TOPlist

Sandmarc Prolight: spolehlivý parťák mobilního fotografa [recenze]

sandmarc prolight recenze

Píšeme o tom v každé recenzi telefonu a tuto situaci zná i kdejaký fotograf, ať už amatér či profesionál. Jakmile se setmí, kvalita fotografií jde rapidně dolů. Ne vždy je k dispozici pouliční lampa či profesionální osvětlovací technika, která dostatek světla do snímku dostane. Hlavně pro tyto případy se vyplatí mít po ruce Sandmarc Prolight RGB a Bi-Color – kompaktní zdroj světla, který schováte do kapsy.

Malá krabička se spoustou světla

Prolight je malá krabička, rozměry o něco málo menší než iPhone 11 Pro (112 x 71 x 10 mm, hmotnost 147 gramů), která má pouze jeden úkol – vyloudit ze sebe to správné množství světla. Na půl metru dostanete z Prolight Bi-Color až 1 500 Luxů světla (verze RGB má 720 Luxů), které může mít jakoukoli teplotu v rozmezí 3 000 – 6 500 kelvinů (verze RGB má rozmezí 1 000 – 10 000 kelvinů).

Za zmínku stojí také příslušenství v balení. Kromě samotného světla, nabíjecího USB-C kabelu a praktického váčku na přenášení dostanete také difuzér pro změkčení světla a nástavec pro připevnění ke stativu či fotoaparátu. Sandmarc prodává také zajímavé kompatibilní příslušenství, jako je selfie tyč, kterou uchytíte světlo i telefon, či filmařský stativ, na nějž lze uchytit světla dvě. Díky klasickému uchycení na stativový závit ale světlo/světla můžete uchytit i na libovolné jiné držáky.

Ani index podání barev, neboli CRI, není vůbec na špatné hodnotě, konkrétně 95+ (veze RGB má hodnotu 96+). V praxi to znamená, že barevné podání není takřka vůbec zkresleno, což oceníte především v postprodukci. Množství světla si lze nastavit v rozmrzí 5 – 100 % (RGB verze 1 – 100 procent), takže si s každým snímkem můžete vyhrát a pořádně si zaexperimentovat.

Ovládání a výdrž na baterii

Celé ovládání probíhá pomocí jednoduchého otočného kolečka, kterým nastavujete vše potřebné. Co máte právě nastaveno, vidíte na malém displeji, na což si budete chvíli zvykat, ale po čase vám to nebude činit větší problémy. Pro někoho může být výhodou, že pro něco tak základního, jako je nastavení světla, nemusíte stahovat žádnou mobilní aplikaci.

U přenosného světelného zdroje je důležitá také baterie, respektive výdrž na jedno nabití. Sandmarc Prolight disponuje akumulátorem s kapacitou 3 000 mAh, který zvládne při maximálním jasu svítit až 100 minut.

Obě světla jsme v redakci používali k nasvěcování nejrůznějšího příslušenství a na hodinu provozu s maximální intenzitou skutečně není problém se dostat (RGB verze vydrží zhruba o deset minut méně), ale i tak se jedná o slušnou hodnotu. Nabíjení rovněž není Achillovou patou – díky podpoře až 15W dobijete baterii z 0 na 100 za něco málo přes hodinu.

Obě světla, tedy Bi-Color a RGB, se liší jen v několika málo detailech, ale především v jedné podstatné věci – RGB varianta zvládne svítit v odstínu až 16 milionů barev, což může být především pro umělecké fotografy, kteří si nevystačí jen s bílým světlem a jeho teplotami, zcela zásadní rozdíl.

Prolight RGB také nabízí možnost využít různých efektů, které dokáží dodat scéně dynamiku, pakliže světlo nevyužíváte pro fotografie, ale třeba pro natáčení videa. Takový efekt policejního majáku může být v některých situacích k nezaplacení.

Závěrečné hodnocení

Sandmarc Prolight Bi-Color a RGB jsou kompaktní světla, která najdou uplatnění v kapsách fotografů, začínajících režisérů, youtuberů či mladých uživatelů, kteří si chtějí vyšperkovat své fotky a videa na Instagram. Mít po ruce spolehlivý zdroj světla je mnohdy k nezaplacení, neboť ne vždy je k dispozici denní světlo či dostatečně silný zdroj umělého osvětlení.

sandmarc prolight 03

U mobilního osvětlení mě trochu zarazilo, že chybí jakákoli odolnost proti vodě, prachu a také nárazům. V terénu se totiž stane, že světlo zkrátka spadne, zmokne nebo se dostane do kontaktu s pískem. Při využívání Sandmarc Prolight si tak musíte dávat pozor, za jakých okolností jej využíváte.

Závěrem je potřeba zmínit také cenu, která pro někoho může být překážkou. Základní edice Bi-Color stojí 90 dolarů (cca 2 000 korun bez DPH), varianta RGB je o něco dražší a stojí 130 dolarů (cca 3 000 korun bez DPH), což rozhodně není málo. Pokud najdete využití pro oba zdroje světla, můžete je zakoupit za zvýhodněnou cenu 200 dolarů (cca 4 700 korun).

Sandmarc na českém trhu bohužel oficiálně nepůsobí a světla je tedy nutné objednat z USA. Doručení zásilky trvalo zhruba 2 týdny, cena za poštovné byla necelých 13 dolarů (300 Kč). Sandmarc světla jsou rozhodně skvělými pomocníky pro příležitostné mobilní fotografy, ale rozhodně se nejedná o levnou záležitost.

SandMarc Prolight

ProlightRGB sandmarc
8.3

Design a zpracování

8.5/10

Kvalita světla

9.5/10

Ovládání

7.9/10

Výdrž baterie

9.5/10

Funkce

6.3/10

Klady

  • mobilita, kompaktní rozměry a hmotnost
  • vysoká svítivost a dobrý index CRI
  • široký teplotní a barevný rozsah
  • dobrá výdrž na baterii

Zápory

  • chybí odolnost proti vodě, prachu a nárazům
  • vyšší cena
  • v ČR se oficiálně neprodává
Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku