Domů » Články » Skype slaví 10. narozeniny: Chystá FullHD video a konference ve 3D

Skype slaví 10. narozeniny: Chystá FullHD video a konference ve 3D

Skype už deset let brázdí vody VoIP komunikace. Jeho vrcholný představitel nyní prozradil, na co se můžeme těšit do budoucna. Dočkáme se podpory FullHD videa a 3D obrazu.

V srpnu roku 2003 skupinka vývojářů z Estonska, Dánska a Švédska uvolnila první verzi komunikačního nástroje, který se během následujících deseti let stal světovým fenoménem a synonymem pro služby spojené s voláním prostřednictvím internetu. Od té doby vystřídal Skype několik majitelů, až nakonec skončil v náruči Microsoftu, který jej postupně zakomponoval do svého vlastního komunikačního portfolia. Služba si ale i nadále zachovává určitou samostatnost.

 

Mark Gillett, viceprezident divize Skype v Microsoftu, u příležitosti desátého výročí od založení populárního nástroje prozradil v rozhovoru pro BBC několik informací o plánech a vývoji uvnitř společnosti. V laboratořích Skypu se prý mimo jiné pracuje na technologiích, které by umožnily například různým pracovníkům na cestách virtuálně se účastnit porad s jejich kolegy v centrále společnosti v podobě jakýchsi 3D avatarů.

V současnosti ale řeší problém, jak toto složité a jistě i drahé řešení dostat k zákazníkům. Podle Gilletta to bude trvat ještě několik let. Budoucnost 3D technologie ve firmách a domácnostech je navíc velmi nejistá. Velké televizní společnosti jako BBC nebo ESPN už nyní postupně ukončují svá stereoskopická vysílání kvůli nedostatečnému zájmu diváků.

 

Podstatně reálněji se tak zatím jeví soustředění vývojářů ve Skypu na video ve Full HD rozlišení (1080p). Prvním zařízením, které se této podpory dočká, bude herní konzole Xbox One. Později se dostane i na počítače, které budou mít díky většímu výkonu a zpravidla i lepší konektivitě přednost před mobilními zařízeními.

Gillett nakonec odpověděl také na otázku týkající se budoucí přítomnosti Skypu na konkurenčním PlayStationu 4. „Se Sony už spolupracujeme dlouhou dobu. V současnosti Skype funguje na jejich televizorech a handheldech PS Portable a Vita. Co se týče PlayStationu 4, Skype nebude přítomen na začátku jeho prodeje, našim cílem je ale být na co největším počtu zařízení.

Miroslav Havlíček

4 komentářů

 1. Hm, kdyby radši vyřešili přijímání zpráv, když je odesílatel offline, udělali by líp.

 2. Když se člověk podívá na Skype na Windows Phone platformě,vypadá to jako kdyby slavil tak maximálně měsíc.

  • S týmto sa nedá nič iné len súhlasiť. Na to že Skype aktuálne vlastní Microsoft, pracuje Skype najhoršie pracuje na ich vlastnej plaforme. Čo je vcelku smutné a trpia tým hlavne užívatelia.

   Skype na počítač tiež má „vylepšenie“ nie vždy k lepšiemu. Kedysi frčal omnoho lepšie ako teraz :)

  • Bohužel Skype je klasickou ukázkou toho, že se u MS často stává, že pravá ruka neví, co dělá levá…

   Od spojení MS + Windows + Windows Phone + Skype by si člověk mohl slibovat parádní věci. Bohužel

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).