvědka SIS nabourat do takřka jakéhokoliv telefonu.

Dle anonymních zdrojů Denníku N tento nástroj umí na dálku sledovat mikrofony a kamery mobilních telefonů občanů, šmírovat dění na displeji a exportovat prakticky jakákoliv data na státní servery. To vše bez povšimnutí uživatele.

Podle zjištění slovenských novinářů může jít o špehovací nástroj Pegasus. Ten vyvíjí izraelská společnost NSO Group a nabízí jej v rámci B2G spolupráce pouze vládním a bezpečnostním složkám států různě po světě. Cena licence na využívání nástroje není veřejná, může však dosahovat vyšších desítek milionů korun. Bez problémů prolomí jakýkoliv telefon s Androidem a iPhony až do aktualizace iOS 14.6.

Pegasus si poradí i s šifrováním

Na rozdíl od klasických odposlouchávacích nástrojů, které vlastní i česká Bezpečnostní informační služba (BIS), je Pegasus „jiná písnička“. Policejní složky vůbec nepotřebují mít mobil špehované osoby v držení, stačí jej na dálku infikovat přílohou v e-mailu nebo SMS zprávě.



Hacker držící v rukou iPhone



Nepřehlédněte

Kybernetické špionáži na iPhonech odzvonilo. Apple vyhrál soud s tvůrci nástroje Pegasus

Díky tomu lze přímo na zařízení odhalit i zprávy z aplikací Telegram či Signal, které podléhají koncovému šifrování (end-to-end). Pegasus je totiž zaregistruje a přečte ještě předtím, než jsou odeslány a zašifrovány. Tento krok slovenské vlády přichází po střeleckém atentátu na premiéra Roberta Fica a opakovaném vyhrožování bombovými atentáty na slovenských školách.

Využívání Pegasu pro šmírování občanů stran státních bezpečnostních složek může být v rozporu se základními lidskými právy. V minulosti za to bylo kritizováno například Maďarsko či Polsko, jejichž vlády měly využívat špionážního softwaru pro nepřetržité sledování některých novinářů. Bývalý slovenský europoslanec Vladimír Biľčík uvedl pro Živé.sk, že Pegasus využívá či v minulosti využívalo až 14 států Evropské unie.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku