Domů » Bleskovky » Show Java: Nástroj pro dekompilaci aplikací pro Android přímo v zařízení, který může ohrozit vývojáře

Show Java: Nástroj pro dekompilaci aplikací pro Android přímo v zařízení, který může ohrozit vývojáře

Na XDA-developers se objevil první nástroj, který umožňuje dekompilovat aplikaci, napsanou v jazyce Java, a to přímo v zařízení s operačním systémem Android. To bylo dosud možné pouze za použití počítače, nyní můžete dekompilovat aplikaci a zobrazit si její kód přímo ve vašem zařízení.

 

Aplikace se jmenuje Show Java a napsal ji člen XDA komunity s nickem niranjan94. Využívá k získání kódu dva externí nástroje – Class File Reader a dex2jar. Výsledek dekompilace je zobrazen v elegantní syntaxové formě s možností uložit jej na paměťovou kartu. Díky tomu je možné s kódem dál pracovat například na počítači. Aplikace je ale zatím v rané fázi vývoje a obsahuje některé chyby, jako například poměrně pomalou rychlost dekompilace, nepodporu systémových aplikací, nepříliš povedený prohlížeč zdrojového kódu a několik dalších. Jinak je ovládání Show Java jednoduché, stačí jen klepnout na vybranou aplikací a čekat na její rozbalení.

  

Tento nástroj může být velice užitečný, pokud si potřebujete prohlédnout nebo upravit kód své vlastní aplikace, bohužel je také snadno zneužitelný k nelegálním úpravám aplikací jiných vývojářů, což může být velký problém. Současná verze „naštěstí“ trpí vadou, kdy ve většině případů nekodáže dekompilovat kompletní kód, ale pouze jeho část. Autor sám ale upozorňuje, abyste s aplikací neprováděli úkony, na které nemáte dostatečná práva. Pakliže se v budoucnu objeví program sloužící ke zpětné kompilaci kódu, může se stát poměrně nebezpečným nástrojem, neboť by si každý mohl upravit jakoukoliv aplikaci a změnit ji v kódu například z placené na neplacenou. To je bohužel daň za otevřený operační systém. Pokud vás Alpha verze aplikace Show Java zaujala, můžete se dozvědět víc na XDA-developers nebo si ji vyzkoušet přímo na svém mobilním telefonu.

Odkaz na Google Play

Za podnět pro napsání bleskovky děkujeme Tomáši Hubálkovi, který na tento nástroj upozornil na svém Google+ profilu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
35 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments