Senseg představil prototyp haptického displeje s hmatovou odezvou

Dnešní smartphony ovládáme v drtivé většině případů prostřednictvím dotykových displejů. Ty se za několik posledních let příliš nezměnily, nicméně s příchodem nové technologie nás čeká opravdová revoluce. Společnost Senseg, která se zabývá vývojem dotykových panelů, představila prototyp haptického displeje. Ten lze zjednodušeně popsat jako displej, který je schopný uživateli zprostředkovat hmatovou odezvu. Haptický displej se na první pohled nijak zásadně neliší od konvenčních displejů, kterým je osazen například váš smartphone. Celé kouzlo tkví v použité vrstvě, kterou výrobce označuje jako Feel Screen. Ta se nachází nad standardní dotykovou vrstvou, jenž generuje elektrostatické pole, které pak uživatel vnímá jako pozměněný povrch.

Zobrazované objekty nejsou složeny z klasických pixelů, ale z takzvaných tixelů, které nesou informace o dané textuře a fyzikálních vlastnostech. Tato technologie v sobě skrývá obrovský potenciál využití. Můžeme se těšit na zcela nové zážitky při prohlížení map, webu, fotografií či hraní her. V neposlední řadě bych chtěl upozornit na možnost zobrazování Braillova písma, které usnadní ovládání mobilních zařízení zrakově postiženým uživatelům. Haptické displeje jsou v současné době jen malý krůček od komerční výroby. Dle slov výrobce máme počítat s uvedením v průběhu roku 2012, kdy se mají objevit první zařízení využívající tuto převratnou technologii. Doufejme, že se reálné ukázky dočkáme i na Mobile World Congressu v Barceloně, který se koná na konci února příštího roku.

Zdroj: AndroidAuthority

Autor článku Richard Streit
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

Kapitoly článku