Domů » Bleskovky » Sexuální harašení v Google. Dnes se chystá protestní pochod proti Andymu Rubinovi

Sexuální harašení v Google. Dnes se chystá protestní pochod proti Andymu Rubinovi

V roce 2014 odešel z Google duchovní otec systému Android Andy Rubin, údajně kvůli plánu věnovat se více aktivitám v oblasti robotiky a vytváření inkubátorů pro technologické startupy. Později vyšlo najevo, že odchod Andyho Rubina byl vynucený, a to kvůli údajnému sexuálnímu obtěžování jeho kolegyně.

Zlatý padák pro Andyho Rubina

V minulém týdnu vyšel v The New York Times článek, který zmiňuje, že Google i přes tento čin Andyho Rubina chránil, a na cestu z Google mu vyplatil zlatý padák ve výši 90 milionů dolarů (asi 2 miliardy korun). I když Google zřejmě bral tuto aféru za ukončenou, po vydání článku se objevila spousta nespokojených hlasů. Vedení Google tak na minulý čtvrtek svolalo poradu, na které měla být 4 roky stará záležitost objasněna, a zároveň měla být vydáno vysvětlení zaměstnancům společnosti.

Andy Rubin: pět faktů, o kterých jste ještě neslyšeli

V minulých letech bylo z Google kvůli obtěžování vyhozeno 48 lidí

O to se postaral sám ředitel Google Sundar Pichai společně s ředitelkou oddělení lidských zdrojů Eileen Naughton. Ve svém společném prohlášení uvádějí, že Google všechny stížnosti na sexuální obtěžování přezkoumává a nebere je na lehkou váhu; jen za poslední dva roky bylo údajně kvůli tomu propuštěno 48 zaměstnanců, z toho 13 z řad vedoucích pracovníků. Žádný z nich nedostal odstupné. Google také spustil nové vnitřní programy a vytvořil pravidla pro vedoucí pracovníky, aby v budoucnu k podobným deliktům nedocházelo.

Andy Rubin nesouhlasí

Toto prohlášení se bohužel týká pouze posledních let, osoba Andyho Rubina v něm zmíněna nebyla. Sám Rubin se ke zprávě z The New York Times vyjádřil na Twitteru. Podle něj je text článku značně pokroucený, k žádnému donucování k sexu podle něj nedošlo, prý se jednalo pouze o kampaň, která měla mít rozhodující vliv v jeho tehdy probíhajícím rozvodovém řízení. Rubin také nesouhlasí se zmíněnou výší odškodného, která prý byla značně nadhodnocena.

https://twitter.com/Arubin/status/1055632399172755456

Chystá se protestní pochod

Ať je pravda jakákoliv, zaměstnancům Google zřejmě omluva ředitele nestačila a chystají dnes uspořádat protestní pochod, a to právě kvůli někdejší ochraně Andyho Rubina a několika dalších vedoucích zaměstnanců, kteří byli rovněž v článku The New York Times zmíněni, a kteří v Google pracují dodnes. Protestu se má účastnit více než 200 zaměstnankyň, ředitel Google Sundar Pichai ve včerejším emailu uvedl, že akce má jeho plnou podporu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Subscribe
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments