Domů » Články » Sleep as Android: Mějte svůj spánek pod kontrolou (recenze)

Sleep as Android: Mějte svůj spánek pod kontrolou (recenze)

V dnešní recenzi se podíváme na další českou aplikaci, která zaznamenala celosvětový úspěch. Sleep as Android ocení všichni, kteří chtějí získat komplexní informace (nejen) o svém spánku.

Chcete mít podrobné informace o vašem spánku? Ptáte se, kolik REM fází jste během spaní měli? Chcete nahrávat partnerovo chrápání? Pokud jste na tyto otázky odpověděli kladně, tato aplikace je pro vás jako dělaná. 

Sleep as Android je na Google Play dostupný ve dvou verzích. První je zdarma a má přístupné všechny placené funkce z plné verze po dobu 14 dnů. Po uplynutí této lhůty budete ochuzeni o poměrně zásadní vlastnosti. Druhá verze je logicky ta placená, konkrétně stojí 79 Kč, což podle mého názoru není málo. Vyplatí se tedy investovat?

Spánek každého člověka se skládá ze dvou fází, NREM a REM fáze. NREM fáze je laicky řečeno lehký spánek, při kterém se člověk převaluje a postupně upadá do REM fáze, což je naopak hluboký spánek. V této fázi (REM) se v drtivé většině zdají sny. NREM fáze a REM fáze se v průběhu noci vystřídají cca čtyřikrát.

První spuštění a funkce pro buzení

Při spuštění aplikace se dostanete rovnou na úvodní obrazovku, ve které se nachází 5 záložek (budíky, grafy, statistiky, zvuky a doplňky). V první záložce Alarmy, si lze nastavit „chytré“ budíky, které vás vzbudí v tu pravou chvíli, což má za výsledek snadnější a hlavně příjemnější vstávání. Tento alarm funguje na principu, který jsem popsal výše. V nastavení si lze upravit „Chytré buzení“, ve kterém máte 30 minutové rozmezí, během kterého vás telefon probudí. To znamená, že pokud se chci ráno vzbudit v 8:00, budík musím nastavit v rozmezí od 7:30 do 8:00.

 

Váš smartphone následně pozná podle gyroskopu a různých čidel, v jaké fázi spánku se nacházíte (podle  toho, jak moc je převalujete), a podle toho vás v tomto časovém rozmezí vzbudí. Samozřejmě je nutné, aby byl telefon v kontaktu s postelí, lze jej například položit na okraj. Z osobní zkušenosti mohu potvrdit, že to opravdu funguje a buzení s touto aplikací je velice pohodlné a hlavně nenásilné. 

Sleep as Android

Další záložkou jsou Grafy, kde si lze prohlédnout právě zmiňované spánkové fáze. V nabídce Statistiky se dozvíte, například kolik jste měli hlubokých spánků (REM fází), kolikrát je nahráno chrápání atd. Poslední záložkou jsou Doplňky, které umožnují zálohování dat či aktivaci monitorování pomocí chytrých hodinek Pebble. Dále si zde lze stáhnou ukolébavky pro lepší spánek.

 

V nastavení aplikace je poté nepřeberné množství položek; například si můžete navolit, kolik hodin denně chcete strávit spaním (aplikace vás v danou hodinu upozorní, že je čas jít spát). Po grafické stránce je Sleep as Android docela povedený. Vše je zasazeno do černého kabátu, takže při případném zapnutí displeje v průběhu noci nehrozí oslepnutí :).

Odkaz na Google Play

Sleep as Android je dostupný pro Android na Google Play, majitelé iPhonu mohou sáhnout po alternativě v podobě Sleep Cycle. Windows Phone Store poté nabízí Sleep Tracker.

Marek Smékal

10 komentářů

 1. šoureknakmíně (neregistrovaný)

  Musím říct, že je to 1. aplikace, kterou jsem velice rád zaplatil a každý den využívám. Nezajímají mě ty fičury na měření spánku atp., ale jedná se o jedinou spolehlivou aplikaci na buzení a společně s NFC nálepkou v koupelně mě to prostě a jednoduše nenechá zaspat :) za těch pár kače, výborné! Navíc se nejedná o spyware, jako většina zde recenzovaných aplikací …

  • fero (neregistrovaný)

   jakou funkci to má ve spojení s NFC nálepkou?

  • šoureknakmíně (neregistrovaný)

   Donucovacích prostředků na probuzení máte v aplikaci několik. Možnos dát si za úkol rozluštit různě obtížné matematické hlavolamy, počítat ovečky, třepat určitou dobu s telefonem/tabletem atp. NFC nálepka je na stejném principu, jen u toho nemusíte přemýšlet. Jednoduše mobil zvoní do té doby, než dojdete k vámi umístěné NFC nálepce a telefonem mávnete kolem :) A nebojte, vyzvánění se po dobu chůze ztlumí, takže to neřve po domě do té doby, než telefon k NCF nálepce přiložíte (stejně je to během luštění matematických úloh atp.). Naopak, když to neuděláte, bude telefon zvonit pořád dokola :-) Interval opakování a všechny další okolnosti je možno široce nastavit (včetně možnosti kombinace hlavolamů). Na chuť si přijde opravdu každý. NFC nálepky stojí na eBAy od 5,- CZK za kus a její umístění je na Vás :)

  • Zajímavé. Mě stačí vestavěný budík. Zazvoní a vstanu. Stačí trochu vůle a nemusím ze sebe dělat otroka svého vlastního telefonu.

  • Marek Smékal

   Je to věc názoru. Třeba dnes jsem měl budík na 8:30 a kdyz zazvonil, málem jsem umřel a litoval že jsem nepoužil tuto appku. Zkoušel jste ji vůbec? :) Protože probuzení z hlubokého spánku není vůbec příjemné…

  • To sice není, ale běhání po bytě a hledání NFC nálepky, aby přestal zvonit nebo luštění matematické úlohy mi to vstávání příliš nezlepší…

  • šoureknakmíně (neregistrovaný)

   Aplikaci používám bezmála rok v kuse, každý den (i víkendy). Spím v průměru 4-6h denně. Že bych měl nějaký problém při vstávání se opravdu říci nedá. A 20 let mi už taky bylo kdysi dávno :)

 2. fero (neregistrovaný)

  Vyzkoušeli jste někdo ten Sleep Tracker? Je to taky dobré?

  Je to jen na WP8+ kurna :D , musím si to už pořídit.

 3. Tomáš (neregistrovaný)

  Já tedy nevím, ale rozlišení mezi REM a nonREM fází spánku je daleko komplikovanější než pouze pomocí pohybu těla…Sleduje se celonoční záznam EEG na tzv. polysomnografu. Sledování pohybu je jenom malá část toho záznamu. A sledují se zejména okohybné svaly a svaly brady.Proto jestli si někdo myslí, že jeho telefon dokáže rozeznat konkrétní fázi spánku a podle toho ho „správně“ vzbudit tak je to jenom jeho autosugesce…

  Mimochodem, i to rozdělení spánku je trochu jiné… viz [odkaz]

 4. citrix (neregistrovaný)

  Aplikaci používám už něco přes rok a miluju jí, ale teď mám téměř existenční problém. Zvažuju telefon s OS windows a… netuší někdo, jestli se dá používat právě i na win nebo o něčem podobném?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).