Domů » Bleskovky » Show Java: Nástroj pro dekompilaci aplikací pro Android přímo v zařízení, který může ohrozit vývojáře

Show Java: Nástroj pro dekompilaci aplikací pro Android přímo v zařízení, který může ohrozit vývojáře

Na XDA-developers se objevil první nástroj, který umožňuje dekompilovat aplikaci, napsanou v jazyce Java, a to přímo v zařízení s operačním systémem Android. To bylo dosud možné pouze za použití počítače, nyní můžete dekompilovat aplikaci a zobrazit si její kód přímo ve vašem zařízení.

 

Aplikace se jmenuje Show Java a napsal ji člen XDA komunity s nickem niranjan94. Využívá k získání kódu dva externí nástroje – Class File Reader a dex2jar. Výsledek dekompilace je zobrazen v elegantní syntaxové formě s možností uložit jej na paměťovou kartu. Díky tomu je možné s kódem dál pracovat například na počítači. Aplikace je ale zatím v rané fázi vývoje a obsahuje některé chyby, jako například poměrně pomalou rychlost dekompilace, nepodporu systémových aplikací, nepříliš povedený prohlížeč zdrojového kódu a několik dalších. Jinak je ovládání Show Java jednoduché, stačí jen klepnout na vybranou aplikací a čekat na její rozbalení.

  

Tento nástroj může být velice užitečný, pokud si potřebujete prohlédnout nebo upravit kód své vlastní aplikace, bohužel je také snadno zneužitelný k nelegálním úpravám aplikací jiných vývojářů, což může být velký problém. Současná verze „naštěstí“ trpí vadou, kdy ve většině případů nekodáže dekompilovat kompletní kód, ale pouze jeho část. Autor sám ale upozorňuje, abyste s aplikací neprováděli úkony, na které nemáte dostatečná práva. Pakliže se v budoucnu objeví program sloužící ke zpětné kompilaci kódu, může se stát poměrně nebezpečným nástrojem, neboť by si každý mohl upravit jakoukoliv aplikaci a změnit ji v kódu například z placené na neplacenou. To je bohužel daň za otevřený operační systém. Pokud vás Alpha verze aplikace Show Java zaujala, můžete se dozvědět víc na XDA-developers nebo si ji vyzkoušet přímo na svém mobilním telefonu.

Odkaz na Google Play

Za podnět pro napsání bleskovky děkujeme Tomáši Hubálkovi, který na tento nástroj upozornil na svém Google+ profilu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

35 komentářů

 1. Kdo že tu nedávno psal, že jen otevřený OS má budoucnost? Tady to máte… Kde bude otevřenost nebude komerce. Kde nebude komerce, nebude podpora, aplikace a rozšířenost.

  Tak jaký článek nám Aaron o úžsnosti Androidu ocituje dnes?

  • Takže Android teď po vašem výroku zanikne? Aha

  • Jakub (neregistrovaný)

   Určitě nezanikne, ale pokud bude takto snadné „krást“ aplikace, pak se k tomu buď Google bude muset postavit a nebo hlavní vývojáři odejdou pryč. Asi byste sám neztrácel čas vývojem pro platformu, kde Vám to každý druhý stáhne nelegálně.

  • To si rozhodně nemyslím. Android tu s námi bude, dokud (těžko říct, kdy se to stane – rok, deset, dvacet let?) ho výrobci a vývojáři nezaříznou.

   Rozhodně se ale při takovém přístupu nebude těšit přílišné oblibě vývojářů. A to je důležitý faktor.

  • Já z článku pochopil, že aplikace se dají dekompilovat i na PC, takže to moc velký rozdíl od současnosti/minulosti neznamená. Akorát to bude trochu mobilnější.

  • JAKUB: Neodídu, pokiaľ bude podiel Androidu stále okolo tých 3/4 trhu, vtedy sa to pre nich stále oplatí.

   Ale keby klesol podiel na 1/4 trhu tak už by začali odchádzať.

  • Vnavrátil: Právě – bude to mobilnější. I teď je to možné, ale už jen dostat apk z telefonu trvá nezkušenému uživateli poměrně dlouho. Jasně že kdo ví jak na to, tak ho to nezpomalí.

   Už teď je na Androidu dost velký podíl pirátství. S takovými nástroji se ještě zvýší.

  • Asi to bude rychlejší no. To pirátství je ale hlavně o lidech, co si budeme povídat. Spolužák si pořídil telefon za 13 000 a první co udělal, že si stáhl balíček 100 aplikací z netu. Myslel jsem že mu ten mobil mrsknu na zem, dát tolik peněz za telefon a pak nebýt schopnej za aplikaci zaplatit 30 korun, to je neuvěřitelný :/

  • Souhlas,je to smutne,kdyz si nekdo koupi telefon za takove penize a pak neni schopen si koupit aplikaci,ikdyz stoji treba pouhych par korun natoz zakoupit nejakou navigaci,kterou chce..a nejvice tito lide pak rvou jak chteji od aplikace ,kterou nezakoupili podporu a nejvice rvou, kdyz jim neco prestane fungovat.

