Domů » Recenze » SE Xperia ray: Svižný elegán s kompaktními rozměry (recenze)

SE Xperia ray: Svižný elegán s kompaktními rozměry (recenze)

Otestovali jsme novou Xperii ray a máme z ní velmi dobrý pocit. Telefon láká na atraktivní design, dobrou odladěnost, vyvážené parametry a nízkou hmotnost.

Japonsko-švédský výrobce před nedávnem uvedl na trh sympatický telefon Xperia ray, mezi jehož hlavní přednosti patří vyvážené hardwarové parametry, vydařený design, nízká hmotnost a přijatelná cena. Telefon jsme v redakci testovali téměř 3 týdny a za tu dobu jsme se s ním doslova sžili – tenhle prcek nás svými možnostmi příjemně překvapil. 

- - - 
SE Xperia ray na oficiálních obrázcích (varianta gold) 

Za zapůjčení děkujeme společnosti Sunnysoft, u které si telefon můžete zakoupit.

Klady

– design a dílenské zpracování
– rychlost a odladění systému
– jemný displej, výrazné barvy, minerální sklo
– možnosti fotoaparátu

Zápory

– chybí tlačítko spouště fotoaparátu
– klávesy nejsou podsvícené

Telefon jsme testovali s operačním systémem Android 2.3.3. Někteří uživatelé nám už hlásili dostupnost aktualizace na novější verzi 2.3.4, nicméně na redakční kus tenhle update zatím nedorazil a nepodařilo se nám jej vyvolat ani ručně. Xperia ray se prodává v několika barevných variantách (black, white, gold a pink), my jsme měli k dispozici černou verzi, tak se na ni pojďme podívat.

Obsah balení

Součástí balení je kromě zařízení samotného také akumulátor s kapacitou 1 500 mAh, adaptér cestovní nabíječky, napájecí/synchronizační USB kabel s microUSB koncovkou a samozřejmě i pecková stereo sluchátka (model MH410) s 3,5mm konektorem. Náročnější uživatele je zřejmě brzy vymění za jiné, celkově ale kvalita zpracování zvuku není zas tak špatná a ve srovnání se standardními sluchátky, která ke svým telefonům dodává například HTC, hrají ty od Sony Ericssonu lépe. Na jejich těle najdeme plastové ovládací centrum s mikrofonem a tlačítkem pro přijetí hovoru.

- - -

Základní balení nám uzavírá ochranná fólie na displej, 4GB microSDHC karta (pouze class 2) a sada několika uživatelských příruček pro rychlé seznámení s telefonem.

Už na první pohled vás Xperia ray zaujme svými rozměry (111 x 53 x 9,4 mm) a nízkou hmotností (100 gramů včetně akumulátoru). Záda telefonu tvoří matný plastový kryt, boční hrany jsou z hořčíku. Ač by se mohlo zdát, že díky použití matného plastu se na zadní straně nebudou usazovat otisky prstů, opak je pravdou a čas od času se čištění nevyhnete. K dílenskému zpracování nemám žádnou výtku, jednotlivé díly do sebe dobře zapadají a ani při silnějším promačkání nikde nic nevrže.

- - -

Na přední straně najdeme FWVGA displej (480 x 854 px), pod kterým se v jedné rovině nacházejí dvě senzorová tlačítka – Zpět a Menu. Klávesa Domů uprostřed je tvořena fyzickým tlačítkem. Pro telefony s Androidem je ještě typická klávesa s lupou zastávající funkci „Hledat“, tu bychom ale na těle Xperie ray hledali marně. Tlačítko s domečkem je orámované tenkou linkou, která jemným světlem (4 barvy) dokáže signalizovat různé události (zmeškaný hovor, nový e-mail/sms/mms, událost v kalendáři, vybitá baterie nebo aktivní nabíjení).

- - -

Ani jedno ze tří systémových tlačítek bohužel není podsvícené, což ve tmě trochu zhoršuje orientaci. Senzorové klávesy jsou navíc velice citlivé a než si na ně zvyknete, pravděpodobně nebudete mít nouzi o nechtěná kliknutí. Nad displejem je umístěna VGA kamerka pro videohovory a telefonní reproduktor. V pravém horním rohu se nachází proximity senzor a světelné čidlo.

 - - -

Levý bok toho příliš mnoho ke koukání nenabízí, najdeme zde pouze nekrytý konektor pro připojení microUSB kabelu, což nepovažuji za úplně nejšťastnější umístění. Protější pravá hrana je osazena dvojtlačítkem pro regulaci hlasitosti. I když je zde ještě dostatek prostoru, Sony Ericsson zapomněl na tlačítko spouště fotoaparátu, nicméně tohoto trendu se v poslední době chytá stále více výrobců.

 - - -

Spodní a horní hrana je kryta černým plastem. Vespod kromě otvoru pro uchycení telefonu na šňůrku najdeme ještě mikrofon a malý zobáček pro odstranění zadního krytu. V horní části nesmí chybět tlačítko Power pro vypnutí/zapnutí displeje nebo celého telefonu, kterému po pravé straně dělá společnost 3,5mm výstup na sluchátka.

- -

Plocha na zadní straně telefonu je osazena 8Mpx fotoaparátem s přisvětlovací diodou. Ve spodní části pod logem Sony Ericssonu se nachází hlavní systémový reproduktor, který nehraje vůbec špatně a hlasitost také považuji za dostatečnou.

- - 
Srování velikosti s HTC HD7

- - 
Xperia ray vs. ZTE Skate a iPhone 4

Xperia ray je vybavena klasickým TFT LCD s úhlopříčkou 3,3″ a jemným FWVGA rozlišením. O vylepšení barev a celkového zpracování obrazu při prohlížení fotografií a sledování videa se stará Mobile Bravia engine (tuto funkci je možné v nastavení vypnout). I když se jedná o klasický TFT displej, z jeho schopností jsem byl překvapen. Čitelnost na přímém sluníčku není zas tak špatná a displej je dobře pozorovatelný ze všech běžných úhlů. Displej je chráněný minerálním sklem, které je více odolné proti nechtěnému poškrábání. Díky přibalené fólii je ochrana zobrazovacího panelu dvojitá.

- -

Podsvícení je rovnoměrné a celkové barevné zpracování je velmi dobré. Telefon sice obsahuje světelné čidlo, ale paradoxem je, že jeho funkci v nastavení nemůžete nijak ovlivnit (zapnutí/vypnutí). V praxi to vypadá tak, že úroveň jasu si nastavíte ručně, ale když například telefon umístíte pod silný zdroj světla a podsvícení máte nastavené na poloviční hodnotu, senzor jej automaticky zvýší, aby byla zaručena lepší čitelnost.

- -

Procesor a paměť

Hnacím motorem se stal jednojádrový procesor Snapdragon od Qualcommu s frekvencí 1 GHz (typ MSM8255), kterému dělá společnost grafický akcelerátor Adreno 205. Při běžném používání se prakticky nesetkáte s žádným nepříjemným zaseknutím nebo prodlevami, telefon na vše reaguje velice hbitě. Platí to i pro uživatelské prostředí Time Scape, které nahrazuje hlavní obrazovku, nabídku s programy a předělává vzhled některých systémových aplikací.

- - -

Problémy jsem neměl ani při hraní náročnějších her, i zde telefon vše stíhal a obraz byl plynulý. Pro úplnost přidávám screenshoty z benchmarkovacích programů, abyste si naměřené hodnoty mohli porovnat se svými telefony. Pokud s telefonem nepracujete a na pozadí nejsou žádné aktivní procesy, procesor se automaticky podtaktovává na frekvenci 245 MHz, což šetří baterii a prodlužuje výdrž.

- - -

Podíl na slušném výkonu má i 512 MB operační paměti RAM, ze které vám po naběhnutí systému zůstane volných okolo 200 MB. V interním úložišti je po prvním spuštění volných 325 MB, další data můžete umístit na 4GB microSDHC kartu, která je součástí balení.

GPS navigace

Xperia ray vám dobře poslouží při navigaci. Obsahuje totiž dvacetikanálový GPS čip, který dokáže vaši pozici zafixovat během několika desítek vteřin. Pokud máte datový tarif, můžete se nechat navigovat skrze Google Mapy, a to včetně českých hlasových povelů. V Marketu je též k dispozici celá řada offline navigací, nicméně za ty už je potřeba zaplatit.

- - - 

S telefonem jsem si několikrát vyrazil zaběhat a trasu měřil skrze freeware aplikaci RunKeeper. I v tomto případě byla přesnost přijatelná a fixace nikdy netrvala dlouho. GPS modul v telefonu tedy funguje dobře a nemusíte se obávat s ním vyrazit na cesty.

Telefonní aplikace se nese v barvách a stylu Time Scape a ve spodní části naleznete tlačítka pro přístup do jednotlivých nabídek – telefonní klávesnice, historie hovorů, kontakty a oblíbené položky. Vyhledávání v kontaktech nefunguje úplně ideálně, pokud máte například uloženého kamaráda se jménem Čeněk a na klávesnici začnete psát „Cen…“, aplikace nic nenajde a hledané jméno je vždy nutné zadávat s diakritikou. V seznamu kontaktů máte na pravém okraji k dispozici lištu, pomocí které můžete rychle listovat mezi položkami v abecedním seznamu. 

- - -

Když si rozkliknete detail kontaktu, objeví se kromě uložených informací ještě druhá obrazovka, ve které lze procházet historii komunikace (volání, textové zprávy). Celková kvalita hovorů je velmi dobrá, zvuk je čistý a hlasitost vyvážená. V rušnějším prostředí můžete aktivovat hlasitý odposlech, kdy se zvuk přesměruje do systémového reproduktoru na zadní straně. Zamrzí snad jen přítomnost druhého mikrofonu, který by se postaral o redukci šumu na pozadí během aktivního hovoru. Hodnota SAR je u tohoto telefonu 0,96 W/kg (údaj poskytnut výrobcem).

K připojení do bezdrátových sítí slouží modul s podporou standardů 802.11b/g/n, který se může pochlubit dobrou citlivostí. Telefon se bez sebemenších problémů umí připojit do skrytých, zabezpečených i volně dostupných sítí. Zároveň jej můžete proměnit ve Wi-Fi hotspot a sdílet datové přenosy mezi okolní zařízení.

- - 

Pro komunikaci s jinými telefony a dalším příslušenstvím je připravený Bluetooth modul (verze 2.1) s podporou protokolů A2DP, EDR, FTP a PBAP. Funkčnost jsem otestoval se svými stereo A2DP sluchátky a přenos byl bezproblémový.

Softwarová klávesnice

Psaní na výchozí softwarové klávesnici od Sony Ericssonu je poměrně pohodlné, i když uživatelé s většími prsty mohou mít vzhledem k úhlopříčce displeje problémy. V portrait režimu (nastojato) můžete znaky zadávat na telefonní klávesnici rozdělené do bloků (abc, def, ghi…). 

- -

V landscape režimu (naležato) máte k dispozici standardní QWERTY klávesnici. Sekundární symboly (speciální znaky, číslice) se zadávají přes funkční klávesu napravo. Pokud na ni přidržíte prst déle, objeví se nabídka se smajlíky. Pomocí ikonky s tužkou můžete aktivovat nebo vypnout český slovník. Ten ve výchozím stavu našeptává pouze slova s diakritikou, což oceníte při psaní e-mailů, ale u textových zpráv už tak nadšeni nebudete. Naštěstí jej můžete naučit i vlastní výrazy.

- -

Při psaní textové zprávy můžete vybrat jednoho nebo více příjemců. Když vám zbývá posledních 20 znaků, objeví se tato informace v malém černém obdélníčku nad editorem, kde jste zároveň informováni o celkovém počtu SMS, do kterých bude zpráva rozdělena v případě, že limit překročíte. Pokud do zprávy vložíte obrázek, automaticky se převede na MMSku. 

E-maily a kalendář

Pro práci s e-maily můžete využít vestavěného klienta nebo Gmail aplikaci. Obě dvě aplikace fungují na výbornou a klasický e-mail samozřejmě podporuje kombinaci POP3, IMAP a Exchange. Gmail klienta asi nemá cenu příliš popisovat, protože je na všech telefonech s Androidem stejný, ale u klasického e-mailu se na chvíli zastavím. Sony Ericsson tuto aplikaci celkem výrazně předělal a největší inovací je panel náhledu, ve kterém při listování e-maily rovnou vidíte jejich text. Velikost okna s náhledem můžete měnit pomocí posuvníku. A kdyby vám náhodou nevyhovoval, lze jej vypnout. 

- - -

Ani kalendář se nevyhnul předělání do grafického vzhledu Time Scape, a rozhodně mu tahle změna prospěla. Ve výchozím náhledu vidíte měsíční kalendář, pod kterým je dostupná agenda s nadcházejícími událostmi (a tlačítko pro vytvoření nové), takže máte vše pěkně po ruce. Zobrazovat můžete události z několika různých kalendářů a nechybí ani možnost provázání s Facebookem. Kromě měsíčního náhledu je ještě k dispozici denní a týdenní zobrazení.

Xperia ray dostala do vínku 1 500mAh Li-Ion akumulátor a při běžném používání jsem byl s výdrží relativně spokojený. Každý z nás používá telefon individuálním způsobem, nicméně když jsem během dne protelefonoval zhruba 25 minut, poslal několik zpráv, měl aktivní push notifikace a čas od času si přečetl novinky na Twitteru nebo se podíval na web (přes datové přenosy nebo Wi-Fi), vydržel mi telefon v provozu zhruba 36 hodin. Podsvícení displeje jsem měl nastavené na poloviční hodnotu a po celou dobu byl aktivní Wi-Fi modul, který nevypínám, protože když je v dosahu nějaká bezdrátová síť, připojuji se skrze ni. 

- -

Při menší zátěži nebudete mít problém přehoupnout se přes dva dny. Pokud budete hrát hry, využívat GPS navigace nebo aktivně surfovat na internetu, budete zdroj energie hledat zhruba po sedmi hodinách, ale to se bavím o skutečně nepřetržitém využívání.

Fotoaparát a záznam videa

Osmimegapixelový fotoaparát se může pyšnit puncem technologie Exmor R (for mobile), která zajišťuje kvalitnější podání fotografií v horších světelných podmínkách. A nejde jen o marketingový tah, Exmor R skutečně na snímcích pořízených za šera eliminuje množství šumu a i ostrost a barevné podání jsou na dobré úrovni. Při fotografování blízkých objektů si můžete pomoci přisvětlovací diodou, která má dosah zhruba 2 metry. 

- - -

- - -

Na automatický režim focení se nelze vždy spolehnout a občas se přihodí, že jsou snímky přesvícené a barvy nevýrazné. Za dobrého světla optika dokáže vykouzlit kvalitní fotografie s věrnými barvami a dobrou ostrostí. V nastavení můžete ovlivnit celou řadu parametrů (režim scény, rozlišení, stabilizátor obrazu, zvuk závěrky, vyvážení bílé, režim ostření, expozice, zeměpisné souřadnice nebo samospoušť). Velmi dobře si telefon poradí s pořizováním makra.

- - - 

- - -

Fotoaparát ostří automaticky, samotné pořizování snímků ale není úplně nejšťastnější. Pro vyfocení je totiž nutné tapnout prstem kamkoliv na displej; mnohem pohodlnější by bylo kdyby například klávesa s domečkem v režimu fotoaparátu fungovala jako spoušť. Stejným způsobem se aktivuje nahrávání videa. Fotky můžete pořizovat v maximálním rozlišení 3 264 x 2 448 px (4:3), k dispozici je také 6Mpx nastavení s poměrem stran 16:9. Pořízené snímky můžete odeslat e-mailem, přes Bluetooth nebo je lze nahrát na Facebook, Twitter či Google Picasa. K dispozici máte jednoduchý editor, který zvládne ořez a otočení. 

SE Xperia ray: Ukázka záznamu videa v HD rozlišení (2)

Video lze nahrávat maximálně v HD rozlišení a kvalita je dostačující. U klipů pořízených za dobrých světelných podmínek stojí za to vyzdvihnout věrné a výrazné barvy. Celkově vás Xperia ray při pořizování fotografií nezklame a svými výsledky se rozhodně řadí do skupiny lepších fotomobilů.

SE Xperia ray: Ukázka záznamu videa v HD rozlišení (1)

Jak jsem již zmínil v předešlých odstavcích, Xperia ray je vybavena uživatelským prostředím Time Scape od Sony Ericssonu. Tahle uživatelská nadstavba si za dobu své existence prošla poměrně bouřlivým vývojem a první verze nebyly příliš použitelné, nicméně aktuální verze už je úplně o ničem jiném a nemám k ní žádné závažnější výtky. Výchozí barevné téma je modré, ale v nastavení si můžete aktivovat i mnohem výraznější vzhledy (oranžová, sytě zelená…).   

- - - 

Hlavní obrazovka je rozdělena do pěti ploch, na které si můžete umístit widgety, složky se zástupci i zástupce samotné. Upravit dále lze obsah ve spodní liště, kam se vejdou čtyři položky. Když na obrazovce provedete multitouch gesto (přitažení dvou prstů k sobě), aktivuje se zvláštní náhled, ve kterém jsou vidět všechny widgety ve zmenšené podobě. Vše je ještě doplněno pěknou animací, při které se jednotlivé položky jakoby vznáší v prostoru.

- - -  

Upravené podoby se dočkala také nabídka s aplikacemi. Mezi jednotlivými stránkami se můžete posouvat v horizontálním směru. Jen je škoda, že aplikace podobného typu není možné seskupovat do složek. Můžete ale upravit jejich řazení (vlastní, abecedně, nejpoužívanější a nedávno instalované). Když kliknete na ikonku v pravém rohu, přepnete se do režimu editace, ve kterém se ikonky začnou vznášet v prostoru podobně, jako widgety na hlavní obrazovce. V této chvíli můžete měnit jejich pozici a přesouvat je mezi stránkami. U doinstalovaných aplikací vidíte křížek, skrze který je možné program ihned odinstalovat. Time Scape přidává ještě jednu sympatickou vlastnost, při uspání displeje tlačítkem Power se zobrazuje animace připomínající vypnutí starých televizí. 

- - -

Webový prohlížeč

Prohlížeč webových stránek nabízí slušný mobilní komfort. Funkcemi vychází ze standardního browseru pro Android, ale opět je zabalený do grafického kabátku Time Scape. Už v základu si poradí s objekty Adobe Flash, s RSS ale nekamarádí. Oblíbené stránky si můžete přidávat do záložek, najednou je povoleno mít otevřených 8 oken, mezi kterými se lze snadno přepínat skrze kontextovou nabídku. 

- - -

V nastavení prohlížeče jde upravit velikost textu, kódování, vybrat výchozí styl přiblížení a případně povolit/vypnout pluginy. Pokud například nechcete flashové prvky zobrazovat, můžete je zcela zakázat nebo nastavit volbu „na požádání“, kdy se zobrazí až po kliknutí. Prohlížeč si pamatuje zadaná hesla a podporuje sdílení polohy. Na 3,3″ displeji není prohlížení webových stránek úplně nejpohodlnější, ale co se týče funkcí, nelze mu nic vytknout.

Závěrečné hodnocení

Sony Ericsson v poslední době vydává jeden úspěšný model za druhým a ani v případě Xperie ray tomu není jinak. Pokud hledáte telefon s pěkným designem a slušnou hardwarovou výbavou, který vám nezabere příliš místa, pak by pro vás Xperia ray mohla být vhodným kandidátem. Díky svým rozměrům se hodí i pro sportovce, kteří sice najdou alternativu u modelu Xperia Mini/Mini pro, ale právě Xperia ray by se svou tloušťkou mohla být dalším vhodným kandidátem. Stejně tak tenhle telefon bude slavit úspěch u něžného pohlaví, ženy navíc ocení možnost výběru z několika barevných variant. 

Graf ceny produktu Sony Ericsson Xperia Ray poskytuje server Heureka.cz

Drobné rezervy najdeme u fotoaparátu, který by si rozhodně zasloužil samostatné hardwarové tlačítko spouště na pravém boku. Také kapacitní tlačítka pod displejem by mohla být o něco méně citlivá a především u nich postrádám podsvícení. Celkově na nás ale Xperia ray udělala velmi dobrý dojem a rozhodně se jedná o telefon, jehož koupi vám můžeme doporučit.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

45 komentářů

 1. Klasicka vytka? Kde je seriozni mereni vydrze, ktere by bylo porovnatelne napric ruznymi telefony? Nezlobte se, ale tuto jednu z nejdulezitejsi veci odbyt odstavcem:

  „Každý z nás používá telefon individuálním způsobem, nicméně když jsem během dne protelefonoval zhruba 25 minut, poslal několik zpráv, měl aktivní push notifikace a čas od času si přečetl novinky na Twitteru nebo se podíval na web (přes datové přenosy nebo Wi-Fi), vydržel mi telefon v provozu zhruba 36 hodin. “

  mi prisla docela amaterske.

  • Díky za komentář. Příště na to zkusím dát větší pozor.

