TOPlist

Samsung výrobu vlastních čipsetů nevzdává. Exynos 2400 má mít 10 jader

exynos 1280
  • Mobilní čipsety Exynos chystají velkolepý návrat
  • Samsung by mohl s novým modelem přispěchat příští rok

V minulých letech Samsung nasazoval do svých vlajkových smartphonů jak čipsety od Qualcommu, tak ty vlastní. Zatímco před lety se jednalo o poměrně vyrovnaný souboj, v posledních generacích řešení navržená v Jižní Koreji výrazně ztrácela, zejména v efektivitě. Zřejmě z tohoto důvodu se v Soulu rozhodli Exynosy u letošní modelové řady Galaxy S23 úplně vynechat. To ale neznamená, že se s nimi v budoucnu opět nesetkáme.

exynos 2400

Podle informátora Ice Universe, který se odvolává na důvěryhodný zdroj, Samsung připravuje vlajkový čipset Exynos 2400. Ten by měl nabídnout 10 procesorových jader v následujícím složení:

  • 1× Cortex-X4
  • 2× Cortex-A720 s vysokým taktem
  • 3× Cortex A720 s nižším taktem
  • 4× Cortex A520

A kdy bude Exynos 2400 představen? Letos s ním pravděpodobně počítat nemůžeme, koneckonců doposud nebylo odhalené ani žádné z výše uvedených jader.

Je možné, že společnost Arm Holdings představí návrhy nových jader v polovině letošního roku. První čipy na jejich základě by pak mohly dorazit ve vlajkových smartphonech na jaře 2024. Je možné, že procesorovou jednotku s deseti jádry v příštím roce uvede i Qualcomm a MediaTek.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku