TOPlist

ScreenShield fólie: Dojmy z dlouhodobého používání & soutěž

V loňském roce jste si na SmartManii mohli přečíst recenzi ochranných fólií české značky ScreenShield. Dnes pro vás máme dojmy z dlouhodobého používání a soutěž.

Většina uživatelů po zakoupení nového telefonu nebo tabletu přemýšlí, jak ochránit displej před nechtěným poškrábáním. Vhodná je zejména investice do ochranná fólie, která displej a tělo dokáže ochránit při každodenním používání a přenášení. Už loni jsme na SmartManii testovali české fólie ScreenShield, které patří k jedněm z nejlepších na trhu.

- - -
Výroba fólií a potisků ScreenShield

Po dokončení recenze jsem fólie používal na celé řadě dalších zařízení, především pak na svém iPhone 4S, který mám jako primární telefon když zrovna nic jiného netestuji. Bez něj neudělám ani krok, nosím jej s sebou všude, což se také po několika měsících podepíše na jeho stavu. Když jsem si iPhone 4S pořizoval, ihned po vybalení z krabičky jsem na něj aplikoval fólii, zadní stranu jsem ozdobil speciálním polepem s imitací karbonu, který mi padl do oka a navíc zadní sklo dostatečně chrání proti poškrábání.

Rozdíl je patrný na první pohled…

Výrobce má v portfoliu ochranné fólie pro několik stovek telefonů, tabletů, fotoaparátů, elektronických čteček či GPS navigací. Ve firmě se rovněž soustředí na rychlé zaměřování novinek na trhu, aby mohli zájemcům včas nabídnout ochranu právě pro jejich zařízení. Materiál, ze kterého jsou fólie vyrobeny, se v upravené formě používá například pro ochranu laku automobilu a jeho pevnost a odolnost je tedy velmi vysoká. Fólie je čirá a jak jsme se mohli při testování přesvědčit, nedochází u ní po nanesení na displej k barevnému zkreslení, jako tomu bývá u některých neznačkových fólií „za pár šupů“.

 - - - 

Po zhruba šesti měsících intenzivního používání si fólie na iPhonu vysloužila celou řadu drobných škrábanců a rýh, ale displej i záda zůstaly po celou dobu ochráněny. Kdo iPhone používá bez fólie, určitě mi dá za pravdu, že zadní strana se i při sebešetrnějším zacházení po čase stejně poškrábe, ať už při nošení v kapse nebo neopatrném posunu po stole. A právě z tohoto důvodu jsem si na telefon nalepil výše zmíněnou fólii s imitací karbonu, která posloužila jako výborná ochrana.

Po šesti měsících používání

Zadní fólie je na dotek plastická a při pohledu vytváří 3D efekt. V horní části najdeme výřez pro stříbrné jablíčko Apple, objektiv fotoaparátu a přisvětlovací diodu. Po šesti měsících užívání zadní fólie vypadá trochu omšele, ale co je důležité, po celou dobu mi dobře chránila záda telefonu, na kterých není jediný škrábanec a nebojím se, že mi vydrží minimálně dvojnásobnou dobu. Výrobce nám prozradil, že od začátku dubna vyrábí fólie s anti-scratch povrchovou úpravou, kde ochranu zvyšuje jemné pogumování.

- - - 
Takhle fólie vypadala po téměř 6 měsících používání

Přední fólie dostala zabrat o poznání více. Je zajímavé, že drobná otlačení z fólie po několika hodinách zmizela. Když jsem iPhone půjčil kamarádce, která při ovládání her z zapojovala i své nehty, zůstaly po jejím snažení na fólii drobné tečky (otlačeniny od nehtů), ale po několika hodinách se samy zatáhly.

