Domů » Bleskovky » Šéf Xiaomi: iPhone je stále nejlepší chytrý telefon na světě, souhlasíte s ním?

Šéf Xiaomi: iPhone je stále nejlepší chytrý telefon na světě, souhlasíte s ním?

Debaty o tom, který chytrý telefon je lepší, jestli s iOS, Androidem nebo Windows Phone, se opakují roky a nikdy nebudou vyřešeny, jelikož každý systém má své výhody a závisí na subjektivních potřebách uživatele. Podobné debaty se vedly již dříve, řada z vás si jistě pamatuje nekonečné diskuze o tom, jestli je lepší Windows nebo Linux, případně Symbian nebo Windows Mobile. 

Až tak obvyklé ale není, že někdo z představitelů společnosti vyrábějící telefony s Androidem řekne, že iPhone je lepší než vlastní produkty. Přesně tohle totiž řekl Lei Jun, současný CEO společnosti Xiaomi, která je jedním ze známějších výrobců v Číně. Když mu byla položena otázka ohledně srovnání telefonů Xiaomi s iPhonem 5s a 5c, tak prohlásil: „iPhone je stále nejlepší smartphone na světě, pro Xiaomi je stále hodně prostoru pro inspiraci a inovace.“

Xiaomi je jednou z nejdravějších čínských společností v oboru chytrých telefonů, ale není jen klasickým výrobcem hardwaru. Verze Androidu ve smartphonech Xiaomi je silně upravená a společnost nabízí vlastní obchod s aplikacemi. Xiaomi chce po vzoru Applu rozšířit vlastní ekosystém a již dnes prodává set-to-box, řadu příslušenství a nově velmi levný WiFi router. Do budoucna se nechce spoléhat jen na prodej hardwaru, který již dnes prodává za velmi nízkou cenu a chce velkou část příjmů dohnat prodejem služeb.

Souhlasíte s tvrzením Lei Juna nebo máte jiný názor? Napište nám ve stručnosti do komentáře, která platforma a telefon vám nejvíce vyhovují a z jakého důvodu?

David Podzimek

52 komentářů

 1. Ano. iPhone 5/5s. Bezchybná použitelnost, rychlost, skvělý ekosystém, bezkonkurenční aplikace.

  • Petr (neregistrovaný)

   přesně tak, + design a perfektní dílenské zpracování

  • Pokud by se mělo odpovědět jednoduše, ano, pro naprostou většinu se skutečně jedná o nejlepší smartphone.

  • No jako majitel Note 3 si na bleskovou rychlost, nedostatek(spíš až zbytečněj nadbytek) aplikací a ekosystém taky nemohu stěžovat a hlavně díky S-penu, velké vnitřní paměti a celkové filozofii produktu, která navazuje na staré dobré PDA pro mě nemá tahle třída tabletofonů dnes konkurenci. iPhone vnímám spíš jako módní doplněk pro ženy, prostě mi to tak příjde. Co iPhone umí, umí dobře, aplikace také super, ale za prvý je to fakt hrozně titěrně maličký zařízení (na multimedi a hry) a technicky náročnější uživatele osloví jen těžko se s vým velmi jednoduchým systémem (a proto taky rychlým). Co se týče designu jablka, už se mi dost okoukal, u poslední generace se mi líbí jen záda telefonu, předek mi příjde takový papundeklový s tlustými okraji (hlavně nahoře a dole). Nevim, příjde mi to trochu za horizontem. Nejlepší pro masy asi je ale nejlepší obecně už dávno ne.

  • ZiChius: S Note 3 v ruce kritizovat design iPhone…

  • Ano kritizuju, je to moje právo :) To ale neznamená že spolu s tím tvrdím, že Note 3 je dizajnérský skvost. Já nejsem úchylnej na nějakou líbivost ale koukám na telefon (a vlastně jakokouliv elektroniku) z pohledu funkčnosti a přínosu pro mě. Kdybych m,ěl vypíchnout nějaký desigh, který je podle mě mnohokrát hezčí než iPhone 5x, tak bych zmínil třeba Sony s řadou Xperia a pak klidně i Lumie nový. iPhone mi poslední generace příjde jak hračka z poutě sorry. Jinak Note 3 zas taková trága neni co se vzhledu týče, lidi co ho u mě vydí poprvý, si ho chtěj ošahat a líbí se jim, to se mi u Note 2 – superplasťáku nikdy nestalo – mám tedy S-view pouzdro z pravé kůže :)

  • HTC One, nějaké to Sony, iPhone. Prakticky jediné kvalitní designy. Ale jak ukazuje HTC (One Max nebo jak), je to u nich spíše jen náhodný výstřel (do kvality), Sony taky rukopis střídá jak ponožky….