  • jjmc (neregistrovaný)

   Taky mi moc nevydrží ale zase podle recenzí kupujích na heuréce dává někdo výdrži plus a prý při používání mu vydrží 3dny..Záleží na baterce asi ale mám jako tu 1500mah..A podle tabulek sem se právě orientoval a těch udávaných 480hodin(20 dní je pěkná blbost)

 2. tommino (neregistrovaný)

  3 recenze a pokaždé jiná názor na vrzání. idnes a smartmania nevrže a mobilmania vrže.

  • Na MM.cz mohli mít smůlu na kus, ale nám Xperia ray opravdu nevrže ani při sebevětším promačkání :)

  • borix (neregistrovaný)

   Řekl bych, že pan Endrle byl k telefonu trošku přísnější. Reakce jsou vesměs takové, že telefon lícuje dobře a nevrže.

 3. Rozhoduji se mezi tímto a Nokií 700. Na systému mě až tak nezáleží, samozřejmě navigace zdarma potěší. V obchodě jsem měl oba dva vedle sebe a zatím se spíše kloním k Nokii-ten displej byl parádní. No uvidíme.

 4. miso s (neregistrovaný)

  podporuje xperia ray ant+? Podla stranky SE nie, podla stranky SE developer ano. Tak ako to je? dakujem

  • Xperia ray technologii ant+ nepodporuje. Ale například u modelu Xperia neo dostupná je.

  • Crimpy (neregistrovaný)

   Xperia Ray po upgrade na 2.3.4 již ANT+ podporuje, vč. 3D panoramat, jako je u Xperia Arc S.

 5. Pepin (neregistrovaný)

  Nevíte jestli bude dostupná i u Vodafonu, případně za kolik?

  • V říjnové nabídce operátora se telefon neobjeví určitě a v tuto chvíli nemám žádné podrobnější informace o tom, zda se objeví třeba v průběhu listopadu nebo dalších měsíců.

 6. Victor (neregistrovaný)

  Proč se v přehledu parametrů neuvádí rozlišení displeje? Mě to přijde jako docela důležitý údaj. V recenzi samotné je FWVGA. Nezlobte se, ale ja se v té záplavě písmenek už přestávám orientovat. Co to zkusit postaru v pixelech?

  • Je to chyba v kódu tabulky, rozlišení se samozřejmě v přehledu parametrů má zobrazovat, ale nezobrazuje :) už jsem to předal programátorovi a brzy to bude doplněno. Rozhodně to není tak, že bychom chtěli uvádět jen zkratky rozlišení a číselné údaje ignorovali :)

 7. slimak (neregistrovaný)

  O telefonu jsem premyslel ale ty fotky z nej sou naprosto šileny…proste děs

 8. Stehla (neregistrovaný)

  koukám že autor je také z Pardubic :-D

  Osobně se mi líbí více nové Xperie mini. rozdíl ve velikosti displeje mi nepřijde tak moc, kdežto rozdíl v ceně ano.

  Zaujala mne jedna věc. Tady píšete procesor Snapdragon, nemá Mini Scorpion? jaký je v nich rozdíl??

 9. xsarahdi (neregistrovaný)

  „Levý bok toho příliš mnoho ke koukání nenabízí, najdeme zde pouze nekrytý konektor pro připojení microUSB kabelu, což nepovažuji za úplně nejšťastnější umístění.“

  Ktorý výrobca okrem Sonyericssonu a Nokie dáva krytku na USB konektor???

  Veľmi ma štve ak nejaká redakcia niečo kritizuje na Sonyericssone za niečo čo ostatný majú tak isto len u ostatných sa akurát „zabudlo“ nato upozorniť!!! napr. HTC Sensation má krytku na USB? NIE !na akej strane ju má? na boku… zmienka o tom v recenzii žiadna, Samsung Galaxy SII má krytku USB? tiež nie ale ani prd o tom ale tu o tom vypíšete litánie ako to nieje najšťastnejšie riešenie…

  TROŠKA SÚDNOSTI POPROSÍM

  • Tys nepochopil, ze nejde vubec o krytku, ale ze USB konektor je kdesi na boku zarizeni.

  • xsarahdi (neregistrovaný)

   niky79:

   a také HTC má kde konektor???

 10. xsarahdi (neregistrovaný)

  inak všimli ste si ten neskutočný rozdiel medzi tými displejmi??? a ten RETINA displej na IP4 je tiež des, možno to robí tá fólia, neviem ale ten Bravia LCD displej nádhera…:)

  SE GOO

 11. xsarahdi (neregistrovaný)

  Mám jednu serióznu otázku na ktorú som ešte nikde nedostal kvalitnú odpoveď. Dúfam,že „smartmaniaci“ mi budú vedieť odpovedať.

  Ide o vyhľadávanie udalosti v kalendári. Mám v ňom okolo 1900 udalostí 4 roky dozadu a polroka dopredu, ako mám vyvolať ponuku „hľadať“ keď SE tel. nemajú štvrtú klávesu „LUPA“? Trocha som sa „hral“ s NEOm a nikde nič. Ani cez menu keď vyvolám okno „Hľadať“ mi neponúkne kalendár iba myslím (web,app,kontakty a Gmail). HM? Ďakujem za odpovede

  • JamX (neregistrovaný)

   Musim rict, ze jsem tuto moznost take hledal a nenasel. Na rozdil od autora clanku musim kalendar zkritizovat. Je to snad nejhorsi kalendar, ktery jsem videl. Ve verzi Androidu 2.3.3 sice dostal urcitym zmenam k lepsimu, ale take k horsimu, jako napriklad silena ruzova barva u udalosti a to i u vice jinak barevne odlisenych kalendaru, takze nepoznate z jakeho kalendare je ta urcita udalost. Agenda je pouze na mesic dopredu, ale dozadu uz se nepodivate! Proste hruza. Musel jsem nahradit aplikaci tretich stran. Doporucuji Business calendar, barevne odlisuje kalendare, nahled udalosti v kazdem dni, DA SE V NEM VYHLEDAVAT!

  • xsarahdi (neregistrovaný)

   JamX (neregistrovaný uživatel):

   super.ďakujem za rýchlu odpoveď :)

   ešte k tomu Business calendaru…je prepojený s Outlookom alebo vnútorným kalendárom?Alebo zobrazuje len udalosti vytvorené priamo v ňom?

   aký typ SE tel. máte?Jamám zálusk na Arc ale toto musí byť vyriešené…teraz mám Samsung a pred tým Desire a doteraz som sa s ničím takým nestretol, považoval som to za samozrejmosť…v hľadaní kontaktov a kalendári SE zaspalo…ja by som aj dal podnet alebo sťažnosť aby sa s tým niekto začal zaoberať ale neviem kam to mám adresovať :(

  • JamX (neregistrovaný)

   xsarahdi (neregistrovaný uživatel):

   Mam NEO, je to v nem stejne jako v Arc. Udaje v Business kalendari jsou prebirane z integrovaneho kalendare, tudiz je provazany bud s Google nebo SE sync. Primo s Outlookem uz tusim zadny SE nesynchronizuje.

  • xsarahdi (neregistrovaný)

   JamX (neregistrovaný uživatel):

   Ďakujem za info…:)

   Inak všetky SE stále synchronizujem s Outlookom cez MyPhoneExplorer…je to najlepší program na synchronizáciu a zálohovanie čohokoľvek …:)

   a funguje pre všetky Android telefóny bez rozdielu….

 12. Mára (neregistrovaný)

  Má ten telefon aspoň vevnitř nějaký kovový rámeček nebo tam jsou jen ty designové lišty na bocích? Právěže mám od SE telefon podobných proporcí a podařilo se mi ho docela snadno v kapse zlomit napůl. Od té doby různé ultratenké plasťáky nechci ani vidět.

  • Vašek (neregistrovaný)

   Mára: Ten „designový“ rámeček je hořčíkový a fakt funguje – už mi spadl skoro ze dvou metrů na beton a telefon je až na malou rohovou odřeninku toho rámečku zcela OK.