   U nas jsem „vycvicil“ par lidi ke kupovani aplikaci prave pri prechodu na Windows Phone.Zjistenim ,ze to obejit nelze chvilku prskali a dnes zakoupi i Navigon za 1500kc,ktery na reklamosystemu pouzivali zadarmo jako warez.

  • To ano. Kor u nás, kde prostě není úcta k výtvoru někoho jiného. Dokonce ta neúcta přechází v hrdost. Bohužel mám několik známých, kteří nejenom, že mají například nelegální Windows, PhotoShop a jiné aplikace, ale ještě jsou na to hrdí a chlubí se s tím, jak „ten zlý a hloupý Microsoft oblafli“.

   Když jim něco nefunguje, tak volají mě a nadávají na ty hloupé Windowsy a ať to přijedu opravit. Po odpovědi na dotaz, zda už mají legální Windowsy už jen pokládám telefon, že se s nimi o tom dál budu bavit až investují těch pár stovek do legálního softwaru…

   Bohužel je to v lidech. Lidé, kteří si často neváží ani vlastní práce, si nikdy nbeudou vážit práce cizí…

  • Htcjirka: Tak ono těch „pár korun za aplikaci“ se může časem dost nepříjmně nastřádat a pak už se tu bavíme opravdu o tisících a to není zanedbatelné.

   Každopádně u každé aplikace má každý svobodnou volbu, zda mu za ty peníze stojí nebo ne.

  • zkill (neregistrovaný)

   mceza:

   Nemyslím si, že někdo bude dekompilovat aplikace v telefonu. Schopný člověk si to stáhne do PC a tak vše pohodlně udělá. „Neschopnému“ to bude stejně k ničemu.

   Psát ladit kód na telefonu/tabletu považuji za čirý masochismus.

  • Snadne? Vetsina lidi ani nevi, co to nejak dekompilace je. A uprime receno, vyvojarum muze byt jedno, ze si program stahne milion lidi, kteri by stejne nikdy nezaplatili. naopak je to pro ne reklama. Dulezity je pocet tech, kteri zaplati, coz budou vetsinou prave ti, co o nejake dekompilaci nemaji ani tuseni.

  • NOX:

   „A uprime receno, vyvojarum muze byt jedno, ze si program stahne milion lidi, kteri by stejne nikdy nezaplatili. naopak je to pro ne reklama.“

   Za mě +1! Konečně trefný názor.

  • Tony (neregistrovaný)

   Hlavne hovoriť, že pirátenie zničí ekosystém je dosť mimo, to by tu už s nami dávno Windows nebol a Mac by vládol svetu, tak ako teraz Windows.

  • NOX: Jenže z toho milionu co si to stáhnou a nezaplatí by nakonec stejně nějaké procento lidí zaplatilo, kdyby nemělo jinou možnost. Takže ano těch 90% lidí co by stejně nezaplatili, to těm vývojářům, může být jedno, ale těch 10% co to ukradnou protože je přece 30 korun za aplikaci moc, když teď vyhodili 15 000 za telefon, ty těm vývojářům vadí.

   A o reklamě bych moc taky nemluvil, většina těch největších kritiků jsou často zrovna ti co nezaplatili, protože třeba nemají nejnovější verzi která správně komunikuje s webovou služnou na pozadí, nebo to mají špatně „cracknuté“ ale to jim nebrání tomu zanechat negativní komentáře.

  • 1) Pro standardního smrtelníka je dekompilovaná aplikace do zdrojáku stejně k ničemu ať na mobilu nebo v PC.

   2) Profesionální hackeři mají své nástroje už teď a tohle je možná zajímavá utilitka, ale nemyslím, že by to v zásadě nějak ovlivnilo stávající stav warezu.

 2. Aaron ještě nic ani nestihl napsat a už je terčem kritiky.

  Každopádně se mi taky nelíbí jak je snadné na androidu ukrást aplikaci, google by se zabezpečením a nákupem měl něco udělat, aplikace kupuji ale pokud vývojáři platformu opustí nebude co.

  • xxx (neregistrovaný)

   Pokud bude mít platforma takové zastoupení na trhu, vývojáři ji neopustí. A Google to nemusí příliš zajímat. Jim nesou hlavně reklamy (a do toho spadá sběr dat o uživatelích), takže nebudou dělat kroky, které by snížily popularitu platformy. Aplikace „zdarma“ jsou pro plno lidí argument (celosvětově).

 3. Necromander (neregistrovaný)

  Pre mňa to znamená že si môžem bez PC prekladať aplikácie.

  • No, nevím, jak je to se zpětnou kompilací… Přeložit si ji můžeš, ale nemám informace o tom, jakým způsobem ji znvu spustíš přeloženou.

   Každopádně ař máš dobré úmysly, tak je to protiprávní jednání porušující licenci. Nikdo asi nebude stíhat jednotlivce za to, že si něco stáhnul a přeložil. Jde tu spíše opravdu o warez, vykrádání cizích API a podobně, ale i tak to prostě vidím jako problém.

  • zkill (neregistrovaný)

   Není pravdou, že dekompilace/změna cizí aplikace je za všech okolností porušení autorského práva tzn. protiprávní jednání.

   Podle autorského zákona má např. oprávněný uživatel právo opravit chyby v programu, pokud na ně autor programu „kašle“. Viz. autorský zákon §66 (1),(2).

  • „Vážený soude, opravil jsem chybu v programu. Aplikace byla placená a tuto chybu jsem dostranil“ :D

  • zkill (neregistrovaný)

   mceza:

   Přečti si prosím autorský zákon pokud tomu nevěříš. Dám ještě jeden příklad.

   Vydáš software který při spuštění si bude vždy ověřovat online licenci na serveru. Zákazník si software koupí a bude jej používat – tj. bude „oprávněný uživatel“. Ty po nějaké době prohlásíš aplikaci za nepodporovanou a licenční server vypneš. Tím zabráníš oprávněnému uživateli v použití software. V tomto případě pak oprávněný uživatel může provést nezbytné kroky, aby zajistil funkčnost tohoto programu pro své užití. Tzn. může jej dekompilovat, odstranit z něj rutiny pro ověřování. Toto samozřejmě můžeš provést pouze pro svoji potřebu. Takto upravený software nesmíš předat třetí straně.

 4. standa (neregistrovaný)

  Ano, je to hrozně závažný problém… Třebas na takové platformě PC byly už od jejího vzniku nástroje k dekompilaci kódu, takže si každý uživatel doma dekompiloval programy a obcházel jejich ochranu, vývojáři proto nic neprodali a platforma PC proto v roce 1995 zanikla…

  • Rozdíl Assembler a Java ti nic neříká? Ne? Jabka, hrušky…

  • standa (neregistrovaný)

   Ten rozdíl pro běžného uživatele neexistuje. Pointa je v tom, že v populaci je jen určité procento lidí, které má dostatek znalostí a motivace ke kradení aplikací. Polofunkční dekompilátor pro android to moc nezmění, když jsou na světě pohodlnější nástroje. A když pirátství nezničilo PC, nezničí ani android… Mimochodem s tím Assemblerem se na androidu také neztratíte, vzhledem ke komponentám aplikací kompilovaných v NDK.

  • Velda (neregistrovaný)

   U Javy dekompilujete bajtkód, ve Windows většinou strojový kód. Nesrovnatelně rozdílná náročnost.

 5. V případě Androida to není problém. Naopak, je to úmysl. Spousta aplikací „zadarmo“ přitáhne uživatele a ti jsou pak zpoplatněni nepřímo reklamou. Ten systém šlape jako hodinky.

 6. Je PRAVDA, ze na Windows (PC) a Androidu (telefony/tablety) je mira piratstvi MNOHONASOBNE vyssi, nez u jinych platforem, ALE… kdyby se vyvojarum nevyplatilo pro Windows/Android tvorit, tak NETVORI!!! Toliko k blabolum o pripadnem konci jakekoliv z techto dvou platforem diky piratstvi…

  • Tvoří, ale až v druhém sledu, kdy se daná aplikace uživí např. na iOS, pak si vývojář může dovolit rozšiřování na jinou s rizikem, že již nemusí být rentabilní. Fakticky tak často uživatelé iOS „dotují“ vývoj na Android.

   Že pirátství umí odstřelit platformu svého času ukázal např. S60, kde byla míra 99% a vývoj byl skutečně nemožný. A to se nebavíme o Ngage herní platformě na S60, tam ji to odstřelilo už po několika herních titulech.

  • Myslím, že míra pirátství je taky úměrná rozšíření systému, takže logicky, pokud je něco více rozšířené je tam více pirátů, ať těch co obsah konzumují, tak těch co ho nelegálně připravují.

  • Pipa: Tak pravdou je, že dnes už to není tak atraktivní jako dříve, až s příchodem Appstore významně klesly ceny aplikací, dneska pirátit je už opravdu zoufalství nebo životní postoj. Pokud je tedy placený store v dané zemi dostupný.

  • No pravda ze i treba forma toho placeni je DOST DULEZITA. Drtiva vetsina lidi nema problem vytahnout nejakou tu desetikorunu z penezenky (kolikrat je to cenove, jak se rika, „za pivko“), ale resit to ruzne pres ucty atd. to se moc lidem resit nechce :-/ Pravda ze nekteri operatori to maji reseno tak, ze to uctuji doplnkove k pausalu, ale nevim presne, jak to funguje…

  • Vymluva ze nechce,lze platit jak kartou a komu se nelibi nebo se boji pouzit kartu muze si vybrat platbu pres operatora,tj. pripocte se mu castka k uctu za volani.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).