  • Gotyš (neregistrovaný)

   Nechápu tyto deb.lní články a hlavně kecy v diskuzich.

   Každy víme, proč jsme si koupili ten či onen OS, nebo telefon. Máme požadavky a pokud nám je splní hloupý iOS, nebo hloupý WP, nebo chytrý ale lagujici Android, tak si zvolíme co chceme.

   Dále je tu parametr cena a věřím ze každy, kdo ma určitý finanční strop se snaží vybrat co nejlépe.

   Osobně jsem měl letos iPhone5, Galaxy S4, Lumia 925 a nyní mam Lumia 1020 a každy z nich byl super.

   U iP5 mi vadily pouze malé rozměry displeje a nepropojenost úložiště, kdy neumí aplikace sahat na data jiných aplikaci, zejména aplikaci na úpravu fotek.

   U S4 mi vadila pouze špatná čitelnost displeje na slunci. Jinak za 4 měsíce žádné restary ani lagovani.

   Lumia 1020 zatím to nejlepsi co jsem měl. Foťák bomba! Displej nádhera. Ale nejvíce se mi líbí vzhled WP.

   Tablet používám iPad4 s iOS 7.0

  • Jiri (neregistrovaný)

   No tvrdit ze je neco nejlepsi, mi prijde hodne detinske tvrzeni, kdyz kazdy ma jine potreby a predstavy. Spise bych souhlasil s ZiChiusem, ze iphone je zrejme nejlelpsi pro zeny a BFU, protoze je velice jednoduchy (pro nekoho omezeny). Ani ta rychlost neni jiz nejaka zvlastni vyhoda, kdyz i mobily s cistym androidem nebo WP maji vykonu na rozdavani. Taky co se tyce desisgnu, alespon pro mne je na trhu hodne hezcich telefonu.

  • Jiri (neregistrovaný): Spojovat jednoduchost a ženy… navíc plést si „jednoduchost“ a ergonomii, ajaj.

  • UNI – spojovat jednoduchost a ženy to asi neni nejšťastnější, ale co se týče výpočetní techniky a třeba i chytrých telefonů, tak podle vlastní zkušenosti je pravdou, že pro spoustu žen (u mužů je to velmi vzácné) je ovládání chytrých telefonů za trest. Nějaký widgety, messangery, utility… zrovna minulý týden jsem jedné blondýnce udělal radost, když sem jí řekl, že její letošní model Xperie umí nahradit její 100let srtarý MP3 přehrávač :D ne, bere to s nadsázkou, ale opravdu je pro ženy mnohem častěji důležitější vzhled a pak až nějaký funkce a to iPhone splňuje spolu s líbivými modely jiných značek. Tenhle rok jsem pomáhal asi 6 kamárádkám vybírat mobil a pokaždý se zajímali prakticky jen o vzhled, ostatní jim bylo celkem buřt. Geeci a techničtěji založení šáhnou určitě jinde.

  • ZiChius: Ale já tomu rozumím. Však jsem také někde nedávno tady psal, že mezi prvními parametry je cena (pro většinu), vzhled ( „1/2“ populace) a jak to fotí, až pak se bavme o bateriích, systémech, jádrech… A teď se koukni, co dělá Apple, vzhled, fotí a cena je relativní, největší odbyt je přes operátory (dotace). Až pak jsou baterie, jádra….

  • Pro mě je iPhone nevyhovující telefon především z jednoho důvodu – je křehký.

  • Jiri (neregistrovaný)

   @UNI: Vubec si nepletu jednoduchost a ergonomii. Ani me nenapadlo mluvit o ergonomii v pripade OS ktery ma jenom mrizku ikon. V tomhle je WP i android dal. ios je jenom velmi jednoduchy, co nekomu ale muze vyhovovat. Design je velice subjektivni.

  • Jiri (neregistrovaný): Zajímavé, kolik lidí hodnotí komplexnost systému na základě množství interaktivních prvků na displeji:-)

  • Jiří (neregistrovaný)

   WP je v tomto dál? Používal jste někdy ty systémy? WP je tak jednoduchý, že je až primitivní a je úplně jedno, že se jeho ikonky jmenujou live tiles a hrajou si na pseudo-živý-obsah. Jednoduchost a ergonomii si opravdu pletete.

 2. Pusť si na iPhone FM rádio, připoj kabel USB a file managerem na jakém koli PC tam nahraj muziku a u kamaráda si půjč dobíječku s USB mini a dobij si telefon. A tak bych mohl pokračovat dál….

  Tak asi tak, ale jinak si myslím, že iPhone je velice slušný telefon, ale pro jisté věci je to pro mne mrtvá platforma.

  • Vše co jsi vyjmenoval jsou zcela minoritní funkce:-)

   FM rádoi-ehm. Více méně jde, ale doma si to pak budeš muset zařadit do iTunes knihovny, ale data přeneseš. Měj ale sebou redukci nebo neorig. kabel, náklady v desítkách korun. USB mini-to jako ten k přenosným HDD? Co s ním? Radši nepokračuj…

   Ano, FM, UMS jsou mrtvé funkce pro většinu výrobců.

  • – Můj poslední telefon s FM rádiem byl SE K750i a používal jsem ho minimálně, vlastně jenom abych se ve škole vytahoval, od té doby jsem měl telefony s WM, Androidem, WP a iOS a vůbec mi nechybí

   -Jsou i file managery pro Windows, které ti to dovolí

   -Ukaž mi dneska telefon s mini USB ;)

  • Sorry omyl, samozřejmě microUSB… K těm dalším věcem se už nebudu vyjadřovat, je to nekonečná debata se zastánci jedné, či druhé strany. Jedni budou tvrdit, že to potřebují, druzí že ne…

  • Tak myslel Micro USB, ale stane se ..

   Ale má pravdu – já jsem na ipadu dědovi chtěl stáhnout PDF s kuchařkou a že se považuji za technicky zdatného člověka, nepodařilo se mi to … jestli se vůbec neuložila anebo uložila a já pak to PDF najít nemohl, to fakt nevím, ale takovéhle základní věci by měly být jasné na první pohled .. Stejně tak telefon, mám tam 32 GB kartu a rád používám telefon jako Flash disk, co je pravdy na tom, že do iPhone nenahraju libovolná data?

   K USB – redukce tu jsou, jasný .. máš jí doma ty? mají jí doma ostatní? Někde se ztratíš, potřebuješ dobýt telefon, narazíš na nějakou rodinu, bude tam mít spíš Micro USB, který je dnes už standardem anebo redukci k iPhone?

   Já závidím Applistům tu rychlost, bez debaty, na co kliknu, to je téměř hned .. ale narážím na rychlost vs pohodlí .. Android si nastavím do poslední kraviny a je pro mě 100% použitelný, na iPhone/iPadu pořád řeším nějakou kravinu … často hledám podnabídku, protože z nabízených čudlíků na displeji není ani jeden ten, co hledám, když něco hledám .. atd atd …

  • + ve výsledku se dostanu k cíli v Androidu, protože budu mít tak a tak uspořádané ikony nebo tak a tak nastavený launcher, zkratky a podobně .. ne vždy, ale častokrát ano ..

  • Naprosto první věc, kterou mnoho lidí nevím proč opakovaně nechápou. iVěc NESLOUŽÍ JAKO FLASH DISK. Nikdy tomu tak nebylo, není a nebude. Má to vnitřní databázovou strukturu, tak jako např. Palm OS, WP, WRT…

   Co se týče přeci jen takového užití, dohromady to není problém, nainstaluj jednu z mnoha app z Appstore, která v iVěci vytvoří vlastní prostor, který se připojuje jako UMS úložiště. Tyto data nejsou zahrnuty do databází v iOS, ale je možné je sdílet nebo je otevřít přímo v té aplikaci.

  • Hádate sa tu, pritom každému vyhovuje niečo iné. Čo je stráta času pretože to čo vyhovuje vám nenacpete ostatným a zase naopak..to čo sa páči iným nenacpú do vás.

  • Ostatně, ani Android už se bohužel často nedá použít jako flashdisk. Ale aspoň že se to u něj dá plnohodnotně „vyléčit“. Někde….

 3. Tak iPhone udal začátkem roku 2007 směr a všichni ted jdou v jeho stopách.

  • flek (neregistrovaný)

   Něco takového jsem chtěl napsat.

   Bez iPhone by nebyl svět mobilů pravděpodobně takový, jaký je. A je nutné si uvědomit, že se jedná o stejný iPhone, ze kterého si dělal legraci např. i sám velký Steve Ballmer, pro některé vizionář a pan božský, pro druhé slon v porcelánu, pro všechny pak CEO Microsoftu, který ani po třech letech nedokázal překonat produkt, kterému se smál jejich CEO.

   „Nejlepší“ smartphone obecně uznávaný na celém světě samozřejmě neexistuje, jedná se o subjektivní hodnocení a každý má priority jinde.

  • Dnes už naštěstí iPhone nikdo nenapodobuje a každý jde svou cestou.

   Rozhodně nejde o ten stejný iPhone, ze kterého si Ballmer dělal legraci. I iPhone od svého prvního modelu udělal značný kus cesty a přidal spoustu funkcí a vlastností, které byly dříve samotným Applem označovány jako zbytečné.

   Na nakterých trzích už je iPhone WP překonán. Ale na některých ne a možná k tomu ani nikdy nedojde. Ono je těžké prodat lidem WP telefon, když ÚPLNĚ každý má iPhone. Ze dne na den je asi všichni nezahodí a nekoupí si WP telefon… A to i kdyby byly nejlepší na světě.

  • mceza: Ballmer se smál prvnímu iPhone s uzavřeným FW, stále se divím, že co mě bylo jasné od první hodiny po uvedení (a tedy, že Apple až bude chtít, hodí do toho jiný FW s otevřeným kódem, zařízení na to mělo jednoznačně parametry-šup, iOS) on pochopil až když to nastalo. Takovou krátkozrakost si neodvolí mnoho lidí…

  • Jiří (neregistrovaný)

   Jenom bych doplnil, že na trzích, kde WP překonal iPhone se tak stalo díky levným WP typu L520. Cena je jediná věc, díky které vůbec nějaký WP existuje.

  • iPhone 2g nebyl bůhvíjak super telefon a ještě šíleně předražený, není se co divit, že se mu Ballmer vysmál. Změnil směr vývoje? Spíš urychlil. Těžko predikovat, jak by vypadaly mobilní telefony, kdyby nebyl vyroben iPhone.

   Jiří: To, že iPhone byl překonán na některých trzích díky levným typům WP není chyba Microsoftu, ale Applu. Když neumí vydat levný telefon je to čistě jejich problém, jejich strategie. Težko se to dá však použít jako výmluva.

  • .XX.: Cílem Apple není podíl na trhu (jak ukazují hospodářské výsledky a cashflow skrz iOS).

  • Uni: Neřekl sem, že jeho cílem je podíl na trhu a ani si to nemyslím. Ale velmi často čtu komentáře, které se zoufale snaží bránit tržní pozice Applu a obrátit je proti Microsoftu. Ale je to marný boj, stejně jako nekterým vysvětlit, že v rámci dlouhodobých plánů může být firma i pár let ve ztrátě nebo když se za první den neprodá aspoň 10 milionů zařízení není to automaticky neúspěch.

 4. Hmm, článek, který se snaží o vyvolání flame…

  Vždyť přece nejde určit jednoznačně nejlepší smartphone. To je na každém z nás. Každý jsme jiný, každý máme jiné potřeby, každý od telefonu očekáváme něco maličko jiného.

  Jakékoli pokusy o určení jednoznačně nejlepšího telefonu vedou jen a pouze k hádkám a flamům a živí trolly jako je Aaron, Peete a podobně…

  Já mám rád Windows Phone pro svou jednoduchost, design, stabilitu a čím dál více narůstajícímu sjednocení s Windows. Někdo si chce telefon upravovat a ladit. Pro něj je nejvhodnější Android. A někdo má doma Macbook a Apple TV – no co by si k tomu asi tak mohl koupit?

  Nejlze prostě udělat jednoznačný závěr, který telefon je nejlepší. Můžeme porovnávat jejich funkce, vyzdvihovat některé vlastnoti a nadávat na zápory, ale určovat nejlepší na planete opravdu ne…

  Kromě toho, že se pan Podzimek snaží vyvolat flame, tak by mě zajímalo, co přesně převzal z uvedeního zdroje: [odkaz]

  Netušil jsem, že umí čínsky :-)

  • mceza: Ach jo, zase musim s tebou souhlasit :)

  • Jen to co pises rikam porad, ze kazdy ma jine potreby a tudiz jiny typ telefonu nebo ekosystemu.

  • Taky by mě zajímalo, co z toho pan Podzimek vydoloval … ono s čínštinou to není tak jednoduché a v hodně případech nepomůže ani translator.

  • Ondřej Gardavský

   Ony jsou u toho článku uvedeny zdroje dva a jeden z nich je v angličtně… nebo tam ten druhý zdroj přibyl až později na základě těchto komentářů? Já si to přečetl v čínštině, to je poměrně dlouhý rozhovor s Lej Ťünem a mluví se tam i o spoustě věcí, které se smartphony bezprostředně nesouvisí, nicméně ta věta o iPhonu tam padla. Takto to vidí on osobně, jiní to samozřejmě mohou vidět jinak, podle svých preferencí a potřeb… aneb někdo má rád vdolky…

  • Dva zdroje tam jsou od začátku. Ale protože pochybuji, že David Podzimek umí čínsky na takové úrovni, aby článek citoval, tak ten první zdroj nechápu.

