TOPlist

Jak si Apple střeží své továrny? Velice přísně, problém může být i podprsenka

Úniky informací o chystaných zařízeních jsou pro výrobce mobilních telefonů noční můrou, pokud samozřejmě nejsou kontrolovaným nástrojem s cílem vzbudit zájem potenciálních zákazníků. Tento případ však není tak častý jako prozrazení informací novinářům od zdrojů, které mají přístup k chystanému výrobku a nejednou jej „představili“ dlouho před plánovanou oficiální premiérou.

Indície přicházejí z nejrůznějších zdrojů, instinktivně bychom nejspíše hned ukázali na pracovníky v továrnách, ti ale zpravidla pracují pouze na malé části produktu. Často tedy pouze odhadují, jak by mohlo kompletní zařízení vypadat. Zajímavější informace tedy musejí přicházet z jiných míst a možná poněkud překvapivě právě od vysoce postavených manažerů.

Přísná pravidla v jablečných továrnách

Boj s tímto nešvarem je pro společnosti jako boj s větrnými mlýny a v dnešní době se již nejspíše nikdy nepodaří chystanou novinku kompletně ututlat. Absolvent newyorkské univerzity, Dejian Zeng, však poodhalil, jak se snaží únikům informací předcházet americká společnost Apple.

Zeng strávil 6 týdnů v přestrojení v továrně Pegatronu v Shanghaji, kde se nové iPhony vyrábějí. Podle jeho slov je takřka nemožné, aby pracovníci pořídili jakékoliv fotografie, či byli schopni vynést některou ze součástek ven z továrny. I samotné přestavění výrobní linky je poměrně přísně střeženo – provádělo se během seminářů, aby samotný proces sledovalo co nejméně očí. Výroba byla také dočasně přesunuta do jiné budovy a poté, co se pracovníci vrátili, byla již nová linka připravena na výrobu iPhonu 7.

Snaha ochránit výrobní tajemství během příprav iPhonu 6s začínala v šatně, kde se pracovníci převlékli a zanechali všechny své věci, včetně telefonu, klíčů a dalších kovů. Poté museli ověřit svou totožnost identifikační kartou a projít kontrolou rozpoznávání obličeje. Při přechodu na výrobu iPhonu 7 se pravidla ještě více zpřísnila.

Když ne dělníci, tak kdo?

K jednomu detektoru kovů přibyl druhý, došlo také k výraznému zvýšení jejich citlivosti. Detektory pak zaznamenávaly i malé kousky kovů, které byly například v podprsenkách pracovnic továrny. Kvůli těmto sponkám pak nebyly vpuštěny do továrny a musely se převléknout, platí zde totiž přísný zákaz jakýchkoliv kovových součástí. Nepochybně proto, že pokud zaměstnanci nepípají cestou dovnitř, nesmějí pípat ani cestou ven, jinak je vše jasné a jsou prozrazeni. Tento bezpečnostní prvek pak zabraňuje i jakémukoliv pokusu o propašování nahrávacího zařízení, včetně fotoaparátů.

Zajímavým postřehem, o který se Zeng podělil, je, že vysocí manažeři si mohou do továrny přinést svůj telefon. Je tedy poměrně pravděpodobné, že úniky přicházejí přímo od nich. Při průchodu detektorem kovů však musejí ukázat ochrance, jaký telefon mají, a zda funguje – stačí rozsvítit displej. Jak se Zeng domnívá, v minulosti se již staly případy, kdy manažeři schovali chystaný produkt do ochranného pouzdra, ve kterém jej poté vynesli ven, aniž by si tohoto faktu někdo všiml.

Pamatujete si ještě na spekulace o chybějícím 3,5mm jacku a o dvou kamerách pro větší model 7 Plus? Tyto informace se potvrdily hned první den, kdy byla spuštěna výroba. Podobné změny jsou již prozrazeny samotnými pracovníky, média na sebe však při zveřejňování těchto informací berou riziko, že zaměstnanci nemusejí říkat pravdu. Vzhledem k výše zmíněné ochraně informací je takřka nemožné, aby měli v ruce nějaký důkaz a je na samotné redakci, zda se rozhodne svému zdroji věřit. Vždy se samozřejmě najde odvážlivec, který se pokusí vynést produkt ven z továrny, ten však, pokud je chycen, skončí v rukách policie.

Co když je vše jen na oko…?

Továrny jsou přitom kontrolovány samotnými zaměstnanci Applu, v případě iPhonu 6 se jednalo podle slov Zenga o dvě až tři kontroly, během kterých prý byli manažeři továren velmi nervózní. V případě iPhonu 7 už však zaměstnanci Applu dohlíželi na výrobu každý den.

Vzhledem k vývoji technologií a jejich zmenšování je jisté, že zaměstnanci továren budou do budoucna čelit ještě většímu tlaku a budou kontrolováni ještě více. Vzhledem k faktu, že již nyní nejspíše nejvíce úniků přichází od managementu společností, mohli by se opatření zaměřit i na tuto úroveň ve firemní hierarchii. Otázkou je, do jaké míry jsou tyto úniky cílené a slouží pouze ke vzbuzení zájmu, případně k udržování plamínku zvědavosti před oficiálním představením.

Autor článku David Preiss
David Preiss

Kapitoly článku