 13. Vašek (neregistrovaný)

  Jedna podstatná výtka k telefonu – možná je to mojí verzí, ale WiFi příjem je fakt velmi špatný. Pro objektivní srovnání ve stejném místě mám u stejné sítě na notebooku RSSI -45 dbm, na telefnou -60 dbm…

 14. Milan (neregistrovaný)

  neznate nekdo hodnotu SAR, nasel info 0,96 w/kg, ale take 1,7 a to uz je docela dost

  • „Nejvyšší hodnota SAR pro tento model telefonu testovaný společností Sony Ericsson pro použití v oblasti uší je 0,96 W/kg (10g).“

   Zdroj [odkaz]

 15. Petr (neregistrovaný)

  „Pokud si necháte zobrazit detail kontaktu, objeví se kromě uložených informací ještě druhá obrazovka, ve které lze procházet historii komunikace (pouze hovory, textové zprávy se zde nezobrazují)“

  V recenzi je několik nepřesností, ale tato mě vyloženě praštila: historii SMS komunikace to samozřejmě má, ale musíte si zobrazit kontakt, s kterým jste nějakou komunikaci měl, zrovna tak jako se historie hovorů neobjevuje u lidí, s kterými dosud hovor neproběhl.

 16. spawn (neregistrovaný)

  Dorbý den, chtěl bych se jen informovat zda se Exmor R nějak musí zapnout a nebo funguje pořád (sepnutí jsem nenašel) děkuji.

 17. xsarahdi (neregistrovaný)

  Exmor-R je foto chip vo vnútri telefónu a pracuje na odlišnom princípe ako iné foto chipy v iných mobiloch.Nikde sa neaktivuje je to zapnuté stále a aj pri videu keď nahrávate.Tak isto ako máte pri nahrávaní videa kontinuálne zaostrovanie počas celého nahrávania,t.z. ak nahrávate vzdialený predmet a príde Vám počas nahrávania napr. nejaká osoba alebo prejdete na iný bližší predmet kamera automaticky zaostrí na ten bližší predmet alebo osobu tak ako je to u normálnych videokamier…je to super vlastnosť týchto telefónov…vyskúšajte si to…;)

 18. Vašek (neregistrovaný)

  Ještě jsem zapomněl k recenzi jednu věc – vyhledávání v kontaktech funguje i bez diakritiky, ale nemá T9, což je velká škoda.

  • Kdo mi poradí – je to můj první dotykáč( po kasicém tel) a po dni laborovní jsem zralej na choholouška – prodávají to bez návodu!!! nevim jak si z ofiko stránek stánout aplikace,registroval jsem se,tel.připojen k PC a stále to píše že můj mejl(účet) není sdružen s žádným systémem android?? a jak vymažu zmeškaný hovor??? stále je na ploše a asi tam zůstane,nejde to smazat kdo mi poradí,už mám chut to hodit oknem a vrátit se k obyč mobilu :-)díky za rady a obdivuji vaše znalosti a pevné nervy.

  • Josef (neregistrovaný)

   mattli: [odkaz]

   příručky a dokumenty na této stránce….příručka je celkem podrobná a je v češtině :-)

 19. Petr (neregistrovaný)

  Jak dlouho vydrží baterie při poslechu hudby?

 20. Wlk (neregistrovaný)

  zdravim, potreboval bych poradit. po aktualizaci telefonu se zmenil efekt prechodu mobilu do usp. modu. nevite kde, ci jak to vratit na zpet? diky moc za rady

 21. Weruna (neregistrovaný)

  Problém s displayem

  Dobrý den, před 14 dni jsem si koupila Xperii Ray…vše funguje dobře, ale cca před 3 dny mi začal blbnout display při hovorech. Dám volat číslo, a když jsi ho dám k uchu tak zhasne. Ok, to dělal i před tím, ale když dotelefonuji, tak se mi už display neaktivuje a nemůžu hovor ukončit ani s tím nic dělat. někdy s emi po pár vteřinách sám rozběhne a někdy vlbec ne, takže musím vyndat baterku a znovu zandat…ale jinak funguje, dělá to jen při hovorech, jestli někdo ví co s tím, budu vám moc vděčná…děkuji

  • Dobrý den,

   to vypadá na problém s proximity senzorem, který automaticky vypíná displej při aktivním hovoru (po přiložení k uchu), aby nedošlo k nechtěnému stisknutí některého z tlačítek na displeji. Zkusil bych provést obnovu továrního nastavení (nabídka Nastavení v telefonu) a pokud to nezabere, tak bohužel reklamace.

 22. Petr (neregistrovaný)

  Chtěl bych se optat,jak je to se psaním sms zpráv? Je možnost navolit si klasické klávesy na psaní např. abc ,jkl,def, nebo jen zase mrńavý jako na stroji?

 23. kasťoo (neregistrovaný)

  jedine co má chybu, že nemá automatickej blesk .. čo mě dost štve ..

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).