   Jako zdroj nemůžeš přeci použít text, který byl strojově přeložen.

 5. Súhlasim s Mceza…takýto článok je naprosto neprínosný a jediný čo to má za výsledok sú tony komentárov kde jeden druhému cpe to svoje, čo sa jemu páči a čo jemu vyhovuje. Nulová hodnota. Neviem či si potrebujete splniť limity článkov za mesiac…

  • nesouhlas (neregistrovaný)

   Kdyby totéž bylo napsáno o nějakém WP telefonu, tak si pochopitelně nikdo stěžovat nebude…

  • To jsou tvoje nepravdivé doměnky… Já bych si třeba stěžoval, protože pro mě WP v současnosti nejlepší opravdu jsou, ale je spousta lidí, kterým nevyhovuje a to já chápu. Tento článek akorát živí trolly.

  • Nesouhlas: Hovoríš niekomu kto vlastní WP7.x, je naňho pekne nasraný, vlastní starý ipod touch a android tablet.

   Takže choď plakať na iný hrob, ale tu si netrafil :)

 6. Jaroslav (neregistrovaný)

  Rozhodovat jakej mobil je v týhle době je nejlepší, je asi jako říct, která barva je nejlepší. Někdo rád to a někdo zase tohle. A myslet si že Apple může za smartphony… určitě přispěl ale stejně tak HTC, Microsoft a v poslední Google, kterej narozdíl od Applu dokáže taky myslet na lidi a ne pouze na zisk.

  • Tak momentálně takový HTC na nic jiného než zisk myslet nemůže (vzhledem k situaci) a MS si to sice dovolit může, ale jen díky dotaci z jiných divizí a Google, no tam je to snad jasné ne:-)

 7. joztar (neregistrovaný)

  podla mna vsetky systemy maju co ponuknut a je iba na osobnych preferenciach koncoveho uzivatela co si vyberie … Pre mna je to momentalne WP ale to neznamena ze za rok nebudem mat tel. s Androidom alebo iOS. Nikdy som neuprednostnoval ten alebo onen OS. Stale si kupim to co sa mi paci, co mi ponukne to co chcem a v neposlednom rade to na co mam peniaze.

 8. Miro (neregistrovaný)

  Já používán přes rok ios a android a obě platformy jsou skvělé makají na tom jak to jen jde, ale musím říct, že toho pána z Xi obdivuji, že to takhle řekla a nehrál si na nějakého machírka jako to mají ve zvyku ředitelé jiných společností. Eevidentně je to člověk na svém místě a to produkují sakra dobré věci!

 9. trosku bulvarny clanok ale budis, chcete flamewar mate ho mat….ale pekne od nich ze si uvedomuju ze iphone si veselo drzi pńeprekonatelne prve miesto medzi spotrebnou elektronikou, nie len medzi smartphonmi…je naozaj pekne ak konkurencia si je vedoma ze nie je najlepsia a ze ma vela co dohanat a ze hlavne ide svojou cestou vid ich launcher a store a ostatne veci ktore maju v palne robit…cinske firmy idu hore…a cinske androidy si zial najkrajsie androidy…

 10. Nejradsi jsem mel Ericsson T28.

  Android je cirkusackej, nadupanej system, WP je :“Proc nikdo nema rad Wp!“ :)

  A iOS je funkcni.

 11. pavel (neregistrovaný)

  @_iNTERFACE, @justicek: Nejak se tento flame meni na soutez o nejhloupejsi prispevek.

 12. Zed70 (neregistrovaný)

  Já tedy si nejsem úplně jistý, ale nevím jestli tady někteří bojovníci rozumí významu psaného textu. To není názor redaktora ze smartmania.cz, ale názor ředitele firmy, která vyrábí telefony, a jak se zdá je to velmi úspěšná firma. Tak co to tady melete o tom, že je to článek co se snaží vyvolat flame? Zkrátka ředitel jedné velké firmy na mobilní telefony si myslí, že iPhone je nejlepší, a také říká, že z něj budou kopírovat funkce (nechají se inspirovat). Vzhledem k tomu, že ten člověk má evidentně větší vhled do problematiky smartphonů než většina místních diskutujících, asi ví proč to říká.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).