- - 
Zadní karbonový polep jevil známky běžného opotřebení

Na fólii se během používání objevila i celá řada hlubších škrábanců, které zůstaly viditelné nadobro. Jejich počet jsem ještě navýšil za pomoci příborového nože, abych otestoval, zda se fólie neprotrhne ani při větším tlaku. Vydržela, i když rýhy ve fólii už byly výrazné. Důležité ale je, že displej je v naprostém pořádku a bez škrábanců. Jediné oděrky přímo na krytu iPhonu tak mám na hliníkových okrajích, které jsem fólií neopatřil (byť ji ScreenShield nabízí). Krajní ořez fólie na displej je veden cca 0,5 mm od okraje displeje. Dle vyjádření výrobce je to z toho důvodu, aby se nedostával za fólii při běžném používání prach. K účelu ochrany je tato malá mezera téměř zanedbatelná.

- - - 
Nehet a příborový nůž spolehlivě prověří pevnost fólie
 

Před ochranou od ScreenShieldu jsem měl na telefonu nalepenou obyčejnou fólii z DealExtreme.com za 2 USD. Nevypadala špatně, pocitově mi přišlo, že po ní prst dokonce klouže o něco lépe, nicméně po 14 dnech používání se mi začala sama odlepovat, až se jednoho slunečného dne nadobro oddělila od telefonu, což jsem zjistil při jeho vyjmutí z kapsy. Na předchozí generaci iPhonu jsem používal řešení od společnosti InvisibleShield, které také nabízí komplexní ochranu, nicméně fólie byla na můj vkus až příliš měkká a prstem se po ní špatně pohybovalo. A podle reakcí v diskuzích na fórech nejsem jediný.

Čitelnost displeje se po nanesení také nezměnila. Barvy zůstaly stejné a nezpozoroval jsem ani žádné snížení jasu. Někomu může vadit, že fólie ScreenShield nejsou antireflexní, což by pomohlo odvrátit zrcadlový efekt při pohledu na displej. Na druhou stranu právě u antireflexních fólií často dochází ke zkreslení barev nebo snížení jasu vlivem lámání světelného paprsku pod různými úhly, s čímž se klasické čiré fólie potýkat nemusejí.

- - - 
Fólie vydržela a displej zůstal bez jakékoliv újmy

 - - -

Společnost ScreenShield na své fólie navíc poskytuje doživotní záruku, takže pokud se vám při běžném používání roztrhne nebo výrazně poškrábe, máte možnost nechat si ji vyměnit za novou, ale pouze v případě, že jste dodrželi postup pro správné nanesení fólie, který si můžete prohlédnout v přiloženém videu. Doživotní záruka se tedy nevztahuje na případy, kdy je fólie chybně umístěna a vlivem toho se pod ní dostanou nečistoty nebo dojde k jejímu poškození.

Fólie v dlouhodobém testu obstála a můj telefon dokázala spolehlivě ochránit. Nanesení je poměrně snadné, jen je nutné si pořádně přečíst přiložený leták (kompletní postup najdete v předchozí recenzi).

Soutěž o fólie ScreenShield

Připravili jsme si pro vás rychlou tipovací soutěž, ve které odměníme pět nejpřesnějších kódem pro získání fólie ScreenShield zdarma. Do komentářů nám napište svůj tip na počet zařízení, které lze fóliemi ScreenShield ochránit (vztaženo k dnešnímu dni, pokud nejste registrovaní, nezapomeňte uvést e-mail, abychom vás mohli kontaktovat). Nápovědu najdete na webu ScreenShield.cz. Soutěžit můžete do středy 18. dubna. Kód získá buď pět nejrychlejších autorů přesného počtu zařízení, nebo pět autorů, jejichž tip bude nejblíže správné odpovědi.

V případě, že už máte s fólií ScreenShield nebo řešením od jiného výrobce zkušenosti, můžete se o ně podělit do diskuze. Pět nejpřínosnějších komentářů, které povedou coby zpětná vazba ke zlepšení kvality výroby (negativní ohlasy jsou též důležité) odmění výrobce výběrem luxusních náramkových hodinek značky OOZOO (zobrazit výběr).

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku