Domů » Bleskovky » Sci-Fi se stává realitou: Příští generace smartphonů nabídne průhledné solární články

Sci-Fi se stává realitou: Příští generace smartphonů nabídne průhledné solární články

Dnešní smartphony oplývají obřími displeji, špičkovými procesory a dalšími součástkami, které si žádají dostatek elektrické energie, které je bohužel ve vestavěných akumulátorech žalostný nedostatek. Téměř každý z nás jistě zažil situaci, kdy indikace stavu nabití ukazovala kritickou úroveň a vy jste byli v tu dobu ochotni dát cokoliv za pár minut u elektrické zásuvky. Ve většíně obdobných situacích však máme na dosah téměř nevyčerpatelný zdroj energie v podobě hvězdy, kterou naše civilizace nazývá Slunce.

  

Proč ji tedy nevyužít k prodloužení životnosti našich miláčků? Zřejmě stejnou otázku si položili zaměstnanci ze společnosti SunPartner, kteří již delší dobu pracují na nové generaci solárních článků. Jejich největší devízou je transparentnost, díky které by se daly integrovat nad zobrazovací vrstvy tabletů či smatphonů. Použitý materiál (polymer) absorbuje pouze infračervené a ultrafialové paprsky. Zbytek lidským okem viditelné složky denního světla propouští dál, což se přímo vybízí k nasazení do oken domů, ale především i do spotřební elektroniky.

 

Podobným výzkumem se samozřejmě zabývají i ostatní instituce v čele s univerzitou v Cambridge, nicméně společnost SunPartner je nejblíže k masové produkci. Prototyp solárního panelu se skládá z pruhů standardních tenkovrstvých článků, které se střídají s průhlednou fólií. Další vrstva obsahuje řadu drobných čoček, které rozptylem světla zapříčiní „zmizení“ neprůhledných pruhů a zároveň soustředí dopadající sluneční paprsky. Současné předprodukční vzorky touto kombinací dosahují celkové propustnosti osmdesátdva procent a podle zástupců společnosti SunPartner se další verze budou moci pochlubit transparentností převyšující hranici devadesát procent.

 

Celkové náklady pro případnou implementaci do smartphonu by činily zhruba 2,5 USD, což lze považovat za relativně zanedbatelnou částku vzhledem k výslednému přínosu. Tato technologie samozřejmě nenahradí klasickou nabíječku, ale může prodloužit výdrž smartphonu až o dvacet procent při běžném použití. Skupina SunPartner nyní spolupracuje se třemi výrobci mobilních telefonů a pokud se naplní veškerá jejich očekávání, první modely s integrovanými transparentními články se na trhu objeví počátkem příštího roku.

WYSIPS Charges Your Phone Without a Charger

Ze zákulisí dokonce přicházejí zprávy, že jedním z nich je finská společnost Nokia, která zřejmě jako první na světě hodlá tuto technologii integrovat do svých budoucích modelů. A jaký je váš názor na solární články v mobilu? Jedná se podle vás o revoluční řešení, nebo o zbytečnou snahu, jak prodloužit žalostnou výdrž dnešních akumulátorů? 

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

10 komentářů

 1. Perfektní, jen je otázkou, co udělá (neodfiltrované) přímé sluneční záření s displejem, když bude neustále „vystavený“ na sluníčku -doposud byly displeje telefonu na přímé sluneční světlo dost náchylné a displej jednoduše ztrácel ze své životnosti – LCD displeje šednou, protože krystaly se už nedaří zcela polarizovat a AMOLED displeje se vypalují, chemické sloučeniny přestávají být schopné zářit.

  • fero (neregistrovaný)

   Neřekl bych že je to určeno pro pokládání na přímé slunce ale pro normální použití s tím že světlo je všude a když to někde vytáhneš přímo na slunce tak tím líp.

 2. To aby jsme se začali připravovat na poplatky OTE (Operátor trhu s energetikou)z fotovoltaické energie

 3. d456 (neregistrovaný)

  Zajímalo by mě kolik hodin by trvalo úplné nabití baterie z tohoto solárního článku.

 4. „Příští generace smartphonů nabídne průhledné solární články“

  Takže třeba Galasy S5? Nebo Nexus 5? Dalsi iPhone? Tyto telefony to jiz budu mit? :-)To jsou totiz nove generace :)

 5. Další pokus pro eko šílence… máme tady hybridy co mají hovno žrát a skutek utek… teď tu bude solárko které bude stínit displej, a zvýšený nárok na osvětlení bude spotřebovávat 20% energie, takže vylej nalej… jenom aby to dovedli k dokonalosti jinak je to na prd…

 6. Me by UPLNE stacilo, kdyby vyrobci „vymysleli“ VETSI akumulatory, nez jsou ted tzn. 3000 mAh a vice. Zjevne i to je VELICE tezke „vymyslet“, tak necekejme, ze se brzo dozijeme dokonce nejake nove technologie :-/

 7. honza (neregistrovaný)

  Radši nám dejte nové baterie. Každou chvilku čtu, že se něco chystá a je z toho stejně hovno.

 8. fero (neregistrovaný)

  Pokaždé čtu k takovému článku ať vymyslí lepší baterie, tak je vymyslete chytráci :D. Já su spokojený aspoň za tohle, mohla by to Nokie představit už letos :)

  • Stačí, kdyby výrobci přidali pár mm na tlouštku (kolem 10mm ideální), dali přes celý zadní kryt baterii a hned jsme na 4000mAh+

   A že se trochu zvýší váha? To by byl ten nejmenší problém. I když pro spoustu slečinek je 180g (jako Lumia 920) nepředstavitelnej problém, což nechápu..

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).