Domů » Bleskovky » Sbohem a šáteček: končí podpora pro Android Jelly Bean

Sbohem a šáteček: končí podpora pro Android Jelly Bean

Staré musí ustoupit novému. Známé klišé se nevyhýbá ani operačním systémům, jejichž starší verze nelze podporovat donekonečna. To si také řekli inženýři v Googlu a rozhodli se pro těžký, ale logický krok – Androidu 4.1 Jelly Bean oficiálně končí podpora Služeb Google Play.

android jelly bean header
Androidu Jelly Bean oficiálně končí podpora Služeb Google Play

Právě Služby Google Play jsou jádrem operačního systému Android pod taktovkou giganta z Mountain View. Bez jejich pravidelných aktualizací lze telefon používat jen ve velmi omezené míře. Poslední verzi Služeb Google Play dostanou zařízení s Androidem Jelly Bean na konci srpna, čímž jej Google definitivně pošle do věčných lovišť.

20a nexus7 mk2 lead
Google Nexus 7 byl prvním zařízením s Androidem 4.1 Jelly Bean

Googlu se ale není co divit – Android Jelly Bean aktivně využívá méně než 1 % uživatelů. Systém byl původně uveden s číselným označením 4.1 v červenci 2012 a dočkal se i povýšení na verzi 4.3 o rok později. V září 2013 jej poté nahradil Android 4.4 KitKat.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

7 komentářů

 1. A k tomuto nám EK mlčí…
  Ukončování „podpory“ je v podstatě takové softvérovcé ku… kazítko.
  To proti čemu se „ostentativně“ bojuje na půdě EK.
  Akorát ti nejbohatší – Mokrosoft, Googlemti mají generální pardon. Prostě „to“ zaříznou bez ohledu na kohokoliv.
  Inu quod licet Iovi, non licet bovi stále platí.

  • Piš jako člověk…

  • Jellybean je 8 rokov starý systém, neviem kto by to v dnešnej dobe ešte používal :D

  • Dragereker

   Například na embeded XP nám běží ještě mnoho strojů a řídících systémů, které jsme v práci vyráběli.
   Pokud dojde k ůhynu třeba motherboardu, vznikne problém (nevznikne prostě tam ty embededy, licence nelicence znovu zkompiluju)
   Likvidovat stroj, za několik desítek milionů jen kvůli tomu že mikrosoft se nějak rozhodl krásné, zajisté to nezavání zneužíváním dominantní pozice na trhu…

  • Tak jako pro tebe vznikne škoda, vznikla by škoda i Microsoftu. Pro mizivé procento strojů by udržovali operační systém. To nedává smysl, ani ve světě Linuxu není podpora nekonečná. A u mobilního OS, o kterém je článek, už vůbec nemá smysl udržovat tolika letou podporu.

 2. Jo tento systém denně používám. Ale k čemu by mi bylo Google Play nevím. Musel jsem to před pár lety smazat, aby mi to zbytečně nežralo RAM

 3. Dalca: U windowsu to chapem, sam mam este doma 7cku…ale telefony z pred 8 rokov uz vazne nikto nebude pouzivat..skusal som pred 2 mesiacmi staru S2 s jelly bean, a na tom telefone nic nefunguje poriadne, aplikacie sa nacitavaju velmi dlho, niektore ani nefunguju uz kvoli systemu…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).